Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Odpověď na poškozené vlasy nenabídnou jen regály v drogerii, ale dokonce i estetické kliniky. Jaké dnes máme možnosti?

Co platí na poničené vlasy? Změň šampon, jídelníček a zajdi klidně i k lékaři

Zrzka
zdroj: Thinkstockphotos Zrzka
aktualizováno 08.03.2018, 15:08 | 08.03.2018, 15:08 | Krásná.cz

Odpověď na poškozené vlasy nenabídnou jen regály v drogerii, ale dokonce i estetické kliniky. Jaké dnes máme možnosti?

Kvalitu vlasů ovlivňuje stres, nemoci, hormonální změny, metabolické poruchy či dlouhodobého užívání některých léků. Stav vlasů ovlivňuje ve velké míře i kvalita a složení naší stravy.

 

Základem je vyvážená a pestrá strava

 

Kvalitních a zdravých vlasů je možné dosáhnout vyváženou a pestrou stravou. V jídelníčku by neměly chybět bílkoviny v podobě luštěnin, vajec a ryb. „Pravidelnou konzumací ryb člověk získává omega 3 a 6 mastné kyseliny, které se podílejí na kvalitě a lesku vlasů,“ upřesňuje Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví. Dále je potřeba do jídelníčku zařadit čerstvé ovoce a zeleninu. „Doporučuji převážně listovou zeleninu pro její vysoký obsah železa zajišťující okysličení krve,“ radí nutriční specialistka. V případě nedostatku železa může docházet ke stresové reakci organismu, což způsobuje mimo jiné vypadávání vlasů.

 
Vyvarujte se držení jednostranných diet

 

Důležitý je rovněž dostatečný přísun vitamínů C, E a skupiny B. Z minerálů jsou to hořčík a stopové prvky – například zinek, který zabraňuje řídnutí a vypadávání vlasů. Nejlepším zdrojem zinku jsou živočišné zdroje potravin (ústřice, hovězí maso, játra, vaječný žloutek), ale najdete ho i v rostlinných potravinách (dýňová semínka, nepražené kakao).

 

Před čím odborníci důrazně varují, je držení jednostranných diet s rychlým a výrazným úbytkem na váze. Tento typ diet může být spouštěčem padání vlasů z nedostatku zmíněných živin. Na kvalitě vlasů se pak dále odráží stres a různé nemoci, proto bychom o své zdraví, fyzickou i duševní kondici měli neustále pečovat. Preventivně sami, a pokud je třeba, neváhejte oslovit odborníky, ať už jsou to nutriční specialisté, lékaři nebo psychologové a terapeuti.

 

Krásné vlasy
(Foto: oficiální zdroj)

 

Když nic nezabírá, pomůže lékař

 

Správná životospráva a vitamíny mohou být skvělou prevencí, ale ne vždy dokážou problém s vypadáváním vlasů účinně řešit. V některých případech (například problémy se štítnou žlázou, snížení hladiny estrogenu, klimaktérium) je nutná hormonální léčba nebo jiný druh léčby, v závislosti na druhu nemoci (cukrovka, nízký tlak, akutní onemocnění, kožní choroby).

 

Řešením mohou být i různé metody estetické medicíny. „Při hormonálních výkyvech a extrémním vypadávání vlasů je vhodným řešením revitalizační sérum aplikované metodou mezoterapie přímo ke kořínkům vlasů,“ radí Jana Votrubová, dermatovenerologožka kliniky estetické medicíny Esthetic Medical. Jako podpora mezoterapie se k léčbě nadměrného vypadávání vlasů a stimulace růstu vlasů se často využívá biostimulační laser, který pomocí přesně zacíleného světelného paprsku kožní buňky mobilizuje k zvýšené činnosti a tvorbě kolagenu.

 

Pokud si zakládáte na přírodních metodách a chcete, aby vám tělo dlouho sloužilo a odměnilo se vám nejen kvalitní kšticí, ale i zdravou pokožkou, vyzkoušejte plazma terapii. K ošetření se používá 100 % vlastní biologický materiál, který omlazuje na buněčné úrovni. „Krevní plazma s destičkami obsahuje velké množství růstových faktorů a díky jejich účinku se zlepší vzhled, struktura a pružnost pokožky. Dochází k nárůstu vlasové hmoty, regeneraci tkání a stimulaci tvorby kolagenu,“ doplňuje Votrubová.

 

 

Čistka v koupelně

 

Pomoci může i změna pečujících přípravků. Splihlé, přesušené nebo vypadávající vlasy se snažte co nejméně zatěžovat. Myjte je šamponem a vlažnou, nikdy ne horkou vodou. Naneste balzám, masku nebo vlasový olej a nechte působit přesně podle návodu, nikdy ne déle. Poté nechte volně proschnout, fénování a žehlení je opět zatěžuje. Místo složitého stylingu za pomocí horkovzdušných přístrojů a dalších laků, gelů a vosků si nechte vytvořit dobře padnoucí účes, který nevyžaduje tak náročnou úpravu.

 

Sledujte také etikety zakoupených výrobků: vyhoďte ty, které jsou prošlé, nebo nejsou určené pro váš typ vlasů. Můžete rovněž vyzkoušet přírodní přípravky bez sulfátů, parabenů, ftalátů a silikonů.

 

„Naopak k látkám, které bychom na etiketách šamponů měli vyhledávat, patří Codamidopropyl Betaine, Sodium Myreth Sulfate, Sodium Cocoamphoacetate, Coco Glucoside, Disodium Lauryl Sulfoccinate, Decyl Glucoside, Yucca Foaming Extract a PEG-80 Sorbitan Laurate. Pokud je ve složení najdeme, je to jeden z ukazatalů, že šampon je opravdu vyroben kvalitně bez obsahu zdraví ohrožujících látek,” říká Lenka Kašpaříková., tricholožka z vlasového centra a kliniky zdraví CLINICAL Hair&Health.0 hlasů
Vaše hodnocení