Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Nevhodná obuv a pár desítek minut stačí k vytvoření tlakového puchýře. Malá nepříjemnost může bez správné péče znepříjemnit chůzi třeba i na týden. Jak se nejlépe postarat o drobné zranění a regeneraci kůže?

Puchýř z nových bot? Co s ním a jak se mu příště vyhnout?

Puchýř
zdroj: Thinkstockphotos Puchýř
aktualizováno 24.03.2017, 00:13 | 24.03.2017, 00:13 | krasna.cz/120na80.cz

Nevhodná obuv a pár desítek minut stačí k vytvoření tlakového puchýře. Malá nepříjemnost může bez správné péče znepříjemnit chůzi třeba i na týden. Jak se nejlépe postarat o drobné zranění a regeneraci kůže?

Co je to puchýř

 

Puchýř je ložisko, kde je narušená pokožka a do mezibuněčných prostor se dostává tekutina.
Vznikne tak kožní projev s tenkou krytbou na povrchu a nažloutlým čirým obsahem, který není primárně infekční, ale může se infikovat následně.

 

Nejčastěji jsou viníkem puchýře malé nebo příliš velké boty, může to být ale i popálení nebo opaření. Tyto puchýře se ošetřují stejně jako tlakové, pokud nejsou rozsáhlé a není nutná návštěva lékaře.


Jak místo správně ošetřit

 

Poraněné místo ošetřete dezinfekcí, větší puchýř propíchněte sterilní jehlou a opatrně odstraňte jeho obsah. Pokud je to možné, nechte místo větrat, zhojí se spontánně, doporučuje web 120na80.cz.


Větší puchýř propichujte vždy, v opačném případě hrozí jeho prasknutí a stržení (především u puchýřů na chodidlech).
Pokud se objeví zarudnutí, citlivost, otok či horkost ložiska nebo jeho okolí, domácí léčba nestačí – dermatolog řeší vzniklou infekci antibiotickou mastí na předpis.


 

Klasické náplasti

 

Pokud musíte i s čerstvým zraněním po puchýři ihned znovu nosit boty, je nutné ránu krýt náplastmi nebo obvazem podle velikosti ložiska.

 

Tradičním způsobem je využití klasických náplastí a přípravků k regeneraci kůže. Náplasti je třeba často měnit. Výhodou je, že můžete stav kůže kontrolovat a nechat ji větrat, pokud je to možné.

 

Pro rychlejší hojení se dají využít náplasti s obsahem stříbra, to vytváří ochranu proti bakteriím a tím významně snižuje riziko infekce rány a urychluje proces hojení (např. Hartmann, Cosmos).


Voděodolné varianty náplastí jsou opatřené tenkou vrstvou lepidla okolo středové vložky, což zajišťuje přilnavost k pokožce ze všech stran, pružný materiál zabraňuje vniknutí vody (např. Maxivita, ASP, Cosmos, Hansaplast).
 

K jednoduššímu a bezbolestnému odstranění klasických náplastí se dají využít speciální navlhčené ubrousky prodejné v lékárnách. K urychlení hojení můžete při výměně náplastí využít volně prodejné regenerační mastičky (např. Bepanthen, Calcium Panthothenicum, konopné masti atd.).

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Křečové žíly dědíme. Jaká jsou jejich největší rizika?
Problém vyřešen! Víme, jak nosit kabelku k teniskám
Jaké boty ti na jaře nesmí chybět? 11 nejžhavějších trendů


Vlhké hojení puchýřů

 

Dermatologové tuto metodu doporučují jako elegantní a léty prověřenou, vlhké hojení se využívalo už ve starověkém Sumeru a Egyptě ve směsích bylin, medu a tuku. Moderní metody fungují na principu hydrogelových náplastí nebo jiného vlhkého krytí. Kožní buňky mají přirozené prostředí k tomu, aby mohly postupovat ranou a rychle ji zakrýt, čímž se proces hojení urychluje.

 

Určité úskalí představuje riziko tzv. okluze, kdy se rána uzavře a nevětrá, protože hydrogelové náplasti se aplikují na několik dní. V ráně se mohou množit bakterie a vytvořit infekci, hydrogelové náplasti se proto musí využívat na absolutně čisté rány.


Náplasti pro vlhké hojení

 

Náplasti pro vlhké hojení jsou baleny samostatně v ochranných obalech, vybrat si můžete různé tvary podle místa zranění (paty, malíčky, chodidla atd.). Jsou průsvitné, voděodolné a velmi dobře drží, mohou reagovat přímo s látkami vylučovanými tkáněmi v ráně.

 

Musí se aplikovat pouze na suchou, čistou a nemastnou pokožku – nikdy se nepoužívají na zanícenou nebo krvácející ránu. Na ráně se ponechávají několik dní, odstraní se až ve chvíli, kdy se začnou samy uvolňovat.


Určitou nevýhodou je vyšší cena (od několika desítek korun) a možnost kontroly rány jen přes náplast. Pod těmito náplastmi se nevytvářejí strupy, omezují vznik jizev (např.: Cosmos, Hartmann, Compeed).

 

Prevence vzniku puchýřů

 

Noste pohodlnou obuv, která netlačí.


Nové boty vyzkoušejte nejprve na kratší vzdálenosti nebo doma.
Místa, kde by mohl vzniknout puchýř, preventivně zakryjte náplastí.


Nikdy nenoste vlhkou nebo mokrou obuv.


Využít můžete preventivní ochranné tyčinky proti vzniku puchýřů (např. Compeed, Avon).


K sehnání jsou také tenké gelové vložky do bot k ochraně pat nebo pro přední část chodidla při nošení bot na podpatku (např. Scholl).0 hlasů
Vaše hodnocení