Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Na co dbát při výběru slunečních brýlí? Zaměřte se na těchto 9 kritérií.

Než koupíš nové sluneční brýle: 9 triků, díky kterým ti budou slušet i fungovat

Sluneční brýle
zdroj: oficiální zdroj Sluneční brýle
aktualizováno 29.04.2018, 00:22 | 29.04.2018, 00:22 | Krásná.cz

Na co dbát při výběru slunečních brýlí? Zaměřte se na těchto 9 kritérií.

Sluneční brýle jsou trendy módním doplňkem, nemělo by se ale zapomínat na jejich základní funkci: chránit oči před škodlivými paprsky. Nezáleží jen na UV filtru, jejich celkovou kvalitu ovlivňuje i tvar nebo barva.

 

Na co byste měli dbát při jejich výběru?


UV filtr

 

Správné sluneční brýle by měly mít vysoký UV filtr? Síla UV filtru se uvádí v nanometrech (nm) a bývá uvedena na přiloženém letáku. „Vybírejte pouze modely s ochranou 400 nm, zaručují téměř 100% ochranu před ultrafialovým zářením. Pokud chcete mít naprostou jistotu, kupujte certifikované modely. Standard EEC nebo norma EN 1836 zaručí vysokou ochranu před UVA i UVB zářením,“ vysvětluje Daniel Szarvas, optometrista z e-shopu VašeČočky.cz.

 

Tmavost čoček

 

Tmavost čoček se řadí do 5 kategorií, od 0 do 4. Číslo najdete na „nožičce“ – stranici brýlí. Co čísla znamenají?


• 0 a 1 znamená čirá nebo slabě zbarvená sklíčka. Takové brýle slouží pouze jako módní doplněk
• 2 zajišťuje pouze mírnou ochranu pro mimosezónní nošení
• 3 můžete v našich zeměpisných šířkách bez obav nosit celé léto
• 4 si vezměte na dovolenou k moři nebo do hor, kde je sluneční záření intenzivnější. Pozor, “čtyřky” mají čočky zbarvené velmi tmavě a proto se nehodí pro řízení auta


Pozor, hodnota UV filtru (v nm) a stupeň tmavosti (0–4) jsou dva různé parametry. „Část čočky, kde je UV filtr, je průhledná, od zabarvení se neodvíjí, proto pečlivě kontrolujte obě hodnoty.
Brýle s tmavými skly a nízkým UV filtrem mohou i ublížit! „Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic, a do očí tak, nejsou-li chráněny UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

 

Barva čoček

 

Růžové nebo zelené? Nejčastěji doporučované barvy čoček jsou hnědá a šedá. I pro cyklisty a řidiče jsou vhodná šedá, hnědá či zelená skla proti slunci, v mlze a za zhoršených světelných podmínek lze použít žlutou či oranžovou, které pomůžou vidět kontrasty. Modrá barva snižuje schopnost rozeznat odstíny červené, proto je pro motoristy nevhodná.

 

Sluneční brýle
(Foto: oficiální zdroj)


Pohodlí

 

Brýle by neměly nikde tlačit, což bývá u levných brýlí s kovovým rámem problém. Nesmí být ani moc volné a řasy a čočky se nesmějí dotýkat.

 

Tvar

 

Brýle musí slušet, ale také chránit. A to nejen oči, ale i kůži v jejich okolí. Sluneční paprsky mohou na citlivé kůži kolem očí způsobit pigmentové skvrny nebo vrásky. Velká část slunečního záření může do očí proniknout i z boku, proto je vhodné kupovat sluneční brýle se silnými bočnicemi.


Pokud vybíráte brýle do destinací, kde hodně fouká, víří se prach či písek, nebo se chystáte na dobrodružnou outdoorovou výpravu, chce to tvar brýlí vybírat velmi pečlivě. „V takovém případě je ideální tvar brýlí, anatomicky tvarovaný do písmene U, tedy podle tvaru obličeje, čímž dokonale chrání oči i ze stran,“ radí Filip Klofáč, ředitel společnosti Moris distribution, výhradního distributora brýlí Wiley X, určených původně pro americkou armádu.


„Navíc mohou být některé modely vybaveny odnímatelným gasketem, neboli těsnění ze speciální pěny, který přilne k obličeji a chrání zrak před větrem, prachem a znečištěním. Nosníky a stranice ze speciální gumy spolu s přídavnými elastickými pásky zaručí, že brýle nesklouznou z obličeje ani v těch nejextrémnějších situacích,“ doporučuje Klofáč další vychytávky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Slunce a akné: nepřítel, nebo lék?
Jak se perfektně opálit, ale nespálit se?
6 věcí, které jsi o opalování netušila


Materiál

 

Rámy: plast nebo kov? Plastové jsou vhodnější, vyhnete se tak kovům, které můžou tlačit a navíc často způsobují alergie (kobalt, chrom nebo nikl).

 

Čočky: skleněné či plastové? Skleněné čočky jsou těžší a náchylnější k rozbití. Jejich výhodou je schopnost blokovat infračervené záření a vyšší odolnost vůči poškrábání. Čočky z plastů jsou lehčí, odolnější proti rozbití, ale snadno se poškrábou. Právě tady se pozná rozdíl mezi značkovými brýlemi a těmi “od stánku”. Značkové brýle by měly tvrzenou vrstvu obsahovat.


Podle aktivity

 

Pořizujete si brýle na běžné nošení, na řízení nebo na dovolenou k moři? To vše musíte při jejich výběru zohlednit.

 

Na hory nebo k moři vyberte nejtmavší brýle z kategorie 4.

Na řízení použijte brýle s polarizací.

Ke sportu jsou zase vhodné plastové obroučky.


Polarizační filtr

 

Brýle s tzv. polarizací bývají dražší, ale zejména řidičům se opravdu vyplatí. Díky polarizačním čočkám se nelesknou žádné odrazy jako třeba přední skla protijedoucích aut. Polarizační filtr také snižuje únavu očí. „Pozor, takové brýle však mohou ztížit čtení na displejích telefonů a tabletů,” upozorňuje Daniel Szarvas.

 

Podle tvaru obličeje

 

Stačí se pozorně podívat do zrcadla, správně určit tvar svého obličeje a při výběru slunečních brýlí hned budete vědět, do které kategorie sáhnout.

 

Jak vybrat brýle
(Foto: oficiální zdroj)


Trojúhelníkový obličej je širší v úrovni lícních kostí a směrem k čelisti se zužuje. Chcete-li opticky obličej zúžit, vsaďte na širší obroučky ve světlejších barvách nebo brýle bez obrouček.
 

Srdcový obličej je delší, čelo má spíše široké, čelisti špičaté a bradu úzkou. Takovému tvaru obličeje budou slušet sluneční brýle se silným rámem.

 

Kulatému obličeji budou slušet pravoúhlé obdélníkové obroučky. Obličej v nich opticky působí delší a tenčí.


Čtvercový obličej je ostrohranný s širokým čelem, bradou a stejně širokými lícními kostmi. Rysy zjemní zaoblené obroučky, jako například letecké brýle. Další variantou jsou brýle se silnými, ostrými hranami.


Oválnému tvaru obličeje sluší téměř všechny tvary brýlí. Ideálně zvolte takové, které zdůrazní vaše lícní kosti.0 hlasů
Vaše hodnocení