Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Metoda ABCDE odhalí, zda musíte urychleně navštívit kožního lékaře.

Máš nebezpečné znaménko? Zjistíš to podle rychlého testu

Klobouk
zdroj: Thinkstockphotos Klobouk
aktualizováno 17.07.2017, 00:37 | 17.07.2017, 00:37 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Metoda ABCDE odhalí, zda musíte urychleně navštívit kožního lékaře.

Rakovina kůže je druhou nejčastější formou onkologických onemocnění u lidí pod 50 let. Patří však mezi ty typy, které se dají nejlépe léčit. Lékaři ji ale musí odhalit včas.

 

"Jinými slovy, včasná diagnóza vám zachrání život," vysvětluje lékař David Fischer z nemocnice v Massachusetts. Ale mnoho lidí pravidelnou kontrolu kůže a znamének zanedbává.

 

Nyní vám ukážeme způsob, jak si znaménka můžete za pár sekund zkontrolovat i doma. Kožní lékaři na to používají jednoduché ABCDE pravidlo.

 

 

Pokud jste na některém ze znamének spatřili jeden z těchto znaků, měli byste navštívit lékaře:


A - Asymetria

Pokud je znaménko nesouměrné, nepravidelné nebo některá část z něj výrazně vyčnívá.

 

B - Border

Anglicky slovo "border" znamená hranice. Jde o případ, kdy je znaménko neohraničené, neostré a vypadá, jako by se rozplývalo, jeho okraje jsou rozmazané.

 

C - Colour

Další sledovaný faktor je "colour", tedy barva. O problematickém znaménku z tohoto hlediska mluvíme tehdy, pokud mění své zabarvení nebo jedna jeho část je jinak zbarvená jako druhá.

 

D - Diameter

Jakákoliv změna ve velikosti znamének by se měla zkontrolovat. Varovným signálem bývá, když naroste o šest milimetrů.

 

E - Elevation

Špatným znakem může také být, pokud znaménko vystupuje nad kůži, jeho povrch je nerovný a mění se. Ještě horší je, když vyčnívá nepravidelně.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Tohle raději nezkoušej! Bolestivé TETOVÁNÍ vypálené sluncem je hazard se zdravím
Jak se perfektně opálit, ale nespálit se?
Slunce a akné: nepřítel, nebo lék?

 

Abyste si ABCDE pravidlo uměli správně představit a vyzkoušet si ho na sobě, pomůže vám následující video i s grafickým vysvětlením.

 

 

Doktor Fisher na závěr dodává, že dermatologové mohou mít i jiné způsoby hodnocení znamének. Klíčová je jejich kontrola speciálním přístrojem, i když metoda ABCDE vám skutečně pomůže zorientovat se. Pro každé znaménko ale nemusíte panikařit. Měli byste být ostražití, chránit se před sluncem a pravidelnou prohlídku nepodceňovat. Černý bod na kůži automaticky neznamená, že máte rakovinu, ale pokud se vám nelíbí, neotálejte s kontrolou u lékaře.



0 hlasů
Vaše hodnocení