Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Letos to budou už tři roky, co bydlím na pražských Vinohradech.

Nejsvatější ulice v centu Prahy, kde najdete snad všechno!

Praha
zdroj: Thinkstockphotos Praha
aktualizováno 12.08.2014, 00:00 | 12.08.2014, 00:00 | Kirsten Axe/Krasna.cz

Letos to budou už tři roky, co bydlím na pražských Vinohradech.

 

Osobně si myslím, že vyrůstat je nejlepší na sídlišti, a dospívat v centru, a to už jen kvůli tomu, co všechno takové centrum pro puberťáka a i dospělého znamená; ušetřit čas, kilometry a peníze! V Praze jsou takové ulice, které po své délce nabízí snad úplně všechno.

 

Centrum obecně až tolik prolezlé nemám, a to hlavně kvůli tomu, že stále mám co objevovat v ulicích kolem svého bydliště. Častokrát se sama sobě divím, že stačí dva kroky, a mohu si v jedné ulici koupit extra levné ingredience na sushi, dojít si na masáž, zavítat do dvou anglických sekáčů, stavit se pro dlouhé vlasy a v neposlední řadě si dojít levně na depilaci horkým voskem pak si dát sraz s kamarádkou v jedné z mnoha čajoven, které Vinohrady nabízí.

 

Prvotní pozornost budu věnovat Francouzské ulici, kterou přezdívám Jedlá, a to hlavně kvůli tomu, že se na ní dají sehnat asijské, bulharské, ruské i francouzské, španělské, belgické nebo italské potraviny, a i neposlední řadě také kvůli faktu, že se hemží restauracemi všech druhů. Ihned na jejím začátku trůní Retro Music Hall, kterou zmiňuji hlavně jako orientační bod. Naproti Retru je malý nevýrazný krámek U modrého slona, který na první pohled vypadá jako malý obchůdek se sypanými čaji. Po vstupu najednou objevíte království ingrediencí pro milovníky sushi. Obsluha je velmi příjemná a ráda poradí ve výběru. Průměrná cena nákupu všech potřebných ingrediencí se pohybuje kolem 300 korun i se sladkým dárečkem od prodavače. Kilogram rýže stojí okolo 65 korun, mořské řasy ve standardním balení po 20 kusech přibližně 80 korun, zázvor 100 gramů 39 korun a sójové omáčky a rýžový ocet kolem 50 korun. Ceny se liší od velikosti, obchod nabízí i velká balení pro návštěvníky z menších měst. Všeobecně mi ale jeden nákup vydrží cca na 500 kusů sushi. Nedávno jsem tam objevila ředkev Jinan, kterou jsem zatím nikde jinde nesehnala.

 

Kousek od Modrého slona stojí obchůdek Jane Bond, outletové, second-handové i nové oblečení za velice příjemné ceny. Obzvlášť oceňuji výběr v letních měsících.

 

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

TEST: Znáš hlavní města?

Vyplatí se nákupy v zahraničí?

La Loca - hudba, design a ekologie

 

 

Po levé straně stále dál se nachází malý obchůdek s levnou kosmetikou (tam většinou kupuji laky na vlasy, sponky do vlasů a všelijaké blbosti nezbytné pro každodenní život), kde jsem schopná strávit i hodinu svého času utrácením za vše, co bych v běžné drogerii, která stojí opodál, koupila za třikrát větší cenu.

 

Pro jedlíky pravého kaviáru a ruských potravin jsou potraviny Vlaštovka (Ласточка). 100gramová konzerva červeného kaviáru (který můžete mimochodem přibalit do sushi) stojí kolem 120 korun. Já osobně si nejraději kupuji pytlíčky s křupavými ochucenými krutónky z žitného chleba.
Odbočkou vlevo od italského bistra je ulice, kde je mimo jiné i studium Vertigo Pole dance.

 

Lahůdky Francouzská 21 je můj nejoblíbenější krámek hlavně kvůli interiéru. Dají se tam sehnat paštiky, klobásky, sýry a uzeniny z Belgie, Francie nebo Itálie, ciabatty, domácí koláče, cupcakes anebo i gastro úlet v podobě šňupací čokolády. Nechybí ani široký sortiment zajímavých vín.

 

Korunní ulice stojí za větší pozornost, a to hlavně kvůli tomu, že je více flexibilní. Je rovnoběžná s Francouzskou ulicí a dostanete se tam jednu zastávku tramvají 10, 16 z Náměstí Míru na zastávku Šumavská. Její taje lze pozorovat z tramvajového okénka. Z Korunní ulice vedou uličky, kde se dá zajít na levnou depilaci voskem (Sázavská), do obchodu se značkovým oblečením jak pro domácí mazlíčky (Salon Richie, Slezská 19) tak pro jejich páníčky, anebo v téže ulici povečeřet v levné, ale setsakramentsky dobré čínské restauraci Wang Fujing nebo klasické Potrefené huse. V Korunní ulici lze trefit na salon Profibeauty, kde se dají zakoupit luxusní vlasy na prodloužení a péči o ně. Najde se tam i korálkárna, železářství, všelijaké second handy, luxusní výtvarné potřeby, thajské masáže a jiné.

 

Kolmo na Korunní v Šumavské ulici směrem k Vinohradské se nachází pravý anglický Thrift store, kde se dá vyhrabat zboží všeho druhu. Od oblečení, cetek na krk až po retro fotoaparáty a starožitné knihy s typickou vůní. Prodavač mluví převážně anglicky a rád smlouvá a nabízí levnější ceny než ty, které jsou na cedulkách.

 

Od zastávky směrem nahoru po levé straně najdete obchod REpraha orientální speciality Shinfood. Otevřeli ho teprve nedávno a objevila jsem tam převážně korejské, vietnamské a japonské speciality (včetně ingrediencí na sushi, ale levnější jsou ve Francouzské), kde mě zaujaly pohankové nudle a mnou dlouho sháněné sójové klíčky. Mimo jiné se mi líbí i relativně levné a hezké nádobí. Obchod je rozdělen do tří poboček vedle sebe a jsou mezi sebou průchozí.

 

Vinohrady jsou všeobecně velice flexibilní čtvrť. V každé ulici je něco, a ve všech ulicích okolo Náměstí Míru je úplně všechno. Nemluvě o několikero obchodech s výtvarnými potřebami, masážích ze všech koutů světa, čajovnách (např. pod Stromem čajovým v Mánesově ulici nebo u Dvou Šálků, která se pyšní zejména rozlohou a klidným temným prostředím v Blanické ulici) nebo kavárnách (např. Maluj – velice zajímavá kavárna, kde si u šálku vyrobíte třeba vinylové hodiny) obchodech s potravinami nebo látkami, restauracemi a tak dále, a tak dále.. Dala jsem vám malý tip, ale věřím, že prozkoumáte všechno sami a narazíte v uličkách i na další překvapení!12 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •