Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Pocit těžkých nohou, křeče, otoky. Genetická zátěž je pro vznik křečových žil zásadní – co zmůže prevence a jak moc vznik a léčbu varixů ovlivní léky a doplňky stravy?

Trápí tě křečové žíly? Víme, co na ně zaručeně platí

Masáž nohou
zdroj: Thinkstockphotos Masáž nohou
aktualizováno 30.03.2017, 16:29 | 30.03.2017, 16:29 | krasna.cz/120na80.cz

Pocit těžkých nohou, křeče, otoky. Genetická zátěž je pro vznik křečových žil zásadní – co zmůže prevence a jak moc vznik a léčbu varixů ovlivní léky a doplňky stravy?

Pohankou ke zdravým žilám

Jako prevenci vzniku křečových žil zařaďte do jídelníčku pohanku. Je nejlepším přírodním zdrojem rutinu, který je důležitý pro cévní pružnost. Rutin může výrazně příznivě ovlivnit i zhoršování stavu křečových žil na nohou.


Bez pohybu to nejde

Pohybová aktivita je nejdůležitějším preventivním opatřením vůbec – podporuje správnou funkci žilního systému. Ne každá aktivita je ale pro cévní systém vhodná. Nemusí se jednat o velkou fyzickou námahu nebo cvičení s trenérem – zdravý je pravidelný pohyb v průběhu dne, tedy omezení dlouhého sezení nebo stání. Vhodná je především chůze, jízda na kole, plavání.

 

Hýbejte se i v těhotenství (rizikové období pro vznik křečových žil) – gravidjóga, plavání nebo procházky jsou ideální při nerizikovém těhotenství.


Křečové žíly: které sporty nedělat?

Špatným typem pohybu si můžete i uškodit, pokud patříte do rizikové skupiny pro vznik žilních onemocnění. Nevhodný sport je především běh – nárazy při běhu dále poškozují žilní systém.
Vyhněte se sportům se statickou zátěží – např. vzpírání nebo jízda na koni. Při těchto sportech se v žilách výrazně zvyšuje tlak a je omezena žilní cirkulace, varuje web 120na80.cz. Nevhodné jsou i tenis, squash, házená nebo košíková.

 

Sedavé zaměstnání a křečové žíly

Při dlouhém sezení podpořte lepší cirkulaci krve v dolních končetinách jejich procvičováním. Docílíte toho např. prováděním krouživých pohybů chodidly. Při sezení nedávejte nohu přes nohu. Denně si během práce udělejte přestávku a na 10–15 minut si dejte nohy na stůl.

 

 

Další opatření

 

Ženy s dědičnou dispozicí by se měly vyvarovat kouření  a kombinované hormonální antikoncepci s estrogeny.

 

Dbejte na správný jídelníček a dostatečný pitný režim.

 

Sprchujte nohy denně střídavě teplou a studenou vodou.

 

Noste pohodlnou obuv, s ortopedickou stélkou k podpoře klenby nohy.

 

Vysoké podpatky a obuv s tvrdou podrážkou vedou často ke zhoršení subjektivních problémů.


ČTĚTE TAKÉ:

Štíhlejší nohy raz dva
Křečové žíly dědíme. Jaká jsou jejich největší rizika?
25 potravin, které bys rozhodně měla mít ve svém jídelníčku


Preparáty z lékárny jako prevence a pomoc

 

Volně prodejné přípravky (Varixinal, Priessnitz žilní a cévní výživa, Mobivenal) působí podpůrně, užívají se jako doplňková léčba křečových žil. Pouze s jejich pomocí se nelze definitivně zbavit již vzniklých křečových žil. Pomáhají ke zmírnění příznaků, omezení šíření varixů nebo při pooperační léčbě. Kombinují se s mastmi a gely a kompresní léčbou (nošení speciálních punčoch).

 

Anketa
Trápí tě křečové žíly?
 

 

Perorálně podávané volně prodejné přípravky zvyšují žilní napětí. Zlepšují oběh krve ve vlásečnicích. Působí protizánětlivě a zvyšují tekutost krve. Mají pozitivní vliv na činnost lymfatického systému. Je třeba je užívat delší dobu (několik měsíců) – nikoli však nepřetržitě. U pacientů především snižují pocit těžkých a oteklých nohou.

 

Obecně se jedná zejména o preparáty s výtažky z kaštanu. Další účinné látky pro cévní systém pocházejí např. z vinné révy. Častou složkou přípravků je i vitamín C, který přispívá k tvorbě kolagenu pro normální funkci cév – zvyšuje pevnost a pružnost cévní stěny.0 hlasů
Vaše hodnocení