Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Také ti – a tvému okolí – znepříjemňuje život zápach z úst? Víme, co ho způsobuje i jak se ho zbavit.

Jak se zbavit zápachu z úst

Zápach z úst
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Zápach z úst
aktualizováno 01.12.2015, 00:13 | 01.12.2015, 00:13 | / krasna.cz/zapach-z-ust.cz

Také ti – a tvému okolí – znepříjemňuje život zápach z úst? Víme, co ho způsobuje i jak se ho zbavit.

Zápach z úst - odborně halitosis - trápí a znepříjemňuje život značné části světové populace. Proti nepříjemnému dechu se snaží lidstvo bojovat různými prostředky. Bohužel většina preparátů, které seženeš v drogerii nebo lékárně, se pouze snaží zamaskovat příznaky, a nikoli účinně působit na příčiny, které nepříjemný dech způsobují.

 

Kolem zápachu z úst panuje bohužel celá řada mýtů. Většina lidí si myslí, že je způsoben nedostatečnou hygienou. Zubní pasta, lepší kartáček a ústní voda tvé problémy ale vyřešit vždy nedokážou. Důvodů nepříjemného dechu totiž může být mnohem víc.


Co způsobuje zápach z úst?


Uvnitř naší ústní dutiny žijí anaerobní bakterie, produkující síru, ze které se uvolňují zapáchající složky, které jsou čichem vnímány velmi negativně. Jenže tyto bakterie jsou zde zcela nezbytné a zásadní pro naše správné trávení, protože pomáhají štěpit bílkoviny. Jenže bílkoviny, které přijímáme, někdy obsahují velké množství těkavé síry – a pokud zvýšíme příjem bílkovin, zvýší se i míra uvolňující se zapáchající síry
Jaké jsou příčiny zápachu z úst?

 

Příčin zápachu z úst může být celá řada. Vyvolává ho například:


1. nedostatečná hygiena – zbytky jídla, které ulpí v mezizubních prostorech a na sliznici, se rozkládají a páchnou, mohou zvyšovat i produkci plaku
2. sucho v ústech
3. nadbytek hlenu v hrdle
4. dieta bohatá na proteiny (mléčné výrobky, červené maso, fazole, apod.)
5. problémy s trávicím ústrojím
6. zánětlivé onemocnění – zánět zubů, nosních dutin, trávicího ústrojí i dýchacích cest může negativně ovlivnit tvůj dech
7. kouření
8. alkohol (pivo, víno, lihoviny, dokonce i ústní vody s obsahem alkoholu)
9. některé léky, způsobující sucho v ústech či naopak nadměrné hlenění jako vedlejší účinek
10. hormonální změny
11. cukrovka
12. cukry
13. aromatické potraviny – česnek, cibule, kedlubny, zrající sýry
14. nápoje s vyšší pH (kyselostí) - káva, rajčatové a citrusové džusy
15. hladovění – při hladovce se tělo detoxikuje a uvolňuje usazené odpady. Ty se bohužel ven dostávají i ústní dutinou a mohou způsobit nepříjemný povlak na jazyku a nevábný odér.
 

 

Zápach z úst není infekční, není tedy přenosný. Anaerobní bakterie v určité míře žijí v ústech každého člověka. Líbání s člověkem, který trpí zápachem z úst je spíš nepříjemné, než nebezpečné. Na druhou stranu může být zápach z úst do jisté míry ovlivněn dědičnými dispozicemi. Někteří lidé jednoduše zdědí určité sklony k dysbalanci ústní mikroflóry.

 

Jaké existuje řešení zápachu z úst?

 

Řešení problému se zápachem z úst je především v eliminaci příčin. Pokud člověk dbá na ústní hygienu, je si jist, že má zdravý nebo ošetřený chrup, nemá žádné zánětlivé onemocnění, a přesto zápach z úst přetrvává, měl by se víc věnovat skladbě svého jídelníčku, kontrole léků, které užívá, posilovat svůj imunitní systém.


V jídelníčku je potřeba zvýšit příjem celozrnných obilnin, čerstvé zeleniny, syrových jablek, a také je nutné dbát na dostatečný pitný režim. Pozor naopak na cukry v jakékoli formě (i sladkosti a slazené nápoje), perlivou vodu a limonády a kyselé džusy.


Někdy – bohužel pouze krátkodobě - pomohou pastilky či žvýkačky k osvěžení dechu (bez cukru). Žvýkačky pomáhají zvyšovat tvorbu slin, čistí zuby a omezují tvorbu plaku, musí se však často měnit a je vhodné je žvýkat hlavně po jídle.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

 Domácí triky pro bílé zuby
Vyzraj na citlivé zuby
Důležité věci, na které se zapomíná

 

Doporučuje se i čištění jazyka speciálními škrabkami a kartáčky. Má to jistě svůj význam, ale anaerobní bakterie přežívají většinou na kořeni jazyka, proto je nutné přidat ještě výplachy a kloktání speciálními ústními vodami, které neutralizují těkavé látky, a tím i zápach z úst.


Významnější měrou pomáhají potravinové doplňky, zubní pasty a ústní vody, které obsahují chlorofyl. Ten má schopnost rozkládat některé páchnoucí sloučeniny nebo aktivovat látky, které je neutralizují. I doplňky stravy, které zvyšují obranyschopnost, či pomáhají nastolit správnou mikroflóru v trávicím traktu, mohou být velmi účinné. Ústa jsou totiž součástí trávicího traktu, a pokud se v něm někde objeví dysbalance, může se to projevit na zápachu z úst.
 

Vhodné je užívat enzymatické doplňky stravy (mladý ječmen, sladkovodní řasy), které pomáhají vstřebávání živin z potravy.

Vyzkoušet můžeš i různé "osvědčené" babské rady, jako je pití a výplachy úst černým čajem, žvýkání zázvoru či petrželové natě, či různé nálevy obsahující anýz, kopr či kardamon.11 hlasů
Vaše hodnocení