Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Světoznámá panenka Barbie slaví 58. narozeniny. Víte, odkud pochází?

Slaví 58. narozeniny a pořád je ikonou krásy!

Nejdražší Barbie na světě
zdroj: oficiální zdroj Nejdražší Barbie na světě
aktualizováno 09.03.2017, 00:46 | 09.03.2017, 00:46 | Krásná.cz

Světoznámá panenka Barbie slaví 58. narozeniny. Víte, odkud pochází?

Povinná výbava snad každé holčičky, panenka Barbie, slaví 9. března narozeniny. Za dobu své existence si dokázala získat srdce jak dětí, tak dospělých. Svědčí o tom i fakt, že se počet prodaných panenek v prvním roce od uvedení na trh vyšplhal na rekordních 350 tisíc kusů. Po několika takto úspěšných letech přestala hračkářská společnost množství prodaných panenek počítat. Dlouhonohá kráska se stala inspirací pro nespočet hudebních hitů a filmů.

 

První Barbie, západ versus východ


Americká společnost Mattel představila první variantu plavovlasé panenky dospělých tvarů v roce 1959. Stalo se tak díky podnikatelce Ruth Handlerové. Inspirovaná německou panenkou dospělé velikosti Bild Lilli stvořila Ruth společně s designérem Jackem Ryanem postavičku, kterou pojmenovala po své dceři Barbara Millicent Roberts. První Barbie byla uvedena na trh 9. března 1959 a vyráběla se ve dvou variantách, jako blondýnka a brunetka, vždy oblečená do pruhovaného, černobílého plaveckého úboru.

 

Panenka Barbie
(Foto: Profimedia)

 

Ačkoliv měla americká Barbie odlišný obleček, s německou variantou toho sdílela až příliš. Spor řešil i soud, nakonec se celá záležitost uzavřela, když americká společnost zakoupila patentová práva na výrobu německé panenky. Přes počáteční faux pas má Barbie i v Německu své velké obdivovatele. Jednou z nich je Bettina Dorfmann, která je se svými 15 tisíci ‚bárbínkami‘ zapsána v Guinessově knize rekordů jako držitelka jejich nejobsáhlejší sbírky.


Panenka, kterou by chtěl každý


Popularitě se Barbie těšila od okamžiku, kdy ji společnost s hračkami vypustila na trh. V prvním roce od uvedení panenky se prodalo rekordních 350 tisíc jednotlivých kusů. Dnes se však odhady pohybují v řádech miliard, přičemž největší podíl má neoblíbenější model Totally Hair Barbie s vlasy až po kotníky.

 

Barbie
(Foto: shutterstock.com)

 

Panenka představila mimo jiné vlastní řadu kosmetiky, stala se námětem hitu devadesátých let Barbie Girl skupiny Aqua, je aktivní na internetu a sociálních sítích a účinkovala v desítkách filmů a seriálů. Naopak do bezchybného světa plastikové krásky se toužila dostat i kdejaká celebrita, své panenkovské postavičky se dočkala například modelka Twiggy, hokejista Wayne Gretzky, herečka Barbra Streisand nebo herci z upírské ságy Twilight.

 

Hvězdný život plastové celebrity


Barbie za svůj panenkovský život vystřídala více jak 150 profesí, z toho šestkrát kandidovala na prezidentku, třikrát letěla do vesmíru, dokonce se tam podívala dřív než Neil Armstrong a oblékla si téměř miliardu různých druhů šatů od věhlasných návrhářů jako Gucci, Versace, Vera Wang, Dolce & Gabbana či Givenchy.

 

Její životní druh, celým jménem Ken Carson, byl vyroben v roce 1961. Tvořili spolu s dlouhonohou panenkou natolik skálopevný pár, že když hračkářská společnost oznámila v roce 2004 jejich rozchod, informovala o tom média napříč celým světem. Pobouřené majitelky populárních panenek dostály klidu až po sedmi letech, kdy se světoznámý pár dal opět dohromady. Mimo Kena čítá rodina blonďaté panenky více než 17 rodinných příslušníků a 43 domácích mazlíčků, včetně 21 psů, 14 koní, 2 poníků, 6 koček, papouška, šimpanze, pandy, lva, žirafy, slona, zebry.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Blogerka KotaKoti: Kdysi dvojnice panenky Barbie, dnes plastiková šílenkyně
Živá Barbie ŠOKUJE! Máme fotku, jak vypadá ve skutečnosti
Když se potká Barbie a Ken: Neuvěřitelná galerie plná silikonuLidská panenka Barbie


Bezproblémový život plný nákupů, kosmetiky a večírků je snem nejedné dívky. Své o tom ví i takzvané lidské Barbie. Tyto slečny se nebojí ani skalpelu plastického chirurga jen proto, aby dosáhly tolik touženého vzhledu světoznámé plastové panenky. Pro kalifornskou modelku Blondie Bennettovou je panenkovský život doslova živobytím. Vydělává si totiž peníze prodejem fotek, na nichž pózuje jako Barbie.

 

Miluji ten pocit, když se cítím jako princezna, říká živá Barbie - 7
(Foto: dailymail.co.uk/ internet)

 

„Když se lidé ptají, proč chci být jako Barbie, odpovídám: A kdo by jí nechtěl být?“ vysvětlila svou přeměnu Bennettová britskému deníku Daily Mail. Lidské dvojníky má i životní druh dlouhonohé panenky Ken. Nejznámějším z nich je Brazilec Rodrigo Alves. Přeměna na vysněného opáleného svalovce díky zákrokům na plastické chirurgii mu trvala téměř 10 let a své tělo si pro jistotu nechal pojistit na 1 milion britských liber.1 hlasů
Vaše hodnocení