Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Vybíráš nové šaty do tanečních, na ples nebo vánoční večírek? Řešit bys neměla jen střih a barvu, ale také materiál. Víme, který je trendy, jen tak se nezničí a snadno ho zvládneš udržovat i doma.

PLESOVÝ SERIÁL: Jak si vybrat koktejlky a jak o ně pečovat? I.

Společenské šaty
zdroj: Archiv firem Společenské šaty
aktualizováno 21.11.2012, 00:00 | 21.11.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Vybíráš nové šaty do tanečních, na ples nebo vánoční večírek? Řešit bys neměla jen střih a barvu, ale také materiál. Víme, který je trendy, jen tak se nezničí a snadno ho zvládneš udržovat i doma.

Koktejlky. Nejspíš už doma také nějaké máš. Jde ospolečenské šaty o délcetěsně nad kolena, po kolena nebo do půli lýtek. Tyse v plesové sezónětotiž opravdu užijí. Obejdeš se bez nichjedině na běžných tanečních lekcích, které se dají zvládnout i s halenkou a sukní, anebo na důležitých plesech, jako je ten maturitní, nebo tvoje prodloužená – tam se vyplatí si velké a nákladné šaty ‚s kruhem‘ půjčit.

 

Nezbytná součást šatníku

 

Při všech ostatních příležitostech, které plesová sezóna nabízí, jsou pak koktejlky potřeba. Jde o plesy, kam jsi pozvaná kamarádkami – jako je jejich vlastní prodloužená a maturitní ples, nebo oslavnostní společenské příležitosti, jako jsou třeba ty rodinné – promoce, svatby a podobně.


Tak které?


Protože koktejlové šaty nebývají levnou záležitostí a na rozdíl od těch dlouhých, které se použijí jednou za sezónu, se koktejlky unosí, je dobré vědět, jak o ně správně pečovat, aby se nezničily prvním praním a vydržely tak v perfektním stavu třeba i několik sezón. Mají totiž tu výhodu, že pokud si je pořídíš v nějaké decentní barvě a střihu, můžeš si je vzít i na několik plesů v sezóně, aniž bys vyvolala faux pas, že máš dvakrát stejné šaty.

 

Společenské šaty: tmavé barvy - 17
(Foto: Archiv firem)

 

Zářným příkladem jsou ony pověstné ‚malé černé‘.Což logicky neplatí u dlouhých, zářivě barevných večerních rób – ty si každý dobře pamatuje a vzít si je na ples dvakrát opravdu nejde.
Ať už ty svoje ve skříni máš, chystáš se na koupi dalších, anebo budeš vybírat své úplně první –pomůžeme ti zorientovat se v široké škále jednotlivých materiálů a poradíme ti, jak s nimi zacházet. A to je určitě potřeba brát v potaz už při nákupu.


PŘEČTI SI TAKÉ:

PLESOVÝ SERIÁL: Na ples v krátkých šatech?
Prodloužená nebo maturiťák? Oblékni jedinečný model
INSPIRUJ SE: Společenské šaty i pro baculky


Šifon? Taft? Tyl?


To je jen několik názvů označujících jednotlivé materiály. Dobrou zprávou je, že si přesně vysvětlíme, co se pod kterým skrývá a naučíme se v nich orientovat. Na vlastnosti jednotlivých materiálů a správný postup při péči a další potřebné know-how jsme se zeptali zkušené odbornice na textilní materiály – Elišky Kadlecové, módní konzultantky nákupního klubu FashionDays.
„Koktejlky se šijí z luxusních materiálů. Nejčastější je šifon, satén a taft. Trendem poslední doby jsou doplňky v podobě tylových sukní a krajkových akcentů. A nemůžeme zapomínat ani na elegantní samet a bohatě vzorovaný brokát,“ radí konzultantka.

 

Brokátové šaty
(Foto: www.polyvore.com )


Tradiční taft


Aneb plesová klasika. Taft je přírodní nebo syntetická tkanina s kovovým leskem. Působí draze a vznešeně. Dobře drží tvar, a proto se často používá na nabírané sukně dlouhých večerních šatů – taftové koktejlky však rozhodně nejsou výjimkou. Jen mají jednu nevýhodu – budeš v nich nepřehlédnutelná, všichni si je dobře zapamatují a jen tak na ně nezapomenou. Taft je totiž mimo svého typického šustění charakteristický svým měňavým – šanžánovým efektem, kterého si nelze nevšimnout.

 

U taftu je nutné chemické čištění, a tak si rozmysli, jestli budeš pokaždé, když svoje šaty na plese propotíš, ochotná platit čistírnu. „Při obyčejném praní totiž tkanina úplně ztratí svůj charakter – nejenže změkne, ale také zkrepovatí a ztratí lesk. Taft jde naštěstí alespoň žehlit– bez páry po rubu, vyplatí se však dávat pozor na kapky vody, které by mohly nadělat skvrny,“doplňuje Eliška Kadlecová.

 

A tady je malá přehlídka taftové klasiky:

 

Fotogalerie

1 / 20 Otevřít fotogalerii

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Doma.cz radí: Plesové šaty: Tento rok ovládnou taneční sály romantické květy

 

Svůdný satén


Satén je pro svůj zářivý lesk a dokonale hladký vzhled velmi populární. Jemný satén vyžaduje jemné zacházení nejen při šití (používá se pouze tenká jehla), ale i při péči. Zatrhování vláken a odírání lze zabránit chemickým čištěním nebo praním v ochranných síťkách. Satén se může prát v ruce při nižší teplotě a žehlit raději bez páry, protože voda nechává na tkanině stopy. Nevyždímané prádlo je pak ideální pověsit a nechat volně uschnout.

 

Tady ti přinášíme ukázku několika saténových modelů:

 

Fotogalerie

1 / 24 Otevřít fotogalerii

 

Splývavý šifon


Šifon si v plesových šatech za posledních pár let vydobyl výsostné postavení.Je to jemná průsvitná tkanina se zrnitým povrchem, tkaná z přírodního hedvábí nebo syntetických vláken.
 

Používá se jako průhledná vrstva na podkladovou látku, je také hlavní složkou šatů v antickém stylu. Vytváří totiž průsvitné elegantní záhyby a je vhodný k řasení, značná průhlednost však klade vysoké nároky na precizní zpracování, jelikož každá nedokonalost je vidět. Navzdory své nízké hmotnosti je velmi pevný, nicméně snadno se mačká a lehce se poškodí. Šifon se pere v ruce a žehlí se beznapařování na tu nejnižší teplotu.

 

Podívej se, jak krásně vypadají šifonové šaty:

 

Fotogalerie

1 / 21 Otevřít fotogalerii


Tip na závěr: buď originální.


Co je větší faux pas, než chodit pořád v jedné večerní róbě? Přijít ve stejných šatech, jako má hned několik dalších v sále! To je noční můra každé z nás.

 

Hledáš originální šaty? Zkus jemně působící světlé odstíny. Inspiraci najdeš v následující galerii.

 

Fotogalerie

1 / 18 Otevřít fotogalerii


Bohužel, dnešní prodejci jsou často zapojeni do velkých sítí. Očividné je to u značek, které najdeme v každém obchodním centru, bohužel se to však týká i zdánlivě malých obchůdků ve městech. Potom není divu, že v různých obchodech nacházíme stále ty samé šaty.

 


Jak se toho vyvarovat? Stačí se nebát nakupovat na internetu. Navíc se tu dají najít velmi zajímavé slevy – a to až v řádech desítek procent.

 

Ani šaty v populárních tmavých barvách nemusí být okoukané. Inspiruj se v následující galerii.

 

Fotogalerie

1 / 21 Otevřít fotogalerii

 

Kvalitní a značkové šaty tak vůbec nemusí být nedostupné a drahé. Navíc stejně jako v kamenném obchodě máš ze zákona nárok na vrácení zboží, takže pokud ti šaty nebudou, můžeš je úplně klidně zabalit a poslat zpátky. Co je ale nejdůležitější – na internetu je mnohem pestřejší nabídka, a tak už se rozhodně nebudeš muset bát, že tě po vstupu do tanečního sálu polije horko při pohledu na stejné šaty na nějaké jiné.18 hlasů
Vaše hodnocení