Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Každá doba má svou charakteristiku. Má populární celebrity, významné události, úspěšné podnikatele a mediální kauzy. A každá doba má knihy, které se v určitém časovém období staly bestsellerem, hitem, prodejní mánií. Určitě si, stejně jako já, něj...

Návod, jak napsat knižní bestseller pro ženy

1
zdroj: Thinkstockphotos 1
aktualizováno 15.01.2017, 00:00 | 15.01.2017, 00:00 | Krásná.cz/Lucie Rothanzlová

Každá doba má svou charakteristiku. Má populární celebrity, významné události, úspěšné podnikatele a mediální kauzy. A každá doba má knihy, které se v určitém časovém období staly bestsellerem, hitem, prodejní mánií. Určitě si, stejně jako já, nějakou tu knihu vybavíte. A víte taky, jak takový bestseller napsat?

Co si pamatuju já (když vynechám své dětské období, kde si většinu knih stejně nepamatuju a v hlavě mi ulpěly jen knihy od známých pohádkářů a takové ty klasiky ze školy), když jsem byla mladší, hitem pro ženy jako byla moje maminka a tety byla kniha Vejce a já od Betty MacDonaldové (vydáno už před mnoha desetiletími, ale pořád velmi úspěšné čtení pro ženy). Na přelomu tisícetí vedla Bridget Jones a když jsem byla v pubertě, boom zažilo Stmívání (rok 2005). Potom největší událostí rozhodně bylo padesát odstínů šedi, Hvězdy nám nepřály a poměrně nedávno Než jsem tě poznala (nedávno i zfilmováno). To všechno jsou výrazná díla - nejsou možná tak výrazná sama o sobě - nejsou zázračným výplodem geniální mysli, ale jsou čtivé a kdo z cílovky nezná alespoň podle názvu Stmívání nebo Padesát odstínů, tak snad musel žít v jeskyni. Tak moc to bylo úspěšné.

A i když vám může přijít, že právě si z těhle knih dělám legraci, četla jsem je! Knížky mě baví a jsem zvědavá ženská, což je kombinace, která mě prostě donutila si každou z nich koupit a zjistit, jestli je to fakt tak dobrý, jak moje kamarádky/sousedky/tety/jiné příbuzné, tvrdí. A zjistila jsem, že tyhle bestsellery mají leccos společného a v hlavě se mi zrodil nápad - nemůže to být tak těžký napsat ne? Stačí se jen řídit ověřenými nápady!

1. Obyčejná ženská

Hlavní představitelka a stěžejní postava knihy musí být obyčejná. Musí se s ní ženy ztotožnit. Musí být jako vy nebo já. Hodí se, aby měla nějakou chybu, aby se podceňovala, měla pár kilo navíc nebo zkrátka jen nebyla v obličeji prototypem krásky. Nesmí být modelka 90/60/90, nesmí být dokonalá a raději ať není promiskuitní.

Všimli jste si, že na Belle ze Stmívání nebylo nic extra? Edward ji tak moc miloval, ale ona sama popisovala jako normální holku a nechápala, proč se zamiloval zrovna do ní. A stejně tak Anastasia z Odstínů nebyla popisovaná jako modelka a v knihách považovala za tu krásnou svou kamarádku. A Louisa z Než jsem tě poznala byla alespoň oblékáním naprosto výstřední, ale rozhodně ne popisem kráska.

2. Dokonalej chlap

Edward, Christian, Will, Mark Darcy... Je třeba říkat víc? I když se Vám osobně nemusí líbit ve filmu (tam je to dost pochybné, každá máme jiný vkus), v knížkách jsou popisováni božsky.

3. Nechápe, proč zrovna ona

A když už jsme u té obyčejné ženské a dokonalýho chlapa, přichází myšlenka, na kterou se ptá každá hlavní postava: "Proč si někdo tak boží, všiml zrovna mě?!"

4. Dělá s ním zázraky

Ona ho změní, díky ní se změní, díky ní vůbec o změně uvažuje. Mohl být promiskuitní, lev salónů, nedůtklivý sympaťák, nedosažitelný génius - přijde ONA a celý jeho svět je vzhůru nohama, protože se naprosto šíleně zamiloval. Možná si to zezačátku nechce přiznat, nebo to neprožívá tak intenzivně jako jiné knižní postavy, ale je to tam!

5. Dva extrémní konce

A nakonec - Žádnej vztah to nemá lehký. A vždy se najdou lidi, kteří to páru nepřejí - to je bod, který je samozřejmostí a nesetkáme se s ním jen v knihách. Vztahy zkrátka nejsou procházkou rájem a přijdou chvíle, kdy to nebude dobrý a šťastný, ale nakonec to dopadne dobře a oni spolu budou, budou spolu rádi, budou mít děti a tohle všechno, až do konce života. To je polovina pravdy - potom je tu druhý extrém - smrt! Patří do našich životů a je jasné, že se objeví i v románech a v ženských bestsellerech. Takže buďte skončí spolu šťastní navěky nebo jeden z nich umře, což bude dějem, který táhne celou knihu.

PŘEČTI SI TAKÉ:

Nerada čteš? Tyhle knížky tě budou bavit!

DIY: Jak využít staré knihy?

Chceš originální kabelku? Vyrob si ji z knihy!

Pět docela jednoduchých tipů, jak napsat bestseller pro ženský, nemyslíte?

Ok, ale teď vážně. Četli jste tyhle knihy? Souhlasíte s body, které jsem tu vypsala? Nechci žádnou knihu hanit ani nikoho zrazovat od čtení, protože každý by měl volit to, co se mu líbí a co ho číst baví. A pokud někoho baví číst Padesát odstínů šedi, tak do toho. Když to vezmu jmenovitě - Padesát odstínů šedi jsem si koupila kvůli tomu obrovskému boomu - byla jsem v knihkupectví a za těch 20 minut si tuhle knížku koupilo tak 10 ženskejch různého věku, nedalo mi to. Knížka mě upřímně vyděsila a i když jsem si říkala, že začátek hodně "nápaditej" (jak to jinak popsat), začalo mi vadit, jak se tam scény opakují, je hodně předpověditelná a za chvíli už jsem zjistila, že to skutečně není nic pro mě. Než jsem tě poznala je pro mě sympatická knížka, kterou mám z výše uvedených asi nejraději, ale rozhodně jí nemusím číst čtyřikrát do roka. A stmívání je dobře napsané, ale rozhodně ne nic pro mě. Každopádně pořád lepší knihy než film, to mě prostě nechytlo vůbec.

P.S.: Omlouvám se fanouškům HP, že jsem do těch bestsellerů a přelomových knih nezahrnula i Harryho, ale víte co - není to zrovna cílovka vyloženě na ženský! :)0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •