Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Pozor na ovocné šťávy a sladké nápoje. V létě umí nejen osvěžit, ale v ústech mohou napáchat pěknou polízanici. Zubní lékaři dokonce radí raději si nečistit zuby, pokud jste takový nápoj právě vypili.

Léto je masakr pro naše zuby: Kde číhá nejvíc nebezpečí?

Detox
zdroj: Thinkstockphotos Detox
aktualizováno 03.07.2017, 00:13 | 03.07.2017, 00:13 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Pozor na ovocné šťávy a sladké nápoje. V létě umí nejen osvěžit, ale v ústech mohou napáchat pěknou polízanici. Zubní lékaři dokonce radí raději si nečistit zuby, pokud jste takový nápoj právě vypili.

V létě se osvěžujícím nápojům oddáváme více než jindy. Jsou však skrytým zabijákem zubů. "Tyto nápoje, kromě toho, že obsahují cukr, obsahují také ovocné kyseliny, které - zjednodušeně řečeno - mechanicky rozleptávají zubní sklovinu," varuje odbornice resortu zdravotnictví pro zubní lékařství Neda Markovski.

 

Nic se však nevyrovná čisté vodě - nejlépe osvěží a nenese v sobě zbytečné kalorie a nebezpečné látky. Pokud jste se již napili ovocného džusu nebo slazeného nápoje, vypláchněte si ústa co nejdříve vodou. Ta zbytky kyselého nápoje ze zubů alespoň částečně spláchne a zpomalí proces rozleptávání.
Navíc málokdo ví, že byste si tehdy zuby neměli čistit alespoň půl hodiny. "Protože po požití těchto nápojů je sklovina náchylnější ke ztrátě minerálů a můžeme si více uškodit než pomoci," konstatovala zubní lékařka Jana Ohlasová.

 

Ideální je nápoj vypít najednou a nejlépe brčkem - tím se kyselé či sladké nedostává tolik do kontaktu se zubní sklovinou. Na druhou stranu, pití brčkem více namáhá mimické svaly kolem úst a má na svědomí předčasný vznik vrásek.

 

Čištění zubů pro lenochy
(Foto: YouTube.com)

 

Klíčovou při prevenci zubního kazu je ústní hygiena. Pokud si zuby nečistíte, hromadí se na nich plak, který je jedním z hlavních předpokladů pro vznik dalších problémů. "Bakterie obsažené v zubním povlaku spolu s cukry a v součinnosti s časem vedou k vytvoření zubního kazu," vysvětlila Ohlasová.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Víš, co piješ? Pozor na kalorie v nápojích
Dentální hygienistka radí: Jak udržet zuby bílé
Domácí triky pro bílé zuby

 

V létě se mějte na pozoru i před střídáním studených a horkých jídel či nápojů.


A pokud i vy máte dilema, zda si ráno čistit zuby před nebo až po snídani, tady máte odpověď. "Když má někdo čas čekat 30 minut po snídani a až pak si zuby vyčistit, tak ať zvolí tuto cestu. Kdo nemá, ať si je vyčistí hned ráno po probuzení, po jídle si ústa jen vypláchne a cestou do práce si dá žvýkačku," dodává Markovski.0 hlasů
Vaše hodnocení