Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Je tvá pleť mastná nebo naopak vysušená, plná pupínků a ucpaných pórů, je zašedlá a působí nedravě? Zjisti, čím jí dáváš nejvíc zabrat.

Braň se! 10 největších zabijáků tvé pleti

aktualizováno 31.03.2012, 00:00 | 31.03.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Je tvá pleť mastná nebo naopak vysušená, plná pupínků a ucpaných pórů, je zašedlá a působí nedravě? Zjisti, čím jí dáváš nejvíc zabrat.

Denně vystavujeme svou pleť celé řadě zabijáků. Proto vypadá tak, jak vypadá. Některých ji ale můžeš ušetřit. Máme pro tebe deset největších škodičů. Nemohou za nedostatky tvojí pleti právě oni?


Nedostatečný pitný režim


Je tvá pleť zašetlá, suchá a bez života? Chybí jí hydratace? A to nejen vnější, z pečujících krémů, ale zejména zevnitř. Dostatečný pitný režim je potřebný pro celý tvůj organismus, pokožku nevyjímaje. Nepiješ-li dost, tvá pleť vypadá unaveně a nezdravě, navíc rychleji stárne, takže hluboké vrásky tě mohou překvapit už po dvacítce. Pij průběžně celý den, ideálně až tri litry za den. Nejlepší je neperlivá voda (perlivá zhoršuje akné), bylinné čaje (kopřivový krásně pročistí pleť), zeleninové šťávy nebo zelený čaj.


Chyby v jídelníčku


To, co jíš, se podepisuje nejen na tvé váze, ale i na kvalitě pleti. Prospívá jí vláknina, minerály a vitamíny obsažené v ovoci, zelenině, oříšcích a klíčcích, a bílkoviny, které najdeš ve vejcích a mase. Naopak jí uškodíš nadměrným solením, častou konzumací mastných, tučných a kořeněných jídel, ve velkém množství pak škodí sladkosti, mléko a agresivní potraviny - například kyselé citrusy zhoršují akné.


Problém s hygienou


Pokožku tváře vystavuješ celý den nahou vlivům okolí, proto je potřeba ji večer důkladně očistit. Dokonalým odlíčením ji zbavíš zbytku make-upu, potu, mastnoty a nečistot ze vzduchu. Čištění pleti bys měla absolvovat i ráno, protože v noci se hodně zpotíš a na obličeji ti ulpívají nečistoty z polštáře.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Dokonalá pleť po celý den
Péče o pleť speciálně pro teenagery
Známe tajemství krásy a štíhlé linie Evy Mendes


Nevhodná kosmetika


Na obličej si nemůžeš mazat jen tak něco. Nikdy si nepůjčuj krém od maminky, která používá přípravek pro péči o zralou pleť se sklonem vráskám, pokožku tváře nemaž ani tělovými mléky a přípravky, určenými pro péči o tělo. Pleť na obličeji je jemnější a vyžaduje speciální péči. Vybírej přípravky vhodné přesně pro tvůj typ pleti, některá potřebuje hydratovat, jiná zbavit přebytečného mazu apod. Proto existuje tak široká škála produktů. V kosmetických přípravcích si dej pozor na obsah alkoholu, ten výborně funguje na mastnou pleť a akné, musí se používat ale jen lokálně, protože jinak hodně vysušuje a normální pleť dráždí. Pozor také na ovocné složky a přírodní kosmetiku, na některé výtažky můžeš reagovat přecitlivěle, mohou způsobit i alergickou reakci. Vždy je předem vyzkoušej jen na kousku kůže, aby tě případná alergie nepříjemně a bolestivě nezaskočila.

 

Špatný způsob zacházení s kosmetikou


Pečující i dekorativní kosmetiku používej jen k tomu, k čemu je určena, a v přiměřeném množství. Pokud budeš používat příliš silnou vrstvu (krému, make-upu), pleť ucpeš a nebude moct dýchat. Příliš častým používáním některých kosmetických pomocníků (peeling, masky, séra) zas můžeš narušit přirozenou strukturu a obranyschopnost pleti. Právě teď mnoho dívek používá samoopalovací přípravky, aby měly s jarem krásně opálený vzhled. Na obličej používej jen produkty pro něj určené, jiné by ti mohly způsobit ošklivou alergickou reakci.

 


Lak na vlasy i parfém


Možná sis toho ani nevšimla, ale různé kosmetické produkty, které nejsou určené na pleť, s ní přesto do kontaktu přichází. Pozor na to. Když si lakuješ vlasy, neměl by se lak dostat na kůži, protože ji dráždí. Totéž platí i pro šampony, zejména ty, které bojují s některými problémy (lupy, vypadávání vlasů, rychle se mastící vlasy) pomocí svého chemického složení. Velice agresivní jsou barvy na vlasy, pokud se barvíš doma sama a barva ti steče, ihned ji odstraň, například odličovacím mlékem. Pozor si dávej také, když se voníš. Kapičky parfému mohou ulpět na kůži a způsobit zarudnutí, podráždění i různé vyrážky.


Spánek


Pokud málo spíš, prozradí tě nejen váčky pod očima, ale i unavená a zašedlá pokožka. Tělo se ve spánku regeneruje a to se týká i tvé pleti. Pokud nespíš dostatečně, nemůže se dost zregenerovat. Také nezapomínej pravidelně měnit ložní prádlo. Na tvém polštáři ulpívají nečistoty, kousky odlupující se kůže a mastnota z tvých vlasů, které se pak znovu obtiskují na tvou pokožku a škodí jí.

 


Mobil


Jak často čistíš svůj mobil? Moc asi ne. A to si vezmi, jak často se ho dotýkáš, kde všude ho necháváš povalovat, kolikrát ti spadl na zem a jaký svinčík máš v batohu či kabelce, ve které ho nosíš. Když mobil přiložíš k uchu, dotýká se tvé tváře a bakterie mohou vesele přeskakovat na pokožku. Akné, ekzém a vyrážky jsou tu pak hned. Vyřeší to antibakteriální ubrousek, kterým display a klávesnici občas přetři. Škodí ti také dlouhé telefonáty. Při nich se mobil hodně zahřívá a to tvé pleti neprospívá. Víš, že budeš mluvit dlouho? Dej si telefon na hlasitý hovor nebo si vezmi sluchátka.


Sluníčko a horko


Venku nám pomalu začalo jaro, což pro pleť znamená víc slunění. Bude sice pěkná, ale nepřeháněj to. Nadměrné opalování pleť vysušuje, předčasně díky němu stárne, a pokud bys to skutečně přeháněla, hrozí ti i rakovina kůže. To platí nejen pro pobyt na sluníčku, ale i nadměrné opalování se v soláriu.


Ani vysoké teploty pleti neprospívají. Ve vedru se hodně potíš, což je na jednu stranu dobře, protože tím se pleť zbavuje nečistot, zároveň se ale vysušuje. Proto je potřebná hydratace – zvenku i zevnitř. Horko jí neprospívá ani ve formě horké sprchy či koupele. Vlažnější voda je pleti mnohem přirozenější, pokud si horkou vanu nedokážeš odpustit, dopřej po ní pokožce celého těla péči výživným tělovým mlékem nebo hydratačním krémem. Jinak si koleduješ o suchou, přecitlivělou a vrásčitou kůži.


Chemie


Pokožce neprospívá vliv chemie. Té se už dnes ale nevyhneš, můžeš ji ovšem zkusit eliminovat. Nepobývej dlouho v zakouřeném prostředí, hlídej si obsah toho, co jíš, i pečující kosmetiky. Samozřejmě se na tvé pleti podepíše i velký příjem kofeinu (cola, káva), dlouhodobé užívání léků a kouření.8 hlasů
Vaše hodnocení