Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

V létě chce snad každá z nás nachytat krásně bronzové opálení. Jenže někdy to končí spíš zarudlou a loupající se kůží a pekelnou bolestí.

Spálila ses na slunci? Nejlepší první pomoc

Opalování
zdroj: Thinkstockphotos Opalování
aktualizováno 21.07.2015, 00:43 | 21.07.2015, 00:43 | krasna.cz/tvnoviny.sk

V létě chce snad každá z nás nachytat krásně bronzové opálení. Jenže někdy to končí spíš zarudlou a loupající se kůží a pekelnou bolestí.

Sluneční paprsky už intenzivně hřejí a během posledních dní na našem území ručička teploměru méně než třicet stupňů neukazuje. Mnozí tento letní čas tráví na dovolených, jiným stačí i návštěva blízkého jezera či koupaliště. Slunce však rozhodně nelze podceňovat a před jeho ostrými paprsky bychom se měli dostatečně ochránit.

 

Paprsky jsou nejostřejší v rozmezí 11 - 15 hodiny, během kterých se na slunce nedoporučuje vůbec vycházet. Samozřejmě v případě, že se právě nacházíte na koupališti a chcete se slunit záměrně, udělejte vše pro to, abyste předešli nepříjemnému spálení.

 

Ideálními prostředky jsou právě opalovací mléka a oleje, které mají různé stupně ochrany. Čím vyšší faktor v sobě výrobky mají, tím kvalitnější je i ochrana před sluncem. Co však v případě, že jste přeci jen na opalovací mléko zapomněli a celé tělo máte jako v plamenech? My vám poradíme, jak si spálenou pokožku ochladit a eliminovat "daň za slunění".

 

 

Tělová mléka po opalování (v podobě pěny, spreje či krému)

 

Mnohé mají v sobě látky, které dokážou podrážděnou pokožku zklidnit a zchladit. Stačí, když na pokožku nastříkáte silnější vrstvu, kterou necháte volně vsáknout.

 

Spálené pokožce vědí kromě produktů po opalování pomoci i jiní pomocníci

 

Spálení je velmi nepříjemné a mnohdy se stává, že nám pokožka přímo " hoří ", a to i několik dní. Rychlou úlevu mohou přinést ledové obklady. Led (respektive libovolný mražený výrobek) obalíme do ručníku nebo hadříku a přikládáme na bolestivé místo. Nikdy však nepřikládejte led, který není obalen hadříkem!

 

Starým dobrým receptem je použití jogurtu, popřípadě smetany či kefíru. Pokožku dokáže pěkně uklidnit a ochladit. Jogurt je nejlepší rozetřít na spálená místa a nechat působit.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Žhavý trend: opálené tetování
Už víš všechno o krémech na opalování? Tohle nezapomeň!
Prodluž si opálení až do podzimu
Opalování nahoře bez? Tvá prsa ve smrtelném nebezpečí

 

Máte rádi čaj? V případě, že ano, kromě lahodné chuti nám poslouží i jako první pomoc na spálená místa. Nejefektivnější jsou bylinkové čaje, do kterých namočíme hadřík a přiložíme na pokožku.

 

Kokosový olej má řadu pozitivních účinků. Pomůže vlasům, suché pleti a kromě toho je olej vhodný i na spálenou pokožku.

 

I aloe vera je výborným pomocníkem. Mnozí tuto rostlinku dnes pěstují ve svých domácnostech pro její všestrannou využitelnost. Poradí si i se spálenou pokožkou. Stačí z rostliny odlomit kousek a potřít spálená místa.

 

Pomoci mohou i syrové rozmixované brambory, ocet smíchaný s vodou, plátky okurky, jablek či ovesné vločky namočené ve vodě.

 

A jaký je váš recept na první pomoc na spálenou pokožku? Podělte se v komentářích.18 hlasů
Vaše hodnocení