Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

3. dubna se oslavuje Mezinárodní den spodního prádla.

V dubnu slaví své výročí i PODPRSENKY! Za jejich počátky stála i Češka

Podprsenka - 6
zdroj: oficiální zdroj Podprsenka - 6
aktualizováno 04.04.2018, 10:13 | 03.04.2018, 12:23 | Krásná.cz

3. dubna se oslavuje Mezinárodní den spodního prádla.

Dnes je podprsenka samozřejmou součástí našeho šatníku, bez níž neuděláme ani krok. Nosíme ji pod kostýmem i sportovní soupravou, formuje a zvedá nám poprsí i sebevědomí. Ovšem uvědomily jste si, že ženy, které jako první odložily korzet a sáhly pomalé něžné podprsence, měly v sobě více odvahy než třeba armádní generál? Ony totiž na rozdíl od něj, nemohly čestně padnout v boji, dál musely žít ve svém městě či vesnici, i když si na ně ostatní s hanbou ukazovali, rodina se jich zřekla a otcové je vydědili.

 

Podprsenka - 1
Podprsenka, Triola, 799 Kč (Foto: oficiální zdroj)

 

„Podprsenka a kalhotky, tedy prádlo, jak je známe nyní, je výsledkem převratných změn počátku 20. století (zejména po 1. světové válce) a úzce souvisí s emancipací žen a jejich zapojením do společenského a profesního života. Po válce všude chyběli muži (asi 10 miliónů), ženy je nahradily v dopravě, v obchodě i v průmyslu. A dokážete si představit mladé svobodné Francouzky, jak v korzetech vyrábějí munici či pracují na poli?“ připomíná počátky historie dámského spodního prádla PhDr. Lýdie Malchárková, jednatelka společnosti Triola.

 

V minulých stoletích ženy nosily dlouhé šaty a svou postavu stahovaly do korzetů, na venkově pak do šněrovaček. Tak to bylo až do první světové války. I když se tu a tam objevily nápady a vynálezy, které chtěly nenáviděný korzet vyloučit z ženského šatníku.

 

Podprsenka - 7
Podprsenka Triola, 899 Kč (Foto: oficiální zdroj)

 

Například první moderní podprsenku s ramínky, košíčky a zapínáním na háček si prý nechala již roku 1893 patentovat Američanka českého původu Marie Tucek. Její prototyp však upadl v zapomnění. Na počátku 20. století byly patenty na podprsenky nezávisle na sobě hlášeny v Německu, Anglii i Francii. Zajímavý příběh se váže k roku 1913, kdy majitelka krejčovského salonu, jistá Mary Phelps Jacob, si narychlo spíchla ze dvou kapesníků a růžové stužky něco jako podprsenku a objevila se na večírku newyorské smetánky.

 

Tento model měl takový úspěch, že si ho nechala v roce 1914 patentovat. Chyběla jí však obchodní dravost, a tak svůj objev prodala firmě Warner Brothers. Pro bratry Warnerovy to byla nejlepší investice života. Rozjeli výrobu podprsenek ve velkém a během následujících třiceti let vydělali milióny. K tomu by zřejmě ale vůbec nedošlo, kdyby jim nepomohly státní zájmy. Totiž, když v roce 1917 vstoupily Spojené státy do I. světové války, měly kritický nedostatek železa na výrobu kanónů, nábojů a dalších zbraní. Všechny americké ženy byly vládou USA oficiálně vyzvány, aby přestaly kupovat korzety vyztužené kovovými dráty (kosticemi). V krátké době se tak ušetřily desítky tun železa, které se okamžitě přetavilo na výrobu zbraní!

 

ČTĚTE TAKÉ:

ZÁZRAČNÁ PODPRSENKA: Zvětší prsa o tři čísla!
Potřebuješ pod šaty podprsenku bez zad? Vyrob si ji! DIY video-návod
Jak poznat, že ti nesedí podprsenka

 

co nosíme dnes? Prohlédněte si nejžhavější kousky z aktuálních kolekcí. Vybírali jsme u značek Tezenis, Timo, Takko, Triola, Intimissimi, Lindex, Bonprix, Cellbes, KiK, New Yorker a F&F.

 

Fotogalerie

1 / 27 Otevřít fotogalerii
 

 

Myslíte si, že se Američanky, a po jejich vzoru i ostatní ženy, vrátily po válce ke korzetům? Ani náhodou. Na scéně se objevila podprsenka a krátké spodní kalhotky. Bylo načase, vždyť sukně se pak začaly zkracovat a další odvážné ženy brzy na to začaly po vzoru mužů nosit dlouhé kalhoty. A bez kalhotek by to v nohavicích opravdu nebylo komfortní! A tak můžeme s nadsázkou tvrdit, že Amerika vděčí za válečné vítězství rozpáraným a odloženým korzetům - a ostatní svět vděčí Americe za podprsenku. Ale hlavně – bez odvážných žen bychom dnes neměli spodní prádlo ani svátek.0 hlasů
Vaše hodnocení