Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Internet se stal nedílnou součástí našich životů, před pár lety si zde vydobyl své místo (zvláště pro mladší generace) také Facebook. Proto jsem se rozhodla rozebrat některá úskalí této sociální sítě a času u něj stráveného.

Temná zákoutí sociální sítě zvané Facebook

Temná zákoutí sociální sítě zvané Facebook
zdroj: Thinkstockphotos Temná zákoutí sociální sítě zvané Facebook
aktualizováno 09.05.2014, 00:00 | 09.05.2014, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Internet se stal nedílnou součástí našich životů, před pár lety si zde vydobyl své místo (zvláště pro mladší generace) také Facebook. Proto jsem se rozhodla rozebrat některá úskalí této sociální sítě a času u něj stráveného.

Trvalý svět a autorská práva

 

Když o sobě píšeš na internet, uvědomuješ si, že dnes jsou to v podstatě informace trvale umístěné na internetu? Poskytnuté informace ti v dnešní době mohou ublížit. Již i zaměstnavatelé objevili kouzlo sociální sítě zvané Facebook, kde si mohou uživatele podrobněji proklepnout. A tak tě jedna špatná informace či fotografie může v budoucnu připravit o vytoužené místo.

 

Navíc, pokud nahraješ na Facebook jakoukoliv fotografii, vzdáváš se tím autorských práv, věděla jsi to? Tvé fotografie pak mohou být dále využity ke komerčním účelům samotnou stránkou. Myslíš si, že je tedy nejlepší nápad své dílo umístit na Facebook? Problém může navíc nastat, pokud na tuto sociální síť nahraje vaši fotografii někdo druhý bez tvého vědomí a svolení.

 

 

Kdo je na druhé straně?

 

Víš opravdu, s kým se bavíš? Důvěřuješ informacím a profilům, které druzí vyplňují? To, že jsi se zde potkala s Janičkou, které je 12 let a ráda by s tebou šla na procházku k nedalekým rybníkům, neznamená, že se opravdu sejdeš s Janičkou. Možná na tebe také bude čekat nějaký starý zarostlý chlápek, který si na Janičku hraje a chce ti ublížit. Nikdy s nikým, koho neznáš, se nesetkávej na málo rušných místech, aby tvé případné „Pomoc!“ někdo vyslyšel. Není od věci také nechodit sama. A vůbec nejlepší je, pokud na schůzku s neznámým člověkem vůbec nepůjdeš.

 

Nebezpečí může ovšem vzejít také z lidí, které znáš. Sociální sítě díky své funkčnosti a sdílení dat jsou skvělým polem pro projev kyberšikany, stalkingu či dalšímu obtěžování. V takovém případě si danou věc nenech líbit, oznam ji někomu důvěrnému (dospělému), nahlas nevhodný materiál na stránkách, omez viditelnost svých dat jen na přátele a blokuj uživatele, kteří se vůči tobě chovají nevhodně.

 

Ještě malá rada vzhledem k sexuálnímu obtěžování, které opravdu není výjimkou. V takovém případě se s ‚útočníkem‘ za žádnou cenu nebav a rovnou jej zablokuj. Když takoví lidé vidí, že je vnímáš, že s nimi komunikuješ, budou ve svém obtěžování jen pokračovat. Prosby o neobtěžování či pokus o přivedení na normální řeč jim nic neříkají.

 

 

Když přátelé si jen hrají na přátele.

 

Další nebezpečí může být v tom, že lidé, které máš uloženy v přátelích, nemusí být skuteční přátelé. Může se jednat o tzv. boty, které se sice chovají jako lidé – zveřejňují posty, mají nové přátele apod., ovšem jediné, co od tebe chtějí, je sehnání nových kontaktů, které mohou zneužít poté třetí strany.

 

Mnohem nebezpečnější můžou být ovšem i reální uživatelé, kteří budou sledovat tebou přidané informace, aby si mohli přilepšit na tvém majetku. Mluvím zde o zlodějích. Také si přidáváš na Facebook, kde bydlíš? Píšeš o tom, jaké věci sis zrovna pořídila a kdy jede celá rodina pryč na dovolenou? Tak pozor, jestli zrovna tímto jednáním nedáváš pozvánku do svého domu nezvaným hostům.

 

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
Nevíš, jaké knížky vzít s sebou na letní dovolenou? Mám pro tebe tipy!
Jak si správně mýt vlasy!

 

Strašákem ale nemusí být pouze falešní přátelé, ale i ti praví, kteří podlehnou davové psychóze a rozposílají hoaxy. Jejich součástí je často aplikace, kterou musíš nainstalovat, aby se ti nestalo tohle nebo tamto. Protože přátelům důvěřuješ (o to jsou tyto hoaxy nebezpečnější), aplikaci si nainstaluješ, jenže už nevidíš, co ti v PC udělá. Může to být černý pasažér, který sleduje vše, co děláš, ukládá tvé hesla a odesílá je někomu dalšímu, kdo tenhle hoax vymyslel. Ten tak může mít přístup k tvým e-mailům, uživatelským profilům na různých stránkách, které může zneužít, ale také se ti může dostat i do internetového bankovnictví, což může být velmi nebezpečné.

 

Tak co, jak nahlížíš na kamaráda Facebook nyní? Je to sice dobrá síť, která tě spojí s přáteli, umožní ti lépe a zdarma komunikovat, zjišťovat si věci třeba do školy, domlouvat se na srazu bývalých spolužáků. Ale občas dokáže hodně potrápit. Tak pozor na nebezpečí, které na tebe zde může číhat. 

 

                                          

                                                             Diskuze
                            Máš za sebou již nějakou negativní zkušenost?
                                                 Jak sis s ní poradila?

 

Chceš se dočíst o Facebooku více? Pak nakoukni do časopisu Top dívky, kde tě čeká článek na téma „Kolik Facebooku láska zvládne?“.8 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •