Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Ráda by sis nechala odstranit pihy nebo nehezká znaménka, ale bojíš se, že ti po zákroku zůstanou ještě ošklivější jizvy? Bojovat s hnědými skvrnkami lze i bez řezání.

Štvou tě pihy a znaménka? Zbav se jich nechirurgicky

Odstranění znamének
zdroj: Thinkstockphotos Odstranění znamének
aktualizováno 20.11.2015, 00:08 | 20.11.2015, 00:08 | Krasna.cz/trm

Ráda by sis nechala odstranit pihy nebo nehezká znaménka, ale bojíš se, že ti po zákroku zůstanou ještě ošklivější jizvy? Bojovat s hnědými skvrnkami lze i bez řezání.

Pihy lze jednoduše definovat jako malé hnědé flíčky, tvořené shluky pigmentu. Buňky, které tvoří kožní barvivo melanin, ho prostě tvoří víc než obvykle. Větší a výraznější pigmentová znaménka jsou označována jako mateřská znaménka.

 

Některá mateřská znaménka máme od narození, jiná se objeví až v průběhu života. Jejich vznik ovlivňují především geny a slunce, které nutí buňky melanocyty produkovat kožní barvivo, melanin, naši ochranu kůže před ultrafialovým zářením. Ale zároveň mohou vzniknout i jako následek spálení kůže, zánětů, antikoncepce, hormonálního onemocnění, věku. Přestože jsou mateřská znaménka z 95 % nezhoubného charakteru, je vhodné jim věnovat pozornost a pravidelně je kontrolovat.

 

Samovyšetření spočívá ve sledování pigmentových skvrn a mateřských znamének, zda se zvětšují, mění barvu či se na nich neobjevují nějaké útvarky jako růžové skvrnky, vyvýšené plošky a bouličky, hrubá šupinatá ložiska, krvácející útvary apod. Pokud jedinec zaznamená jakoukoliv změnu, pak by měl okamžitě navštívit odborníka.

 

Mateřské znaménko
(Foto: oficiální zdroj)

 

Riziko zhoubného nádoru nelze podceňovat

 

Zhoubný nádor kůže tzv. melanom patří mezi velmi nebezpečné typy nádoru, jelikož je schopen poměrně časně metastazovat. Nicméně pokud je zachycen včas, pravděpodobnost vyléčení je téměř stoprocentní. Nejohroženější skupinou jsou ti, jež mají na své pokožce velké množství znamének (50-90 znamének zvyšuje riziko maligního melanomu až dvojnásobně).

 

Velkou vinu za nárůst melanomů odborníci přičítají vysokému množství škodlivého UV záření, kterého se na zemský povrch ve střední Evropě dostává asi o 20-30 procent více, než tomu bylo před 40 lety. Je tedy nutné chránit tělo před tímto zářením i při běžném pobíhání venku a ne jen při opalování. Jedno až dvě spálení na slunci zvyšuje riziko vzniku melanomu u žen 1,5krát a u mužů 2,8krát. Tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku u žen 2,3krát a u mužů 7,6krát.

 

Sloupek – Mýty a fakta

Mýtus - Poraněním mateřského znaménka dochází k větší šanci vzniku rakoviny kůže.

Pravda - Tyto teorie nebyli nikdy prokázány. Když už se ale tak stalo, jednalo se o melanom, jež byl v počátečním stavu malého nádoru a již má založená dceřiná ložiska v těle.

 

Mýtus - Solárium neovlivňuje změny na kůži.

Pravda - Ano, solária mají na kůži neblahý vliv, zvláště u mladých lidí, kdy se takto riziko rakoviny zvyšuje až dvojnásobně.

 

Mýtus - Jestliže je znaménko „bezbarvé“, není se čeho bát.

Pravda - Bezbarvým znaménkům bychom měli věnovat stejnou pozornost, jako těm zabarveným, neboť i bezbarvá znaménka můžou vyvolat rakovinu kůže. Pokud znaménko změnilo barvu, měl by to být signál, abychom navštívili lékaře.

 

Mýtus - Nebezpečná jsou pouze znaménka vyrůstající plasticky nad okolní kůži.

Pravda - To je sice z části pravda, ale mnohdy jsou více nebezpečná právě plochá. Ve většině případů jsou vyrůstající znaménka jen kosmetický problém, ale z plochého znaménka se stále ještě může vyvinout maligní melanom.

 

Důkladné vyšetření jedině dermoskopem

 

Pokud máš podezření na špatné znaménko či ti nějaké znaménko nevyhovuje jen z čistě kosmetických důvodů, navštiv zdravotnické zařízení, které má s léčbou kožních změn zkušenosti. Na základě vyšetření se dozvíš, zda je nutné radikální operační řešení, nebo je možné kosmetické odstranění či jen sledování znaménka.

 

 

V indikovaných případech by nemělo chybět dermatoskopické vyšetření. Jde o podrobné vyšetření mateřských znamének pomocí speciální světelné lupy, která umožňuje lépe zhodnotit strukturu, okraje a rozložení pigmentu ve znaménku, které klinickým vyšetřením nejde rozpoznat. "Dermatoskopické vyšetření není možno podceňovat ani přeceňovat, a proto následné histologické vyšetření by mělo být pravidlem," dodává prim. Oto Schütz ze Žilní kliniky v Praze, kde také provádějí odborné odstraňování pih a mateřských znamének.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Opálená i bez slunění? Zkus samoopalovací pěnu
Pihy nejsou problém, ber je jako plus
Bojujeme proti pigmentovým skrvnám
Doma.cz: Solárium – nebezpečné záření nebo jen mýty?

 

I po nechirurgickém odstranění lze znaménko histologicky vyšetřit

 

Celých 95 % patologických změn na kůži bývá nezhoubných a lze je odstranit kosmeticky –nechirurgicky, tzn. bez řezání a šití, například použitím radiofrekvenčního přístroje či laseru. Výhodou radiofrekvenčního odstranění je možnost nechat odstraněný útvar histologicky vyšetřit a vyloučit tak zhoubné bujení. „Radikální přístup zpravidla doporučujeme, pokud pozorujete změny například povrchu, velikosti, tvaru a barvy,“ vysvětluje prim. Oto Schütz a dodává: „Ve vzácných případech a případech spíše zanedbaných znamének a výrůstků, kde nebylo včasně provedeno náležité vyšetření, dochází ke zhoubné přeměně původně nezhoubných znamének a výrůstků. V těchto případech je kosmetické řešení přímo vyloučené a je nutné radikální chirurgické odstranění znaménka a výrůstku - kdy šířka délka a hloubky vyříznutí je závislá na stupni zanedbanosti.“16 hlasů
Vaše hodnocení