Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Kosmetický a farmaceutický průmysl patří k těm největším v této době. Ženy si přejí být krásné, stále mladé a přitažlivé, kupují si stovky kosmetických pomocníčků a často za to dávají až nehorázné a neuvěřitelné sumy.

Jsou parabeny v kosmetice škodlivé?

Kosmetika
zdroj: Thinkstockphotos Kosmetika
aktualizováno 19.02.2017, 00:21 | 19.02.2017, 00:21 | Krásná.cz/Mersmerize

Kosmetický a farmaceutický průmysl patří k těm největším v této době. Ženy si přejí být krásné, stále mladé a přitažlivé, kupují si stovky kosmetických pomocníčků a často za to dávají až nehorázné a neuvěřitelné sumy.

Bohužel, dnešní svět je v lecčems nepřirozený a umělý a syntetické látky se dostaly takřka všude, protože zapomínáme na ty pro tělo dobré a přírodní suroviny. I taková kosmetika může obsahovat látky, které nám mohou pořádně uškodit a kterým bychom se měli raději vyhnout. Jednou z takových látek jsou i parabeny.

Methylparaben a propylparaben jsou ty nejpoužívanější a dnes je můžeme najít v neuvěřitelné spoustě kosmetických produktů.

 

Kosmetika
Parabeny jsou v mnoha kosmetických produktech. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Co jsou to parabeny?

Parabeny můžeš najít v šamponech, sprchových gelech, odličovadlech nebo třeba v pleťových krémech. Jejich použití v kosmetice i ve farmacii je doopravdy široké a jen v málokterém přípravku nejsou.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Co je přírodní kosmetika?
Jak prodloužit výdrž tvé kosmetiky
Vsaď na konopnou kosmetiku

Jsou to látky, které se používají jako konzervans. To po bližším prozkoumání znamená, že prodlužují životnost dané kosmetiky. Určitě si dokážeš představit, co by se stalo třeba s takovým krémem, kdyby neměl vůbec žádné konzervační přísady – rychleji by se znehodnotil a zkazil. Díky svým antibakteriálním schopnostem parabeny také omezují množení bakterií a jiných špatných látek, které by tvé pleti a zdraví mohly ublížit.

Co mohou způsobit? 


V současné době se mluví o jejich souvislosti s karcinogenními účinky (způsobující rakovinu), ale nikdo to na 100 procent ještě nepotvrdil. Neustále se provádějí testy, experimentální zkoušky, které by měly takové tvrzení potvrdit, či vyvrátit a zatímco jedni tvrdí, že používání parabenů rozhodně může vést k rakovině, jiní to odmítají.

Pokud máš hodně citlivou kůži, parabeny mohou způsobit alergie nebo dermatitidy (nemoci kůže), stejně tak se mluví o jejich působení na naše hormony. Paraben jako takový napodobuje estrogen – ženský hormon a má negativní dopad na naše hormonální funkce a celý endokrynní systém.

 

Nákup drogerie
Při nákupu kosmetiky si dej pozor, co vlastně kupuješ. (Foto: Thinkstockphotos)

 

V laboratorních testech bylo také dokonce prokázáno, že parabeny mají vliv i na mužské spermie, ale jedná se doopravdy jen o případy, kdy se parabeny dávají tělu ve vysokých dávkách. V kosmetice jsou obsaženy poměrně málo (přibližně jedno procento). Studia o vzniku rakoviny stále probíhají a rozhodně nikdo nemůže tvrdit, že parabeny stoprocentně způsobují tak vážná onemocnění.

Je nutné vyhýbat se jim?

Víme, že parabeny nepůsobí zrovna nejlépe – ve velkém množství mohou být potencionálně nebezpečné, o tom se snad nikdo dohadovat nebude.

Nikdo ti nemůže jen tak říct: "Ano, parabenům se musíš za každou cenu vyhnout“, nebo naopak, je ale určitá skupina obyvatelstva, která by si na složení kosmetiky měla dát větší pozor než ti ostatní. Jsou to hlavně ti, kdo trpí různými vyrážkami, kožními problémy a mají citlivou kůži. V takovém případě je určitě prospěšnější vyhýbat se hodně syntetickým látkám, které mohou pokožku pořádně potrápit.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Největší kosmetické neřesti: Jak si devastujeme pleť
První pomoc: Poraďte si s kruhy pod očima i roztřepenými nehty

Na druhou stranu – v doopravdy malém množství se jich děsit nemusíš. Odborníci doporučují střídat krémy a celkově kosmetiku s podobnými látkami s kosmetikou bez parabenů a tou přírodnější, která je pro tělo vlastní. Nikdo nepotvrdil ty nejhorší studie (karcinogenní faktory), takže není potřeba dělat z toho nafouklou bublinu. Každopádně – když to s něčím přeháníš, vždy to škodí, ať už mluvíme o parabenech nebo třeba o nezdravém jídle. Vždy by proto mělo platit všeho s mírou.
 5 hlasů
Vaše hodnocení