Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Akné jednou za čas potrápí skoro každou z nás. Když se objeví první, druhý nebo třetí pupínek, nemusíš si lámat hlavu tím, že by se nedaly zakrýt a měla bys je na obličeji mít do smrti. Často totiž zmizí tak rychle, jako se objeví. Pokud tvoje ple...

Chceš vyhrát nad akné? Zjisti, proč se ti dělá

aktualizováno 20.09.2011, 10:29 | 20.09.2011, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Akné jednou za čas potrápí skoro každou z nás. Když se objeví první, druhý nebo třetí pupínek, nemusíš si lámat hlavu tím, že by se nedaly zakrýt a měla bys je na obličeji mít do smrti. Často totiž zmizí tak rychle, jako se objeví. Pokud tvoje pleť na akné trpí hodně, možná je něco špatně – možná tvému tělu chybí nějaká důležitá látka, nebo se o obličej nestaráš tak, jak bys měla.

S pár pupínky si hravě poradíš díky tyčince pro lokální péči a zamaskování pomocí make-upu a korektoru. Vážnější formy akné už bys ale měla doopravdy řešit, protože ti mohou zůstat jizvy, kterých se zbavit je velice těžké. Je lepší tedy přijít na to, proč akné máš, a díky správnému způsobu řešení s ním zatočit.

 

Hormonální změny


Pokud dospíváš, tvoje tělo se mění a hlavním důvodem pupínků není nic jiného, než právě puberta. Hormony mění v tvém těle mnoho věcí, mění se tedy i kvalita tvé pleti. Mazové žlázky pracují jinak, většinou víc, než je potřeba, takže se ti ucpávají póry a vzniká akné. Většinou je to jen přechodné období, které časem přejde.


Make-up a líčení


Dekorativní kosmetika je vcelku neškodná, ale jen v tom případě, že jde o kvalitní produkty a že se o svou pleť dostatečně staráš – je potřeba ji večer odličovat a používat krémy odpovídající typu tvojí pleti. V opačném případě mohou kosmetické produkty způsobit na našem obličeji pořádnou škodu.

 


Mastná pleť


Pokud máš problémy s mastnou pletí, máš i větší sklony k akné, protože nadměrným mazem se ti ucpávají póry. Nejlepší je okamžitě to řešit, ať už u dermatologa, či doma správnými kosmetickými přípravky, které zabraňují nadměrné činnosti mazových žláz a pročišťují póry.


Špatná kosmetika


Akné, ale i další problémy pleti, mohou také způsobovat krémy, odličovadla, pleťové vody i dekorativní kosmetika, pokud se pro nás typově nehodí. Zapomeň na to, že si vystačíš s krémem, který používá tvá mamka (a který bude zřejmě proti vráskám), nebo že si obličej budeš mýt pouze obyčejným mýdlem. Pořádně prozkoumej svou pleť a zjisti její typ, seznam se s nabídkou kosmetiky, poraď se s kamarádkami a hledej rady na internetu - prostě zkoušej vybírat tu nejlepší péči přesně pro tvůj typ pleti. Vždy je lepší zkusit toho více, než se spokojit s tím, co ti vlastně nevyhovuje – to už je doopravdy lepší raději nic nepoužívat.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Čím si ještě víc zhoršuješ akné?
Pozor na potraviny, které mohou za tvé akné
Čtyři pověry o akné, kterým rozhodně nevěř


Kouření


Všude se píše, že jakmile začneš kouřit ve velmi mladém věku, tak se akné jen tak nezbavíš a bude tě trápit až do dospělosti. Nevím na sto procent, jestli je to pravda – nekouřím, takže nedokážu posoudit. Moje mamka ale začala kouřit brzo a do dneška jí akné občas potrápí, navíc to vidím všude okolo, že nikotin a dehet, který je obsažen v cigaretách, se na těle a pleti hodně odráží. Stačí se jen podívat na dlouhodobé kuřáky, jejich zažloutlé zuby či podobně zbarvené nehty.


Slunce


Pokud se ráda sluníš nebo chodíš do solárií, tak i to může být důvod, proč můžeš mít dočasně problémy s pupínky. O vlivu opalování na kvalitu pleti se vedou sporné diskuse – někdo má pocit, že mu slunění škodí a akné zhoršuje, někdo má v létě naopak pleť v lepší formě. Z vlastní zkušenosti pozoruji, že první dny opalování mám větší problémy s akné, pak to ale odezní a jsem pár týdnů v pohodě – což je fajn. Ale slunce dlouhodobě ztenčuje vrstvu pokožky, a žlázy proto opět pracují více a vzniká akné. Přiměřené slunění tedy neškodí, jen to dlouhodobé bez dostatečné ochrany, kterému by ses měla vyhnout, i kvůli jiných důvodům, než jsou pupínky. Ve hře je tvé zdraví!

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Chceš krásnější pleť? Využij naše SLEVOVÉ AKCE


Menstruace


Opět tu hrají roli hormony. Před menstruací si můžeš připadat ošklivá, oteklá, prostě na nic. Jistě tomu nepřidá ani fakt, že se ti zčista jasna nějaké ty pupínky mohou objevit. Tohle je ale pro většinu dívek bohužel nevyhnutelné.

 


Špatná životospráva


Jakmile se láduješ kravinkami, nejíš alespoň z půli tak, jak bys měla, je jasné, že s akné zřejmě budeš mít problémy. Každé tělo je jiné a každé reaguje na stravu jinak. Můžeš jíst čokoládu, i kořeněná jídla – v malém množství doopravdy neškodí. Ale jakmile začneš jíst tabulku čokolády, mastného hambáče a kořeněné chipsy denně, tak je tu akné hned. Chce to být střídmáa o své tělo i žaludek se starat.


Bakterie na rukou


Máš tendenci si pořád sahat na obličej? Podpírat si bradu? Raději to nedělej! Pokud to přeháníš, přenášíš si na obličej spoustu bakterií a můžeš si způsobit zanesení a zanícení pórů, stejně tak, jako když si akné „vymačkáváš“ – pokud to nejde jinak, tak použij alespoň kapesník a pořádně si umyj ruce, jinak se ti místo zanítí a máš třikrát tak velký problém.


Myslím, že naším hlavním mottem by mělo být: Všeho s mírou. Jakmile totiž něco přeháníš v množství, může to mít dopad i na tvoji pleť.

 

Další články autorky Mersmerize najdeš na prodivky.tomsh.cz.4 hlasů
Vaše hodnocení