Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Pořídili jste si drahou koženou bundu, nebo pravou kožešinu a nevíte, jak s ní zacházet? Aby vám vydržela, je třeba velké opatrnosti.

9 rad, jak se starat o kožené výrobky

Kabelka
zdroj: Thinkstockphotos Kabelka
aktualizováno 17.09.2017, 00:20 | 17.09.2017, 00:20 | Krasna.cz/trm

Pořídili jste si drahou koženou bundu, nebo pravou kožešinu a nevíte, jak s ní zacházet? Aby vám vydržela, je třeba velké opatrnosti.

Zpracovali jsme pro vás krátký manuál na co si dát pozor, abyste si takový poklad nezničili.

 

Jak pečovat o koženou bundu nebo kožíšek?


1. Pokud se o kvalitní koženou bundu budete pečlivě starat, stane se dlouhodobou součástí vašeho šatníku. „V žádném případě nedoporučuji prát kůži v pračce, dokonce ani v ruce. Je vhodné ji pravidelně svěřovat do rukou odborníkům v čistírně, kteří mají s chemickým čištěním kožených výrobků bohaté zkušenosti a umí výrobek eventuálně i dobarvit,“ poradila Miroslava Seidelová z firmy Kara.
 

2. Čistírnu si však raději nechte doporučit. Musíte se na ni opravdu spolehnout, protože ve většině z nich musíte podepsat papír, kterým se čistírna vzdává odpovědnosti za případné nepovedené zákroky. Nejlepší je bundu rovnou zakoupit u výrobce, který jako doplňkovou službu nabízí vlastní čistírnu včetně záruky na případnou výměnu zboží po nepovedeném čištění.
 

3. Pokud máte látkovou bundu s odepínatelným límcem, můžete ji prát podle pokynů na cedulce. „Kožešinový límec lze velmi lehce omýt na povrchu čistou vodou a nechat usušit při pokojové teplotě, v žádném případě nedávat na topení nebo na slunce. Poškození se nemusíte bát, kožešina běžně mokne i zvířatům v přírodě,“ dodává Seidelová. Nicméně alespoň po sezóně je vždy dobré dát bundu do čistírny na pečlivější vyčištění.


4. Při skladování v žádném případě kůži ani kožešinu nenechávejte ve skříni v ochranném igelitovém vaku nebo v nízké vlhkosti vzduchu. To jí spíš škodí, než pomůže. V případě poškození ji dejte opravit ihned, aby se to nezhoršilo.


 

Jak pečovat o kožené boty

 

Koupili jste si nové kožené boty a chcete, aby vám vydržely krásné déle než pár týdnu? Věnujte jim důkladnou péči, protože kožené boty potřebuji větší údržbu a pozornost než jakýkoliv jiný materiál. Přinášíme vám proto praktické rady, jak se o koženou obuv starat.


5. Pokud si chcete udržet boty v dobré kondici na déle, než jedno roční období, vyplatí se koupit speciální napínák na boty. Ten botě pomáhá udržet její původní tvar. Chrání například proti deformaci a tvorbě tzv. vrásek, napínáky si vezměte, když vám boty navlhnou. Je dobré je mít v botě alespoň 24 hodin. Na boty používejte také klasické nazouvací lžíce. Ty ochraňují opatek proti ošlapání a tím chrání i základní klenbu boty.


6. Než si vyrazíte provětrat nové kožené boty, měli byste je pořádně naimpregnovat minimálně třemi vrstvami. „Vždy počkejte, až nástřik uschne a pak opět naimpregnujte. Pokud se již přípravek do boty nevsakuje, ale stéká, je obuv správně naimpregnovaná,“ říká Veronika Sajdoková z CCC.


7. Boty z lakované kůže stačí vyčistit hadříkem a mýdlovou vodou. Zbytečnou investicí není ani pořídit si speciální čistící kartáč, kterým se vyčistí okolí švů. Na leštění pak použijte speciální přípravky, které v sobě často obsahují i impregnaci. Na leštění jsou také výborné utěrky z mikrovlákna. Na hladkou kůži používejte speciální krémy. Krém nanášejte v tenké vrstvě. Nejlepší je klasický hadýrek, který se dobře vstřebává do kůže. Obuv krémujte jednou za 10 dní.


PŘEČTI SI TAKÉ:

V každé chvíli správně obutá
DIY: Originální malované tenisky
Jak poznat módní padělek?


8. Broušená kůže neboli semiš vypadá skvěle na nohou, ale bohužel se na ní zachytává více prachu a nečistot než na hladké kůži. „Broušená kůže vyžaduje pečlivou impregnaci alespoň jednou v týdnu. Na drobné nečistoty si vezměte pryžové kartáče, které použijte po nanesení impregnace. Na větší nečistoty se hodí speciální pěnové přípravky. Ty ale po zaschnutí důkladně vykartáčujte,“ dodává Veronika Sajdoková. Použít také můžete vlhký hadřík s hrubším povrchem. Na zašle vypadající boty se vyzbrojte renovátorem kůže s obsahem barevného pigmentu.

 

9. V botách jsme většinou celý den, měli bychom o ně proto pečovat i zevnitř. Pořiďte si antibakteriální sprej, který desinfikuje a předejde šíření bakterií. Skvělý je také sprej s přídavkem stříbra, který zabrání i nepříjemnému pachu. Je dobré nenosit stejné boty každý den, ale sem tam jim dopřát malou “dovolenou“ např. na zmíněném napínáku nebo v dobře větraných prostorách. Boty se snažte střídat jednou za tři dny, aby měly čas pořádně uschnout a vstřebat antibakteriální sprej.0 hlasů
Vaše hodnocení