Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Jsou možnosti, jak se své ozdoby na kůži zbavit? Je to bezbolestné a má to skutečné výsledky, nebo nikoliv? Jak dlouhá je rekonvalescence a jaké jsou alternativy tetování?

Když tetování omrzí: Odstranění znamená hodně bolesti, času i peněz!

Tetování
zdroj: Thinkstockphotos Tetování
aktualizováno 01.08.2017, 17:12 | 01.08.2017, 16:46 | Krásná.cz

Jsou možnosti, jak se své ozdoby na kůži zbavit? Je to bezbolestné a má to skutečné výsledky, nebo nikoliv? Jak dlouhá je rekonvalescence a jaké jsou alternativy tetování?

Tetování jsou permanentní ozdobou kůže. Bohužel, co se jednou zdálo jako skvělý nápad v ještě lepším provedení, může se v průběhu času jevit jako nechtěná připomínka mladické nerozvážnosti, „cejch“ nebo překážka pro získání lukrativního pracovního postu.


„U tetování se jedná o injekční vpravování barevného inkoustu do kůže, které vyústí ve vznik permanentní ozdoby kůže,“ vysvětluje dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.
Jaké jsou nejefektivnější metody, jak tetování odstranit?


Invazivní a bolestivé? Výbrus


Častým, nicméně velmi bolestivým způsobem je jeho mechanické vybroušení z kůže. „Při vybroušení navzdory dlouhému hojení a bolestivosti není vždy 100% záruka, že tetování zmizí,“ upozorňuje odbornice na krásu Martina Šmidrová.


Mezi nejčastější způsoby, jimiž se broušení provádí, patří speciální abrazivní papír, poté existuje tzv. salabraze, kdy se nejsvrchnější vrstva kůže epidermis brousí až na dermis (škáru), kam je vpraven při procesu tetování inkoust, a to solnými krystaly.


Existuje zde riziko vzniku jizvy kvůli velké invazivnosti zákroku. Objevuje se svědění, otoky, krvácení, které mohou vyústit až v infekci. Pokud trpíte poruchami pigmentace nebo je vaše pleť náchylná ke vzniku tzv. keloidních jizev, pak pro vás obroušení není vhodnou alternativou. Bohužel, v případě barevných tetování například v odstínu červené či žluté je výbrus či následující alternativa vyříznutí jednou z mála možností, jak se jich zbavit.

 

Krvavé? Vyříznutí


„Nechtěného tetování se lze zbavit jeho kompletním vyříznutím, přičemž lékař následně kůži sešije. U menšího tetování lze excizi provést během jediného zákroku, větší tetování vyžadují více návštěv u lékaře. Velkým nedostatkem excize je následný vznik jizvy,“ nastiňuje MUDr. Kravciv další možnost.
V současnosti lze vhodnou péčí kombinující masáže, topickou aplikací silikonových a dalších látek a radiofrekvenčním ošetřením vzhled jizev maximálně zlepšit.

 


Inovativní? Kryochirurgie


Jak předpona „kryo-“ napovídá, při tomto typu ošetření dochází ke zmražení tetování a jeho vypálení kapalnými dusíkem. Obvykle se tento postup využívá při odstraňování kožních bradavic a výrůstků, aplikovat jej lze také na tetování. Na kůži po zamrazení vzniknou drobné omrzliny. Následně se kůže dermabrazí obrousí a odstraní se její svrchní vrstvy, v nichž je uložen inkoust.


Vhodné pro odstranění kryochirurgií není barevné tetování, zejména odstíny žluté a zelené je komplikované odstranit.


Krémy. Téměř k ničemu?


Tetování se podle některých názorů lze zbavit i doma, a to používáním krémů s obsahem hydroxykyselin jako kyseliny trichloroctové (TCA) a kójové nebo látek na bělení pleti jako je arbutin a hydrochinon, které mají napomoci tetování „rozpustit“.
 

„Tyto přípravky ovšem nelze pro odstranění tetování doporučit. Aplikace může vyústit ve vznik jizev a účinek není nikdy zaručen,“ upozorňuje Martina Šmidrová.


Nejúčinnější? Laser


Při odstranění tetování laserem dochází k rozpadu částic inkoustu v kůži a podle odbornice Šmidrové se jedná o nejúčinnější způsob, jak se nežádoucího obrázku na kůži zbavit. Laserové záření rozloží barevné pigmenty na drobnější částice, které tělo s využitím bílých krvinek snadno vstřebá, a obraz tak zmizí. Ideální je toto ošetření pro černé a tmavě modré tetování, s barevnými pigmenty je práce komplikovanější.


„Laserové paprsky lze přesně zacílit, díky čemuž je ošetření velmi šetrné k okolním káním,“ upřesňuje výhodu laserového ošetření MUDr. Kravciv.

 

Nejkrásnější ženská tetování z Instagramu - 10
(Foto: Instagram)


Ošetření je vhodné pro odstranění malého i velkého tetování, nicméně čím je obrazec na kůži větší, tím je pak třeba rozdělit práci do více sezení. Tetování lze podle odborníků odstranit dvěma typy laserů, CO2 a tzv. Q-Switched, které jsou určeny přímo na tento účel.


Jak ale odbornice zdůrazňuje, neměli byste nabýt názoru, že lze tetování snadno, rychle a bez bolesti odstranit: „Tetování nelze jednoduše vygumovat, vždy se jedná o relativně krvavé, bolestivé a drahé zákroky!“


Úspěch laserového ošetření závisí na mnoha faktorech


Účinnost ovlivňuje mnoho faktorů, mimo jiné použitý inkoust, velikost tetování, jeho umístění a stáří a zejména zkušenosti tatéra.


Tatér profesionál inkoust aplikuje obvykle hlouběji, nicméně rovnoměrně a stejně hluboko, což je pro odstranění vhodné. Na druhou stranu se v kůži obvykle nachází větší množství inkoustu, které může být k úspěšné proceduře překážkou.


Amatérská tetování obvykle nemají inkoust distribuován v kůži rovnoměrně, na druhou stranu bývá množství inkoustu obecně nižší, a tím pádem je celkově snazší takové tetování odstranit. Rizikem je nezkušený tatér, který inkoust vpraví příliš hluboko do kůže, což odstranění může znemožnit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tetování pro stydlivky aneb Podlehni kouzlu BÍLÉHO TETOVÁNÍ
DIY fotonávod: Dočasné tetování
REVOLUČNÍ TETOVÁNÍ: Tak tuhle 3D kérku chce celý svět!


Co očekávat po „laseru“?


Po ozáření kůže laserem může dojít ke vzniku puchýřků, otoku, drobnému krvácení, zarudnutí a dočasnému ztmavení lokality. Jedná se o běžné symptomy, které obvykle samy po pár týdnech vymizí. Mezi největší rizika patří vznik hypergpimentace (tmavých skvrn na ošetřované oblasti) či hypopigmentace (světlé skvrny) a změn textury kůže. Většina těchto projevů má naštěstí tendenci se zhojit.


Alternativy tetování


Pokud toužíte po drobném uměleckém díle na kůži, je tedy ze zřejmých důvodů lepší zvolit dočasné alternativy. Za nejvhodnější jmenujme zdobení kůže hennou. Toto přírodní barvivo se využívá po staletí v tradičních kulturách a princip je velmi jednoduchý – na několik hodin se na kůži henna v požadovaném vzoru nanese, a kůži díky tomu obarví. Po několika dnech, případně týdnech se z kůže ornament sám vymyje.


Jako alternativa se také často označuje tzv. dočasné tetování, které by mělo po nějaké době (většinou se udává dva až tři roky) samo zmizet. Zkušenosti lidí, kteří si jej nechali udělat, nicméně většinou hovoří jinak. Tento typ tetování má tendenci se rychle rozpíjet a ztrácet svůj původní vzhled, na druhou stranu nicméně mnohdy nedochází k jeho kompletnímu vymizení, alespoň ne tedy v proklamovaném čase.0 hlasů
Vaše hodnocení