Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Denně vyčesáváte chuchvalce vlasů a při každém fénování vidíte, jak spousta z nich dopadá na podlahu v koupelně? Marná sláva, máte problém, který se vyplatí řešit… Zjistěte, proč vaše hříva trpí a co extrémní vypadávání vlasů způsobilo nebo nadále...

Padají ti extrémně vlasy? Čím to je a jak zastavit škodu včas

Blondýna
zdroj: Thinkstockphotos Blondýna
aktualizováno 12.06.2017, 00:39 | 12.06.2017, 00:39 | Krásná.cz

Denně vyčesáváte chuchvalce vlasů a při každém fénování vidíte, jak spousta z nich dopadá na podlahu v koupelně? Marná sláva, máte problém, který se vyplatí řešit… Zjistěte, proč vaše hříva trpí a co extrémní vypadávání vlasů způsobilo nebo nadále způsobuje.

Odborníci na krásu považují za zvýšenou ztrátu úbytek více než 100 vlasů denně. Příčin, které nadměrné vypadávání vlasů způsobuje ovšem existuje celá řada, a některé z nich spolu dokonce můžou úzce souviset.

 

Hledá se příčina

 

„K faktorům, které vyvolávají extrémní padání vlasů, patří například stresové situace, držení drastických diet a odtučňovacích kúr, vysoké horečky během nemoci, infekční onemocnění, stavy po operacích, období těhotenství nebo doba po porodu. Dále může zvýšenou ztrátu vlasů způsobit užívání některých léků, stejně jako perorální antikoncepce, v krajním případě může problém souviset s dlouhodobým onemocněním štítné žlázy, jater či ledvin,“ vyjmenovává možné příčiny korektivní dermatoložka MUDr. Markéta Majerová z Medicom Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

 

Řídnutí a padání vlasů je velmi stresující, ovšem často nedílnou součástí života mnoha mužů i žen. U mužů častěji než u žen je na vině genetika, přesto se však bavíme jen o asi 10 % všech případů. Mnohem častěji za ztrátou bujné kštice stojí hormonální změny a poruchy štítné žlázy. Hormony štítné žlázy totiž kontrolují látkovou výměnu toku krve ve vlasových koříncích. Pokud máte problémy se štítnou žlázou, měli byste se zaměřit na potraviny bohaté na jód - například mořské řasy a mořskou zeleninu, topinambury, kravské mléko, fenykl, vejce, sůl obohacenou jódem, ryby, banány nebo mandle.

 

S nadměrným vypadáváním vlasů se však obvykle setkáte až za 2 nebo 3 měsíce poté, co se objevila některá z výše uvedených příčin. Mnohdy bývá i těžké vzpomenout si, jakou životní situaci jste zhruba čtvrt roku zpátky vlastně řešili a snažit se do budoucna takovým situacím předcházet.

 

Jak určit, zda se jedná o běžné vypadávání vlasů či o nemoc

Přestože jasným znakem onemocnění bývají holá místa na hlavě, někdy může být obtížné určit, zda se opravdu jedná o alopecii. Existuje však několik způsobů, jak lze říci, zda je vypadávání vlasů v normě či nikoli. Pravděpodobně nejsnadnější způsob je test tahem, kdy vezmete mezi palec a ukazováček asi dvacet vlasů a pomalu a pevně zatáhnete. Varovným signálem jest, zůstane-li vám v ruce více než 6 vlasů. Měřítkem mohou být i vlasy, které vypadají při sprchování. Těch by nemělo být více než 50 denně.


Doping pomocí minerálů

 

Co se týče výživy, proti padání vlasů lze zabojovat třeba zvýšeným přísunem železa a zinku. I nedostatek těchto minerálních látek totiž může mít na zvýšenou ztrátu vlasů vliv. Přípravky, které se užívají pro celkové zlepšení kvality vlasů nebo pro zastavení jejich extrémního vypadávání, pak obsahují nejen výše zmíněné minerály, ale dále i křemík, aminokyselinu methionin či želatinu. Efekt užívání těchto doplňků stravy se obvykle dostavuje zhruba po 3-4 měsících.

 

Než sáhnete po doplňcích stravy, které se pyšní složením, jež přinese našemu účesu bla-hodárné účinky, čtěte dobře etikety. Ve skutečnosti se může stát, že naše vlasy a mnohdy i celý organismus zatíží nevhodně zvolené preparáty dalšími látkami, které situaci jen zhorší. Spoléhejte se nikoli na nejlevnější, ale na prověřené přípravky. A mnohem lepší, než do těla dostávat vitamíny a minerály v jejich koncentrované, a tedy nepřirozené podobě, je zaměřit se na svůj jídelníček.

 

Stačí položit si otázku: Přijímám dostatek potravin bohatých na vitamíny skupiny B a C a minerály, jako je železo, zinek, selen a hořčík či omega mastné kyseliny? Tápete nad tím, v jakých potravinách se toto poměrně široké spektrum důležitých látek vyskytuje? Napří-klad vitamíny skupiny B, především riboflavin, který má na kvalitu vlasů největší vliv, najdete v kvasnicích, vnitřnostech (tam najdete i železo), mléce, vejcích nebo rybách. Zdrojem vitamínu C jsou především citrusové plody a další druhy nejen exotického ovoce, ale také například šípky nebo i mnoho druhů zeleniny, třeba zelí.

 


Nezanedbatelný podíl na kvalitě a hustotě vlasů má také vitamín D. „Udržení správné hladiny vitamínu D v těle není nic složitého. Stačí pravidelně (každý den) pobývat na slunci. V létě asi 15 minut, v zimě, kdy jsme více oblečeni a kůže neabsorbuje tolik slunečního záření, by to mělo být asi o 10 minut déle. Samozřejmě s tím, že nesmíme zapomenout na dostatečnou ochranu před UV zářením! Vitamín D tak člověku chybí jen málokdy, naštěstí! Z potravin je totiž poměrně složité jej získat, protože se v nich jednak vyskytuje jen ve velmi nízké koncentraci a navíc ty, ve kterých je ho nejvíc, nepatří zrovna do zdravého jídelníčku. Je to sádlo, olej z tresčích jater nebo slanina,“ vysvětluje výživová poradkyně Ivana Bednářová Častvajová, BA.

 

Vybírejte specializovanou péči

 

Dalším krokem na cestě za zdravými vlasy je výběr správného a kvalitního přípravku. Tak, jako bychom si na tvář nikdy nedali nevyhovující krém, tak by ani na vlasy a pokožku hlavy nikdy neměla přijít péče, která je pro ni nevhodná.

 

Svou pozornost bychom také měli věnovat pokožce hlavy jako takové a při výběru pečujících přípravků se nezaměřovat jen na vlasy. Ano, jsou sice na očích, ale pokožka je přece ten důležitý orgán, který je na hlavě drží. Protože jen ze zdravé pokožky může vyrůst zdravý vlas.

 

Naše tipy:

 

Přípravky proti padání vlasů
(Foto: Archiv firem)

 

* Tea Tree anti-thinning Tonic, Paul Mitchell (100ml, 1 250 Kč). Sprej na pokožku hlavy, který zajistí optimální prostředí pro hustší, silnější a plnější vlasy. Tea Tree Oil, australské kakadu švestky, ženšen, keratin, biotin, niacin – to je jen malý výčet jeho aktivních látek. Díky unikátní kombinaci těchto složek dochází k aktivaci správné cirkulace krve ve vlasové pokožce, jejímu okysličení a zároveň šetrnému čištění s důležitou stimulací vlasových folikul.


* Ampulky Control Ultra Drops, Nouvelle (10x10 ml, 299 Kč, dostupné nouvelle.cz). Proti vypadávání vlasů, stimulují, hydratují a vyživují vlasové kořínky, dodávají lesk a pevnost.

 

Přípravky proti padání vlasů
(Foto: Archiv firem)


* Aloe vera vlasový olej proti vypadávání vlasů EVA (189 Kč). 100% olej z aloe vera nejúčinněji pomáhá zlepšit stav vlasů. Při pravidelném použití jsou vlasy pevné, lesklé, netřepí se, jsou hydratované a vyživené. Eva aloe vera olej obsahuje i přírodní proteiny a výrazně posiluje kořínky vlasů a tím redukuje jejich vypadávání.


* Šampon a vlasová voda proti stárnutí kmenových buněk Vivipharma Stemcell Therapy (200 ml + 150 ml, 4560 Kč, dostupné na clinicalhair.cz). Šampon v kombinaci s vlasovou vodou pomáhá přirozeně obnovovat kořínky vlasů. Vlasy jsou ve výsledku hustší, silnější a mají větší objem. Šampon i vlasová voda obsahují látky, které podporují vznik nových kmenových buněk. Celkově má kúra na vlasy zesilující a omlazující účinek.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Vlasy jemné, kudrnaté i nepoddajné: Jaký účes jim nejvíc sedne?
Nejčastější problémy s vlasy: Máme řešení!
Jak na rychlý růst vlasů?


Co když problémy neustávají


Trápí-li vás vypadávání vlasů i po několika měsících od pravidelné aplikace vlasových kúr na podporu růstu nových vlasů a od změny životosprávy, je na čase vyhledat kožního lékaře, který na základě testů může stanovit, zda za touto lapálií stojí genetika, hormonální nerovnováha či něco úplně jiného. Zároveň s tím vám doporučí nejvhodnější postup léčby, čímž zdvojnásobíte šanci vypadávání vlasů do budoucna úplně zabránit.


Z dermatologických ošetření se při řešení takového problému osvědčuje tzv. mezoterapie vlasů. „Při ošetření vám přímo do pokožky hlavy aplikujeme léčivou látku Dermaheal HL, která obsahuje růstové faktory, kmenové buňky, vitamíny i další léčivé látky,“ vysvětluje dermatoložka Markéta Majerová. Podle ní dostávají vlasové kořínky při mezoterapii impuls k obnově. Pokožka hlavy se navíc začne lépe prokrvovat, vlasy se stanou hustší, silnější i lesklejší.0 hlasů
Vaše hodnocení