Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Můžou být roztomilá a pro každého z nás typická, stejně jako dost nebezpečná a nevyzpytatelná. Všechna mateřská znaménka sice nejsou předem odsouzena k chirurgickému odstranění, ale hlídat se rozhodně musí. Jak často a proč?

Zrádná mateřská znaménka: Měj je pod kontrolou!

Dovolená
zdroj: Profimedia Dovolená
aktualizováno 26.08.2016, 17:14 | 26.08.2016, 17:14 | Krásná.cz

Můžou být roztomilá a pro každého z nás typická, stejně jako dost nebezpečná a nevyzpytatelná. Všechna mateřská znaménka sice nejsou předem odsouzena k chirurgickému odstranění, ale hlídat se rozhodně musí. Jak často a proč?

Ať už se můžete pochlubit znaménkem krásy na tváři, výraznou pihou na čele, pyšníte se sexy pihou v dekoltou nebo na jakémkoliv jiném místě na těle, vyplatí se vám mít na paměti, že i na první pohled sebekrásnější piha pro vás mnohdy může být nebezpečná. Každá z pih si proto zaslouží pozornost, a to nejen vaši, ale jednou za čas určitě i odborníka.

 

Jak často chodit na kontrolu

 

Na pravidelnou kontrolu mateřských znamének k dermatologovi se vydejte nejméně jednou do roka. Vyplatí se vám to obzvlášť po létě, během něhož jste svou kůži – ať už více či méně úmyslně – vystavovala slunci. Nechat si pihy zkontrolovat dermatologem ale samozřejmě můžete i v jakoukoliv jinou roční dobu. „U nízkých fototypů s větším množstvím znamének či pozitivní rodinnou anamnézou doporučuji kontrolu jednou ročně. Nicméně při jakékoliv změně nebo objevení se nového pigmentového útvaru všem radím přijít hned,“ říká MUDr. Markéta Majerová, korektivní dermatoložka Medicom Clinic.

 

Znaménka, co se musí víc hlídat


A jaké nečekané změny pigmentových útvarů byste neměla nechávat bez povšimnutí? „Podezřelé je zvětšení pigmentové léze nad 5 mm nebo navýšení nad úroveň kůže. Dále je znepokojující změna v barvě znaménka – nejčastěji se jedná o ztmavnutí, zčervenání, nepravidelné rozmístění pigmentu nebo o jeho nepravidelné okraje,“ dodává dermatoložka MUDr. Markéta Majerová.


Opalování - 5
(Foto: Archiv firem)

 

Přístroj, na který je spolehnutí


Kontrolu mateřských znamének dermatologové zpravidla provádějí pomocí spolehlivých přístrojů. Ideální je tzv. digitální dermatoskop, který znaménko dovede mnohonásobně zvětšit. Díky tomu je pak znaménko pro lékaře snadněji vyhodnotitelné. Přístroj ale znaménko vyhodnocuje i sám a jeho analýzu ukládá do své paměti. Lékař tedy kdykoliv může původní vzhled znaménka porovnat s novým nálezem a určit, jak se pigmentový útvar změnil v čase. „Nepravidelné pigmentové névy lze vyříznout a poslat na histologii. Výrůstky a některé intradermální névy pak odstraňujeme erbiovým laserem, který výrůstek velmi přesně odpaří vrstvičku po vrstvičce. Pokožka se pak zahojí přes stroupek bez jizvy,“ vysvětluje MUDr. Majerová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Opalování nahoře bez? Tvá prsa ve smrtelném nebezpečí
Desatero pro zdravé a krásné opalování
Prodluž si opálení až do podzimu

 

Riziko domné a skutečné


Paradoxem je, že od malička se potýkáme s tvrzením, že zatržení pihy, je to vůbec nejhorší, co se může stát, protože jediný důsledek, který z toho může vzniknout je rakovina kůže. Odborníci ale naštěstí tvrdí pravý opak. „Jestli si pihu nebo znaménko zatrhnete, není se čeho obávat, afekce se sama zhojí do několika dnů. Stržení znaménka nutně neznamená, že dojde k jeho zvratu v kožní nádor,“ ujišťuje primář z Žilní kliniky, Ota Schütz a upozorňuje, „daleko horší důsledky mohou vzniknout při zanedbaných kontrolách.“


Kdy se mít obzvlášť na pozoru


Dermatologové se shodují na tom, že na pravidelnou kontrolu mateřských znamének bychom měli chodit v podstatě všichni, ale pravda – někteří z nás ještě častěji. Nebezpečný melanom vznikající nekontrolovaným množením melanocytů (= buněk tvořících pigment) představuje až 10x vyšší riziko pro ty, u nichž byl nález diagnostikovaný už někdy v minulosti, nebo pokud se melanom objevil u někoho z rodiny. „Je lepší přijít 10x zbytečně, než jednou pozdě,“ uzavírá MUDr. Markéta Majerová.0 hlasů
Vaše hodnocení