Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Podala jsi si přihlášku na uměleckou školu, a čím víc se blíží přijímačky, tím více jsi nervózní a kladeš si otázku, co přesně od tebe budou očekávat? Jaká musíš splnit kritéria, aby tě přijali? Podívejme se na to zblízka. Já se před rokem přijíma...

Jaké to je studovat uměleckou školu

Malba
zdroj: Thinkstockphotos Malba
aktualizováno 07.01.2013, 00:00 | 07.01.2013, 00:02 | Kirsten Axe/Krasna.cz

Podala jsi si přihlášku na uměleckou školu, a čím víc se blíží přijímačky, tím více jsi nervózní a kladeš si otázku, co přesně od tebe budou očekávat? Jaká musíš splnit kritéria, aby tě přijali? Podívejme se na to zblízka. Já se před rokem přijímačkám vysmála a vůbec to nebylo na škodu, naopak.

Nejdříve si objasníme patero mýtů a pravd, se kterými se na umělecké škole zaručeně potkáš a o kterých pravděpodobně ještě nemáš ani páru.

Flákárna
Pokud si tvoji rodiče, nebo dokonce ty sama myslíš, že střední umělecká bude brnkačka, jsi na největším omylu svého středoškolského života. Často se mladí hlásí více na gymnázia nebo jiné odborné školy, protože mají pocit, že se na uměleckých školách nemají šanci téměř nic naučit a že jim to do života nic moc nedá.

Není to tak. Kdybych měla vycházet ze svých vlastních zkušeností, tak do pololetí tři čtvrtiny lidí z naší třídy vůbec nestíhají zvládnout pololetní práci, a to proto, že se na uměleckých školách probírá hodně odborných předmětů, u kterých bohužel před střední školou nemáme ani základ. S postupem času se toho na nás valí víc a víc, ať už to jsou dějiny výtvarné kultury, ornament a písmo nebo domácí úkoly z výtvarné přípravy vůbec.

Umělecká mi vezme moře volného času

Pokud máš veliké množství koníčků a mimoškolních aktivit, ty s příchodem prvního září příštího roku pominou, jestli si tedy nezařídíš individuální studijní plán, který by měl mít ovšem velmi závažný důvod (třeba profesionální sport). Takových máme ve třídě nepatrné množství a nemají moc šanci nabrat zkušenosti a trochu se obírají o kolektiv.

Školu rozhodně nebudeš mít pětkrát týdně do půl druhé, jako tomu bylo doposud na základní škole, kde sis pospala na příroďáku a potom si šla vesele domů. Například já mám školu čtyřikrát týdně do pěti a jsem ráda, že jsem ráda.

Umělci jsou hrozně výstřední
Vůbec tomu tak není. Ve skutečnosti budeš čtyři roky čelit naprosto normálním lidem, se kterými tak jako tak budeš muset až do maturity vycházet. Na uměleckých školách bývá většinou více slečen, a proto si dávej pozor na to, co, kde a komu říkáš a z jaké spolužačky si děláš po seznamováku kamarádku. Z mých zkušeností ale platí, že na uměleckých školách se nedělají rozdíly a s jinakostí se v kolektivu tak nějak i počítá. Proto pro introvertní jedince jsou umělecké školy i kolektivním osvobozením.

Přírodovědné předměty jsou pouze jeden, dva roky
Je to opravdu tak. Pokud zrovna nevynikáš v matematice, na uměleckých školách bývají tyto předměty většinou mnohem volnější a ve studijním plánu jsou pouze jeden, nebo dva roky. Obzvlášť to platí o biologii, fyzice a chemii, na některých uměleckých školách může být matematika až do čtvrťáku.

PŘEČTI SI TAKÉ:
TEST: Která škola je pro tebe ta pravá?
Jak vlastně probíhají přijímačky?

Kreativita nade vše
Až přijdeš do prvního ročníku, rozluč se s tím, že od prvního dne v tobě budou rozvíjet fantazii a kreativitu. Další mýtus - v prvním ročníku a někde i ve druhém ročníku testují a rozvíjejí v první řadě zručnost. Proto nějakou dobu se budeš muset smířit s nezáživným pilováním alespoň desatera zátiší.

Jak vůbec vypadají přijímačky?

Samozřejmě se kreslí, kreslí a kreslí. Zkoumají tvoji kreativitu, zručnost a i schopnost rozložit si čas tak, abys stihla za dvě nebo tři hodiny nakreslit vše, co je k přijetí potřeba. Dále mohou chtít otestovat tvou znalost děl a světových umělců, ale není to pravidlem na všech školách, i když se kulturněhistorický test praktikuje poměrně často.

Co v takovém kulturněhistorickém testu bývá?
Samozřejmostí je umět posloupnost, časové rozmezí i důležitou terminologii a znaky uměleckých stylů, které rozhodně barokem nekončí. Mně se například stalo, že po mně chtěli vysvětlit i styly po secesi i surrealismu. Je to prostě základ, který se umět musí.

Kulturněhistorický test ale nikdy není takovým průšvihem, jak se zdá. Každý z nás ví i naprosté minimum, které by se v tom testu dalo zvládnout. Pokud ale mohu poradit, nauč se i významné umělce z jiných oborů (ozvlášť z oborů, na které se hlásíš) a nezapomeň i na ty české. Další radou je ta, abys vytáhla sešit z dějepisu a zapamatovala si data nějakých důležitých událostí v českých dejinách, to všechno ti totiž přidá na bodech.

Hlavně se nesnaž najít na internetu nějaký vzorník, každá škola si kulturněhistorický test vytváří sama.

Test z českého jazyka
Někde se ti vyplatí pouze umět dobře psát, jinde musíš umět i syntax a podobné věci, které jsi se učila na celém druhém stupni. Nic z toho nepodceňuj a už teď se předpřiprav na slohou práci. Na uměleckých školách bývají témata většinou jednoduchá a týkají se umění. Já jsem měla napsat úvahu na mého oblíbeného umělce.

Jak takové přijímačky vypadaly u mně
8.00 - příchod do školy, přiřazení čísla, vyplňování formulářů a identifikace. Hlavně se nesmí zapomenout na občanský průkaz nebo jakýkoli jiný doklad totožnosti.

9.00 - kulturněhistorický test. Popravdě jsme to měli většina hotové za polovinu času, ono vážně není, co na tom řešit.

10.00 - Test z českého jazyka - slohová práce

11.00 - První výtvarná příprava, kreslení zátiší tužkou

13.30- Pauza na oběd

14.00 - Druhá výtvarná příprava, malování zátiší temperami

16.30 - Třetí úkol - praktické cvičení. Měli jsme z barevných papírů, vlny a brček vyvořit jakoukoli faunu či flóru.

17.30 - konec

Přečti si víc o mých příjimačkách -
Jak jsem se skrz smích dostala až TAM

Zde přikládám přílohu z mých zápisků, které jsem si psala průběžně do mobilu. Mělo by ti to trochu pomoct, budeš se cítit úplně stejně.

Rady na zvládnutí přijímaček
Pamatuj hlavně jedno - oni na talentovkách nepočítají s tím, že už kreslit umíš, ale s tím, že jsi zapálená pro to se to naučit. Snaž se, co nejvíc to jde, a dej učiteli najevo, že nad vším hluboce přemýšlíš a promýšlíš si každou čárku. Na talentovkách zapomeň na črtání (tj. když budeš jednu linku dělat několika menšími linkami), snaž se o jednu linii. Oni si toho hrozně cení, protože jak vždy u nás říkají, črtají jen amatéři.

Chovej se uvolněně, směj se, bav se s dalšími a snaž se v nich uvolnit napětí. Odstraníš ho sobě a zároveň i ostatním, kteří to potřebují stejně jako ty. Chovej se tak, jako bys na tu školu už dávno byla přijata a tohle je normální hodina. Mně to hrozně pomohlo dodat si pocit, že se tam dostanu, když jsem kolem sebe poznala fajn lidi. Motivovalo mě to k tomu se probojovat dál.

A hlavně moc nekoukej na práce ostatní, zbytečně si tím pokazíš sebevědomí. Naopak dělej vše pro to, aby ses cítila jako umělecký génius. Jestli potkáš vyšší ročníky, usmívej se. Nedávej najevo, že budeš další nováček na škole, ber to tak, že se v září k nim dostaneš jako nováček do rodiny. Na uměleckých školách jsou šílení rivalové, i když se to nezdá, a ty si musíš mezi nimi udělat co nejvíc přátel, protože co přítel, to jedna rada a zkušenost do života. Přemýšlej nad tím ;-)

Nikdy svoji práci před ostatními neobhajuj, že se ti to nepovedlo a že to má někdo lepší než ty. Buď diskrétní, pochval člověku vedle tebe skvělou práci, aby ji pochválil i on tobě, a vzájemně si dodáte trochu elánu do konce práce, ale nikdy se před ním nepodceňuj a ani nepodceňuj nikoho jiného.

Myslím, že je to do světa přijímaček asi vše, pamatuj na to, že kantoři nepočítají s tím, že už kreslit umíš, ale s tím, že jsi zapálená pro to se to naučit ;-)



18 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •