Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jelikož velmi často ráda čtu články blogerek ze života, rozhodla jsem se s tebou o jeden takový zážitek také podělit.

Jak jsem byla na praxi ve věznici

uceni
zdroj: Archiv blogerky uceni
aktualizováno 30.01.2018, 00:00 | 30.01.2018, 00:00 | Krásná.cz/Pavlína Šejvlová

Jelikož velmi často ráda čtu články blogerek ze života, rozhodla jsem se s tebou o jeden takový zážitek také podělit.

Jedná se o moji zkušenost, kdy jsem v rámci studia vysoké školy měla možnost vykonat praxi ve vězení. Předem musím zmínit, že o některých informacích jsem povinna držet mlčenlivost, ale myslím si, že i ty, o kterých se mohu rozepsat, budou pro tebe zajímavé…

 

Čím dál více lidí se mě ptá na obor, který studuji, a co obnáší. Sociální patologie a prevence ti nabídne právě možnosti nahlédnout do míst, kam by ses jako běžný občan asi nepodívala. Zákon o výkonu trestu odnětí svobody rozlišuje dva typy věznic. Jedná se o věznice s ostrahou a věznice se zvýšenou ostrahou. Každopádně legislativu tě v tomto článku učit nechci. Praxi jsem absolvovala ve Vazební věznici Hradec Králové, ke které spadá objekt Pouchov, což je právě věznice s ostrahou s nejnižším stupněm zabezpečení. Jedná se o oddělení určené pro výkon trestu odnětí svobody odsouzených mužů.

 

Během svého působení ve věznici jsem měla možnost seznámit se s chodem věznice a navázat kontakt s odbornými zaměstnanci tohoto zařízení. Měla jsem šanci vidět téměř všechny prostory, což pro mě jako někoho, kdo se o tuto problematiku zajímá, bylo velmi přínosným zážitkem. V rámci praxe jsem vykonala také menší administrativní činnost a díky osobnímu kontaktu s odsouzenými i zaměstnanci, ať už ředitelem věznice, dozorci či vychovateli, jsem si ujasnila veškeré představy a mylné domněnky o výkonu povolání v této sféře, které by mě v budoucnu velmi lákalo.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Chybí ti praxe v oboru? Víme, kde ji získat
Nesázej jenom na školu! Sebevzdělávání je taky důležité!
Jak jsem byla na praxi v novinách! Tipy a rady, jak ji můžeš sehnat taky

 

Za velmi přínosnou část praxe považuji možnost zúčastnit se projednání podmínečných propuštění. Za přítomnosti pověřených osob probíhalo rozhodnutí o pěti podmínečných propuštěních. Z těchto zmíněných pěti projednání byli celkem čtyři odsouzení propuštění na svobodu a jednomu odsouzenému byla žádost zamítnuta. Nechci konkrétně jmenovat, o jaké trestné činy se jednalo, ale jelikož Pouchov je věznice s nejnižším stupněm zabezpečení, zvlášť závažné zločiny, jako jsou vraždy, to opravdu nebyly.

 

Jako poslední musím zmínit atmosféru ve věznici, která na mě po celou dobu výkonu praxe působila klidným dojmem. Odsouzení se chovali vždy taktně a stejně tak musím hodnotit i zaměstnance věznice. Praxi ve Vazební věznici Hradec Králové nebo nějaké jiné věznici, kde bys měla tuto možnost, bych určitě doporučila všem studentům, kteří se zajímají o vězeňství či trestní právo. Jelikož má bakalářská práce se zabývá tématem trestu smrti a trestu odnětí svobody na doživotí, byl pro mě výkon této praxe přínosem nejen v osobním životě jako zpestření, ale také ve studiu, kde mohu dále využít tuto zkušenost. Cílová skupina odsouzených je pro mě velmi zajímavá a v budoucnu bych se jí chtěla nadále věnovat.

 

Co se týče mého názoru, výkon povolání ve vězeňství určitě není pro každého. Možná i já časem poznám, pokud budu mít tu šanci, že to i má psychika nezvládá a budu muset zamířit do "mírnějšího" prostředí. Nese to určitá rizika, ale ten jakýsi tenký led mezi pracovní činností a mírou nebezpečnosti tohoto prostředí je přesně to, co mě láká a spatřuji v tom zajímavé profesní uplatnění.

 

Pokud bys měla nějaké otázky, ať už ohledně praxe, nebo čehokoliv jiného, určitě se ptej - ráda odpovím!3 hlasů
Vaše hodnocení