Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zimní počasí dává pleti pořádně zabrat. Pokud navíc trávíme část zimy i na horách, měli bychom naší kůži dopřát zvláštní péči. Studený vítr a horské sluníčko totiž dokáží nadělat velké škody.

Čeká tě první lyžovačka? A víš, jak se starat na horách o pleť?

Na horách
zdroj: Thinkstockphotos Na horách
aktualizováno 10.12.2017, 00:18 | 10.12.2017, 00:18 | Krásná.cz

Zimní počasí dává pleti pořádně zabrat. Pokud navíc trávíme část zimy i na horách, měli bychom naší kůži dopřát zvláštní péči. Studený vítr a horské sluníčko totiž dokáží nadělat velké škody.

Až 80 % paprsků se totiž odráží od sněhu. Proto rozhodně používejte krémy s vyšším ochranným faktorem, stejně jako v létě. Krém by měl být dobře roztíratelný, pro citlivou pokožku jsou vhodnější opalovací krémy s minerálními filtry, jako je dioxid titaničitý či oxid zinečnatý, které mají za úkol sluneční UV záření odrážet.

 

Jejich tenký film tedy působí jako zrcadlo. Některé krémy obsahují chemické filtry, které přeměňují škodlivé UV záření (především UVB) chemickou reakcí na neškodné teplo. „Nejlepší krémy jsou vyrobeny na bázi kombinace obou typů UV filtrů, chemické filtry však mohou v důsledku svého vstřebávání způsobovat alergické reakce. Minerální jsou naopak vhodnější pro citlivou pleť,“ říká MUDr. Helena Reisingerová, dermatoložka kliniky Mediestetik.


Někteří odborníci dokonce radí ještě pod krém použít i sérum. „Stejně jako v zimě vrstvíte oblečení, dopřejte vícevrstvou ochranu i pleti. Pod hydratační krém naneste ještě obličejové sérum, pleť se tím zpevní a navíc dochází k eliminaci jemných vrásek a rozšířených pórů a k celkovému rozjasnění pleti," míní newyorský dermatolog Joshua Zeichner, M.D.

 


Oleje nechte na léto


Na horách nedoporučujeme používat opalovací oleje. Obsahují látky, které zrychlují účinky UV záření na kůži a nedokáží ho tak rychle absorbovat jako krém. Na exponovaná místa jako je nos, rty nebo ušní lalůčky můžete aplikovat speciální přípravky v tyčince a nebojte se zakoupit klidně faktor č. 50.


Hydratujte


Nesmíme opomenout ani působení chladného zimního počasí, které pokožku vysušuje. Pozor musíme dát na hydratační krémy, které mohou v pleti vytvořit v chladném počasí krystalky ledu, čímž by se narušila struktura pleti. Tyto krémy proto raději používáme na noc.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co si sbalit na hory
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Na hory společně – pro radost nebo pro zlost?
Chystáš se na hory? Bacha na oči!


Pozor na dostatek tekutin


Během pobytu na horách se snadno zapomíná na pitný režim. Většinou se na sjezdovku vypravíme brzy po snídani, kde trávíme celý den. Běžnými nápoji jsou horké nápoje na posilnění a klasickou vodu vynecháváme. Jenže právě i v zimě je nutné dostatečně pít, přestože častější návštěva toalety na sjezdovce není z důvodu několikavrstvého oblečení příliš příjemná.
Při tělesné zátěži se tělo začne potit a odvádí vodu ven. I během lyžování bychom proto měli dbát na dostatečný pitný režim. Ideální je dodávat tekutiny častěji a v menších dávkách,“ říká nutriční specialistka Ing. Hana Bačíková.0 hlasů
Vaše hodnocení