Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Kdo by nechtěl upoutat pozornost celého okolí svými perfektními zuby? Může snad být větší poklona, než když ti někdo pochválí krásný bílý úsměv? A přitom se nejedná vůbec o drahou záležitost, jak by se mohlo zdát.

Dentální hygienistka radí: Jak udržet zuby bílé

Bílé zuby
zdroj: Thinkstockphotos Bílé zuby
aktualizováno 13.12.2012, 00:00 | 13.12.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Kdo by nechtěl upoutat pozornost celého okolí svými perfektními zuby? Může snad být větší poklona, než když ti někdo pochválí krásný bílý úsměv? A přitom se nejedná vůbec o drahou záležitost, jak by se mohlo zdát.

Základem všeho je hlavně skvělá péče, protože stejně jako u nábytku, auta nebo domu, i u našeho vzhledu také platí pravidlo “údržby”. Přesný postup, jak se o zuby správně starat, popisuje dentální hygienistka Michala Onderková z Dental Design Prague.

 

Správná ústní hygiena

 

Základ pro správnou ústní hygienu je zubní kartáček, který má malou pracovní hlavu, hustě osazená vlákna, rovný zástřih a měl by být měkký. Další důležitou pomůckou je mezizubní kartáček, který používáme zejména k čištění u stoliček. Správnou velikost by měl vybrat zubní lékař nebo dentální hygienistka.


Mezizubní kartáček používáme nejméně jednou denně a čistíme každý mezizubní prostor zvlášť. Vždy dáseň jemně stlačíme a provedeme pilovitý pohyb. Nesmíme cítit odpor, abychom netraumatizovali měkké tkáně. Kartáček namáčíme do vody nebo desinfekčního roztoku (například ústní voda).


Dentální nit používáme především tam, kde se zoubky překrývají, a nemůžeme použít mezizubní kartáček. Úkolem je odstranit zubní povlak a zbytky jídel, které zde ulpí během dne.

 

Víno
Některé potraviny a nápoje na našich zubech mohou zanechávat barevné stopy. Co s tím? Ideální je čistit si zuby po každém jídle. (Foto: Thinkstockphotos)


Příčiny zabarvení zubů

 

Barva zubů je ovlivněna mnoha faktory. Žádné zuby nejsou zcela bílé. Základní odstín zubu a jeho intenzita jsou vrozené. Hlavní příčinou povrchového zabarvení zubů je konzumace "barevné" stravy jako je čaj , káva, červené víno, ale také třeba sojová omáčka, umělé barevné pokrmy a nápoje. Samostatnou kapitolou je vliv kouření, kdy zuby mohou mít až černý nádech.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Tipy pro zářivě bělostný úsměv
Vyzraj na citlivé zuby
Toto je zářivý úsměv! Poradím ti, jak jej získat!


Pravidelná návštěva dentální hygienistky

 

Každý pacient by si měl zvyknout navštěvovat dentální hygienistku minimálně 2x ročně, aby se předcházelo onemocnění dutiny ústní. Dentální hygienistka ti odstraní zubní plak a kámen z povrchu zubu, a vytvoří tak příjemný pocit v ústech.


Bělení zubů

 

Bělení zubů se provádí pomocí peroxidových gelu, které se aplikují na zub v různě vysokých koncentracích. Máme dva druhy bělení, a to ordinační a domácí. Obě dvě metody jsou zcela bezpečné, pokud se provádí pod odborným dohledem zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Bělení zubů nepoškozuje sklovinu!


PŘEČTI SI TAKÉ:

Domácí triky pro bílé zuby
Zářivě bílé zuby i bez bělení
Doma.cz radí: Šetrné bělení zubů podomácku


Kosmetické pomůcky

 

Bělící zubní pasty, pera či bělící proužky se doporučují pacientům spíše po bělení, aby efekt byl co nejdelší. Slouží spíše k udržení bílých zubů. Na trhu existuje celá řada volně prodejných bělících preparátu, ale bohužel většinou nefungují tak, jak slibují v reklamě. Některé přípravky mohou obsahovat vyšší koncentraci bělící látky a může dojít k poranění dásně při samovolné aplikaci peroxidu.

 

Co pro své zuby děláš ty? A jak se ti je podařilo ideálně vybělit? Poděl se o své zkušenosti v komentářích.4 hlasů
Vaše hodnocení