Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

O škodlivosti UV záření se píše již řadu let a jeho negativní účinky se na kůži s věkem postupně načítají. Důsledná ochrana proti slunci ovšem dovede snížit jak předčasné stárnutí pokožky, tak i riziko spálení a v krajním případě vznik rakoviny kůže.

Chystáš se na lyžovačku? Jak pleť chránit před sluncem?

Lyžařka
zdroj: Thinkstockphotos Lyžařka
aktualizováno 22.01.2018, 00:28 | 22.01.2018, 00:28 | Krásná.cz

O škodlivosti UV záření se píše již řadu let a jeho negativní účinky se na kůži s věkem postupně načítají. Důsledná ochrana proti slunci ovšem dovede snížit jak předčasné stárnutí pokožky, tak i riziko spálení a v krajním případě vznik rakoviny kůže.

Základním pilířem sluneční ochrany jsou především opalovací krémy, tzv. sunscreeny, které pokožku před UV zářením chrání. „Při vybírání vhodného stupně ochrany proti slunci se vyplatí řídit typem pokožky, částečně i věkem, místem pobytu a prováděnými aktivitami. Za nízkou ochranu před sluncem jsou obecně považány přípravky s ochranou do SPF 10, střední ochrana se pohybuje okolo SPF 25 až 30. Za vysokou ochranu pak považujeme hodnoty SPF 50 a 50+,“ vysvětluje MUDr. Markéta Majerová, korektivní dermatoložka z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

 

Přijde vhod:

 

Opalovací kosmetika - 3
(Foto: Archiv firem)

 

* Opalovací krém Heliocare advanced SPF 50 (50 ml, 399 Kč). Má jemnou a krémovou konzistenci a slouží jako účinná ochrana proti stárnutí pleti způsobeném slunečním zářením.

 

Opalovací olej Photoderm BRONZ SPF 30, Bioderma (200 ml, 509 Kč). Chrání před sluncem a zároveň aktivuje, zintenzivňuje a dlouhodobě prodlužuje opálení. Je vhodný na mokrou pokožku, tvář, tělo i vlasy. Nezanechává mastný film.

 

Opalovací kosmetika - 4
(Foto: Archiv firem)

 

* CC krém na opalování na obličej SPF 50+ světlý, Eucerin (50 ml, 405 Kč). Složení s obsahem vysoce účinných, fotostabilních UVA/UVB filtrů účinně omezuje riziko spálení pleti působením slunečního záření. Systém biologické ochrany s antioxidantem licochalconem A a kyselinou glycyrrhetinovou chrání kožní buňky před poškozením volnými radikály a stimuluje pokožce vlastní ochranné a reparační mechanismy proti poškození DNA.
 

* Krém na opalování a tyčinky na rty PIZ BUIN MOUNTAIN SUN CREAM + LIP STICK SPF 50+ +30 (20ml, 389 Kč). Jedno balení ukrývá dva produkty. Rychle se vstřebávající krém na opalování chrání pleť obličeje před agresivním horským sluncem. Byl vyvinut na ochranu před slunečním zářením, ale také chladem a větrem, které pokožku extrémně namáhají a narušují. Ve víčku krému se ukrývá balzám na rty s příchutí vanilky a obsahem vitamínu E představuje vhodnou ochranu před intenzivním sluncem, chladem a větrem. Mimoto působí preventivně proti popraskání rtů.

 

Opalovací kosmetika - 2
(Foto: Archiv firem)


* Heliocare kapsle Ultra D pro všechny typy pleti a fototypy I.–IV. s obsahem přírodních antioxidantů (30 kapslí, 849 Kč). Slouží k neutralizaci volných radikálů a k ochraně pleti před nebezpečným UV zářením.


* Bronz mléko po opalování Topvet Aloe Vera Sun (200 ml, 138 Kč). Přípravek obohacený o aktivní výtažky z aloe vera, panthenol a alantoin obsahuje i rakytníkový extrakt s betakarotenem, který váš bronz dokonale zafixuje. Po nanesení mléko vaši pokožku účinně regeneruje, chladí, hydratuje a navrací jí elasticitu. Mléko neobsahuje syntetická barviva a minerální oleje.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

V čem na hory?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Na hory společně – pro radost nebo pro zlost?
Chystáš se na hory? Bacha na oči!

 

Aplikaci sunscreenu je nutné v průběhu dne neustále opakovat. Jeho účinnost totiž klesá vlivem pocení nebo mechanickým otřením kůže. Ani při maximálně důkladné a opakované aplikaci krému či gelu na opalování ovšem nedokáže žádný z těchto přípravků poskytnout pokožce 100 % ochranu před sluncem. I nejvyšší faktory totiž nabízejí 97 % nepropusnost slunečních paprsků. Proto je velmi důležité dbát na komplexní ochranu před sluncem, která spočívá nejen v aplikaci krému s vysokým SPF faktorem, ale také v nošení pokrývky hlavy, kvalitních slunečních brýlí a speciálních textílií.

 

„Co se týče slunečních brýlí, měly by vás chránit jak proti UV záření, tak i proti vysokoenergetickému viditelnému spektru EPF (eye ptotection factor),“ dodává lékařka. Sluneční brýle by měly dobře sedět, dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké, netlačit na spáncích ani za ušima a řasy by se neměly dotýkat skel. Při lyžování jsou ideální rozjasňující žluté či oranžové odstíny skel,“ doporučil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.0 hlasů
Vaše hodnocení