Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Je podzim a taneční parkety společenských sálů napříč republikou se opět plní mladými lidmi, kteří se v drtivé většině poprvé seznamují s tancem a zásadami společenského chování. Taneční ale nejsou jen o tanečních krocích…

Chodíš do tanečních? Čtyři zajímavosti, která o nich musíš vědět

Maturitní ples
zdroj: Thinkstockphotos Maturitní ples
aktualizováno 18.10.2017, 00:09 | 18.10.2017, 00:09 | Krásná.cz

Je podzim a taneční parkety společenských sálů napříč republikou se opět plní mladými lidmi, kteří se v drtivé většině poprvé seznamují s tancem a zásadami společenského chování. Taneční ale nejsou jen o tanečních krocích…

Valčík, polka nebo jive? Pánská či dámská volenka i první rozpačité kroky k výběru partnera či partnerky. Pro Čechy jinak běžná věc je však světovým fenoménem. Nikdy jinde na světě se taneční v takové míře neučí.

 

Už v Království českém


Tato tradice sahající do dob Rakouska-Uherska se v malé míře objevuje snad jen na Slovensku. První Klub tanečních mistrů v Království českém vznikl už v roce 1896 a patřil k nejstarším organizacím tanečních mistrů v Evropě.


Někdy však výuka tance ztrácí svůj společenský přesah. „Tanec vyučuje i mnoho bývalých tanečníků, kteří často nemají pedagogické schopnosti. Bohužel vydání živnostenského listu není od roku 1991 podmiňováno odpovídajícím tanečním vzděláním, takže pro podnikání ve výuce tance stačí jen tisícikoruna a občanský průkaz,“ vysvětluje prezident Svazu učitelů tance Jiří Plamínek. Proto dobře vybírejte kurz, který chcete navštěvovat – má své jedinečné kouzlo, když se mimo tance učí i společenská etiketa.

 

Šaty
(Foto: Archiv firem)


Na kolik to přijde?


Základní kurz v Praze nyní stojí okolo 3500 Kč a v regionech je v průměru o tisíc až dva tisíce korun levnější. V hlavním městě začínají taneční pro středoškoláky o něco později a většinou jsou rozdělené do 18 lekcí, které trvají někdy až do března. V regionech bývá stejný počet tanečních hodin vměstnán do 13 lekcí během podzimu.


Ačkoliv se chlapci často shání na poslední chvíli, jejich cenové zvýhodnění už není takové jako v 90. letech, kdy je taneční stály až o dva tisíce korun levněji než dívky. Teď je běžný rozdíl v řádu několika stovek. Úsporou může být hromadné přihlášení skupin či páru.


Anketa
Chodíš do tanečních?
83 hlasů
Ne.
Hlasovalo 198 lidí
 

 

Pozor na boty

 

Dražší kurzovné mohou dívkám kompenzovat nižší nároky na oděv a větší možnost volby. Měly by mít minimálně jedny krátké šaty, přičemž na prodlouženou či závěrečný věneček mohou být požadovány dlouhé šaty. Nesmí chybět kabelka a pohodlná kvalitní taneční obuv.


„Dívky často hledí jen na design obuvi, ale opomíjí to, že v botách budou trávit desítky hodin při tanci. Z tohoto hlediska jsou vhodnější boty na tří- až čtyřcentimetrovém podpatku. Ani pohodlné baleríny nejsou pro výuku tance ideální,“ radí Jindřich Hes ze stejnojmenné pražské taneční školy.

 

Náš tip:

 

Lodičky
(Foto: Archiv firem)

 

Hnědé, Esprit, 1999 Kč

Se zvířecím potiskem, Humanic, 499 Kč

Rudé, Ellie Goulding for Deichmann, 849 Kč

Krémové lakovky, F&F, 499 Kč

Hnedě s kamínky, Salamander, 4790 Kč

Černé s mašlí, Salamander, 7790 Kč

 

ČTĚTE TAKÉ:

Na čem (ne)šetřit v tanečních
Taneční! Ještě pořád váháš? Odpovíme ti na všechny otázky
Taneční nebo maturiťák tě děsí? 12 rad, jak okouzlit a užít si je

 

První setkání s oblekem

 

Zato mladí muži si s garderobou příliš vyskakovat nemohou. V klasických tanečních musí mít oblek doplněný košilí, motýlkem, rukavičkami kvůli hygieně a koženou formální obuví. „Taneční bývají první příležitostí k zakoupení společenských šatů či obleku. Stále častěji se setkáváme s tím, že oblek pro chlapce už není jen nutné zlo, ale nechávají si ho šít na míru,“ říká Pavel Koutný ml. ze stejnojmenné rodinné oděvní firmy v Prostějově. Impulsem pro pořízení obleku na míru i při jeho vyšší pořizovací ceně bývá nejen důraz na vzhled, ale i komfort nošení. Zatímco v umělých materiálech se tanečníci pořádně zapotí, ty vlněné používané při výrobě obleků na míru jsou prodyšné, dobře absorbují pot a zmačkání se po čase samo vyrovná. Výroba obleku na míru začíná přibližně na 10.000 Kč, konfekční oblek pořídíte zhruba za polovinu.0 hlasů
Vaše hodnocení