Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Obchody a nákupní centra v tvém okolí už máš do jednoho prošmejděné? A co takhle vyzkoušet zahraniční e-shopy?

Nakupování na zahraničních webech. JAK NA TO

Nakupování přes internet
zdroj: Thinkstockphotos Nakupování přes internet
aktualizováno 08.02.2013, 00:00 | 08.02.2013, 00:00 | Lea Jennifer/Krasna.cz

Obchody a nákupní centra v tvém okolí už máš do jednoho "prošmejděné"? A co takhle vyzkoušet zahraniční e-shopy?

Objednávat oblečení, kosmetiku nebo cokoliv jiného z cizích zemí je samozřejmě trochu risk. U oblečení například nemusí sedět velikost, u kosmetiky zase odstín a k tomu všemu celá objednávka bude pravděpodobně v angličtině. Poradím ti, jak to zvládnout bez chybičky ;-)

Jak probíhají platby do zahraničí?
Cituji ze stránky www.paypalcz.cz: "Dá se říci, že na internetu mají všichni stejnou banku – Paypal". Nevíš o co go? Je to vlastně takový prostředník mezi tvým účtem a zahraničním účtem daného obchodu (přičemž mít účet je samozřejmě podmínkou). Snad 95 procent všech zahraničních e-shopů Paypal akceptuje a na některých je dokonce Paypal podmínkou, jinak zkrátka nemáš, jak zaplatit.

Paypal si přes internet založíš a pak už si na něj převedeš jen tolik peněz, kolik zrovna potřebuješ na daný nákup. Dál už se nemusíš o nic starat, protože na tvém Paypal účtu už se peníze automaticky převedou na měnu, kterou zrovna chceš zaplatit a celý nákup budeš mít během pár minut z krku.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jak nakupovat na eBayi
Jak nakupovat na eBayi, tentokrát o placení

Kolik vlastně zaplatím, když jsou ceny uvedeny v jiné měně?
To zjistíš snadno. Stačí si cizí měnu převést na české koruny. Existují na to různé weby, nebo můžeš třeba skočit do nejbližší směnárny, kde ti kurz prozradí. Vystačíš si ale i s obyčejným Googlem, stačí zadat do vyhledávače zkratku měny (například Euro bude EUR, Libra zase GBP) a Google ti hned prozradí, kolik to je korun.

Liší se velikosti oblečení v různých zemích?

Obecně se říká, že oblečení z asijských zemí, jako je Čína, Vietnam či Japonsko, je obvykle mnohem menší než se na internetu uvádí, protože zdejší holky jsou zkrátka menší a drobnější. Nikdo ti ale nezaručí, jestli to tak skutečně bude, proto tvou největší jistotou bude optat se prodejce na rozměry. Jenže ani tím si bohužel nemůžeš být stoprocentně jistá, to je zkrátka riziko nákupu přes internet obecně.

Jak je to s clem a DPH?
Clo se vztahuje jen na nákupy, které jsou nad 150 EUR (tedy zhruba 3 825 korun). Mnoho slečen, které si ale objednávaly věci například z eBay (něco jako české Aukro), popisují v internetových diskuzích, že prodejci jejich objednávky takzvaně "podcenili" a na obálku uvedli nižší cenu, než ve skutečnosti objednávka stála. Placení cla se jim tím pádem vyhnulo.

Na tuto strategii se ale nemůžeš spolehnout všude, je to spíš o individuální domluvě s prodejcem. S DPH je to trochu jinak, platíš ho, pokud je tvá objednávka vyšší než 22 EUR (cca 560,- Kč) a je to 21 procent z ceny tvé objednávky. Jestliže ale neobjednáváš odněkud z Austrálie, nemusíš mít strach. V zemích EU se totiž neplatí :-)

Kolik budu platit za poštovné?

To se liší obchod od obchodu. Pokud někde během objednávky zaregistruješ nápis "Free shipping", nemusíš mít starosti. Znamená to totiž, že si od poštovného osvobozena a uhradí ho prodejce. Jinak se výše poštovného liší, a to někdy opravdu výrazně. Záleží na tom, z jaké země si věci objednáváš, jaké množství, zda bude doprava lodí, vlakem, letadlem...

Jestliže se ti zdá částka za poštovné až moc vysoká, ale po dané věci zoufale toužíš, co takhle se zkusit domluvit s kamarádkou? Třeba si taky něco vybere a na poštovném se můžete rozdělit půl na půl ;-)

Tipy na zahraniční e-shopy, kde si vystačíš s angličtinou:

www.everything5pounds.com
www.ebay.com / www.ebay.co.uk
www.muastore.co.uk
www.asos.com
www.topshop.com
www.newlook.com
www.zara.com
www.lsbags.co.uk
www.missrebel.co.uk
www.dorothyperkins.com

Máš zkušenosti s objednáváním ze zahraničí? Z jakých stránek sis objednávala? Jak dlouho trvalo, než ti balíček dorazil? Byla jsi s věcí spokojená?

Hodně zdaru při nakupování ze zahraničí :-)21 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •