Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Myslíš si, že když je zima a své nohy neukazuješ, nemusíš se o ně starat? Jsi na omylu – nohy si péči zaslouží, vždyť ti slouží celé dlouhé dny.

Nožky jako z alabastru

Pedikúra - 4
zdroj: Thinkstockphotos Pedikúra - 4
aktualizováno 20.02.2017, 00:24 | 20.02.2017, 00:24 | Krasna.cz/lk

Myslíš si, že když je zima a své nohy neukazuješ, nemusíš se o ně starat? Jsi na omylu – nohy si péči zaslouží, vždyť ti slouží celé dlouhé dny.

Nohám nikdy nevěnujeme tolik pozornosti jako rukám. Je to proto, že je na ně méně vidět. Jenomže nohy nám slouží stejně jako ruce, proto si zaslouží stejnou péči. A my je místo toho ještě často trápíme ne zrovna pohodlnými a vhodnými botami.

Pro hodně z nás péče o nohy znamená jen stříhání a možná nalakování nehtů. Jenomže to nestačí, udělej si proto na své nožky trošku času a dopřej jim například domácí pedikúru. Uvidíš, že takhle strávený čas bude pro tebe skvělou relaxací.

Změkčující lázeň

Nejprve si připravíme lázeň, do které přidáme trochu soli nebo oleje. Teplotu vody zvol s ohledem na dobu, které v lázni strávíš. Protože to bude nejméně 15 minut, je jasné, že ze začátku bude o něco teplejší, než jsi zvyklá. Nohy jsou takzvaně odmočené, když kůže na patách a dalších partiích zbělá a změkne. Tehdy můžeš jednu nohu z lázně vyjmout, osušit ručníkem a začít s ošetřením.

 

Pedikúra - 1
Domácí pedikúru začni koupelí. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Domácí pedikúra

Začni zastřižením nehtů. Nehty u nohou zásadně stříháme rovně, nikdy do obloučku, protože tím podporuješ bolestivé zarůstání nehtů do kůže. Jemně zatlač kůžičku kolem lůžka nehtu, potom můžeš povrch nehtů zbavit růstových nerovností leštícím pilníkem.

Samozřejmě se na pedikúru používají jiné nástroje než na manikúru, nehty na nohou jsou mnohem silnější, proto mohou nůžky nahradit kleštičky. Nikdy nesahej po ocelových pilnících, dej přednost papírovým.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Boj proti zarůstání chloupků
Mučicí nástroj jménem epilátor
6 kroků k dokonale svůdným nohám

Než začneš odstraňovat ztvrdlou kůži, předem ji potři mastným krémem. Používej pemzu a na patách, kde bývá kůže velmi ztvrdlá, můžeš použít speciální nástroj s ostrou žiletkou. Kůži odstraňuj opatrně, aby ses neporanila.

Tím máš základní pedikúru hotovou. Pokud si lakuješ nehty, teď je ten správný čas. A jestli se bojíš, že si zmažeš i prsty, vlož mezi prsty smotky vaty nebo rozdělovače prstů. Při lakování postupuj stejně, jako když si lakuješ nehty na rukou, nejprve nanes podkladový lak a po jeho zaschnutí barevný odstín.

Masáž nohou

Na závěr pedikúry nohy s použitím krému namasíruj. Jemnými tahy roztírej krém od špiček prstů směrem k nártu a na chodidlo, dále ke kotníku a ke koleni. Odtud se vrátíme zpět k prstům, které probíráme jeden po druhém a jemně kroužkujeme ve stejném pořadí - prsty, chodidlo, nárt, kotník, lýtko. Po masáži se budeš cítit báječně.

 

Pedikúra - 2
Dopřej svým nohám masáž, uvidíš, jak se jim to bude líbit. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Profesionální pedikúra

Stejné nebo hodně podobné postupy zažiješ, když si dojdeš na mokrou pedikúru k odbornici. Profesionálka ti navíc dopřeje masku na nohy a pro ty, které celé dny tráví stáním, jsou tu lymfatické zábaly. Jde o speciální masku, která dokáže unaveným nohám skvěle ulevit.

Další možností je parafínové ošetření. Na nohy ti nejdříve nanesou desinfekční roztok a kolagenovou emulzi a potom se nohy ponoří do speciálního parafínu obohaceného o vitaminy A a E, který je roztavený na teplotu 55 °C. Nohy, na kterých se vytvoří parafínový film, se zabalí do igelitové fólie, obují se froté bačkůrky a maska se nechá 20 minut působit. Po aplikaci parafínu je kůže na nohou vláčná a jemná. Ale tento zábal nepomáhá jen tvé pokožce, ale i tvé duši. Ponoření do teplého parafínu má skvělý uvolňující účinek. Aby byl velký uvolňující účinek, používají při procedurách parafín s přidanými éterickými oleji bylinek a ovocných extraktů.

 

Pedikúra - 3
Když si na pedikúru sama netroufáš, svěř se do rukou odborníků. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Nemoci nohou

Před návštěvou pedikérky bys měla vědět, že bradavice a různé druhy plísní odstraňuje a léčí kožní lékař, nikoliv pedikérka. Ta tě dokonce může odmítnou ošetřit, pokud na tvých nohách uvidí nějaké kožní onemocnění. Rozhodně se na ni nezlob, protože v tomto případě hrozí velké riziko, že se nákaza bude šířit. Naopak kuří oka či zarostlé nehty ti na pedikúře vyléčit dovedou.

Pravidelná péče o nohy


Návštěvu odborníka bychom měli nohám dopřát asi tak jednou za měsíc. O nohy se ale musíš starat pravidelně. Například je po každé koupeli namaž mastným krémem nebo přímo krémem na nohy. Po namáhavém dni si dopřej koupel s přidanou solí nebo olejem, případně si udělej masáž. Dobré je občas nechat nohy odpočinout ve zvýšené poloze.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Bolí vás nohy? Můžete mít nemocné srdce!
Nejkrásnější nohy sezóny ve třech krocích!

Pokud nás trápí popraskaná kůže, je vhodné nohy na noc natřít silnou vrstvou výživného krému, obalit igelitovou fólií a přes ni obléct teplé ponožky.

Při problémech s potivostí či zápachem nohou pomáhají lázně s přídavkem octa.

Lakování


Při lakování nehtů na nohou máš na výběr z mnoha variant. Můžeš zvolit stejný odstín barvy, jako máš na rukou. Nebo můžeš zvolit tón v tónu, kdy na nehtech rukou je světlejší odstín než na nohou, nebo naopak. Palec u nohy lze zdobit dle fantazie s použitím technik nail artu.

S péčí o nohy začni každopádně už teď, abys je již na jaře měla zdravé a krásné.9 hlasů
Vaše hodnocení