Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

V jednom ze svých posledních článků jsem se zmiňovala o tom, jak se spousta z nás nechá manipulovat médii a lidmi v našem okolí. Dost však pouhého řečnění a kritizování. Co takhle s tím něco udělat?

Jak se sebou nenechat manipulovat? 2. díl

Dívka čte magazín
zdroj: Thinkstockphotos Dívka čte magazín
aktualizováno 27.03.2013, 00:45 | 27.03.2013, 00:04 | PJ/Krasna.cz

V jednom ze svých posledních článků jsem se zmiňovala o tom, jak se spousta z nás nechá manipulovat médii a lidmi v našem okolí. Dost však pouhého řečnění a kritizování. Co takhle s tím něco udělat?

Necháváme sebou moc manipulovat? I. díl

Jeden z mnoha důvodů, proč přebíráme názory jiných, může být to, že si zkrátka dostatečně nevěříme a nemáme tu odvahu říci svůj názor. Tak dlouho popíráme naše vlastní já a snažíme se být někým, kým nejsme. Třeba se snažíme být tou hezkou vysokou dívkou z vyššího ročníku, která říká, že tahle kapela je prostě příšerná, nebo chceme, aby si nás všiml ten pěkný kluk, který podporuje to a to.

Ale skutečně je to potřeba? Není lepší se odlišit, jak všichni říkáte? Každý z vás je tak originální jako ten druhý. Smutné.

V této chvíli nastává moment, kdy si každý musí sám dát ruku na srdce a přiznat si, zda-li bude tou ovcí, nebo s tím chce skutečně něco dělat. Kdo se rozhodne jít se stádem, mohu mu pouze říci, že ten, kdo kopíruje názory, myšlenky a chování druhých, nikdy nebude tak dobrý, jako ti, kteří si je vytváří sami. Pokud chceš být ovcí, nečti dál tenhle článek.

Pokud ses rozhodla stát se skutečným originálem, gratuluji, jsi téměř u cíle. Teď snad už jen podotknout pár bodů, jak získat ten správný přehled, aby tě neovlivňovaly ty drápy mediálních dravců.

V bulváru se pravdu nedočteš

Bulvární deníky a televize ti všechno xkrát zveličí. Nikdo nemá nůž u krku, když napíše nebo řekne něco, co není na 100 procent pravdivé. Celý tenhle byznys je založen na jednom - na penězích. Médiím jde o to, aby nalákaly, co nejvíce čtenářů a diváků, proto ‘sněhová bouře století’ nebo ‘chlapec málem umřel, kvůli zabijáckému morčeti’ a oblíbená slova jako ‘Skandál! Pohroma! Krize!’. A také dostanou peníze za každou reklamu, nápadnou či nenápadnou. Nedivila bych se, kdyby si někdo čas od času zaplatil, aby ho zbavili konkurence. Víš-li, co tím myslím.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jsi jednou z miliardového stáda?
TEST: Budeš mezi svými spolužáky oblíbená?

Zkus se proto poohlédnout po seriózních denících a veřejnoprávních televizích. Sice tam té zábavy nebude tolik, ale chceš-li získávat nestranný pohled na věc, je to to nejlepší, co může být.

Tip: Všechny informace, které pak dále zpracovávají třeba internetové deníky, pochází většinou z ČTK (www.ctk.cz), kde jsou holé a pravdivé zprávy o všem, co se děje.

Zkus porozumět politice
Jak někdo z vás napsal k mému předchozímu článku na toto téma, většina našeho národa je politicky negramotná. A to je to, na co spoléhají všechny politické strany a opět i média.

Každý z nás by si měl uvědomit, a to ne jen před volbami, že každý jedinec tady může něco změnit. Jiří Žáček říkal, že demokracie je, že deset volů přehlasuje jednoho chytrého člověka. Ale demokracie je i o tom, že každý z nás má právo chtít to, co je pro něj nejlepší. Proto když budeš sledovat, jak se kdo z politiků chová a budeš je čistě nezaujatě hodnotit, zjistíš, který z nich ti je o něco sympatičtější svým jednáním. Ačkoli problém v našem státě je, že si nevolíme osobnosti, nýbrž strany. Ale opět, když nám něco vadí, musíme se umět ozvat, jinak si s námi pánové budou moci dělat vše, co chtějí.

Je důležité míti všeobecný rozhled a přehled
Jak nejlépe si na něco nebo někoho udělat názor, když ne tak, že ho poznáme. Než něco budeme soudit či věřit tomu, co nám kdo řekl, je důležité uvědomit si souvislosti. Komu se nakecá nějaká blbost lépe? Inteligentnímu, vzdělanému člověku, nebo hloupému nevzdělanci? Vím, že ten umí to a ten zas tohle, ale obecný přehled, aspoň to základní minimum, bychom měli znát všichni.

Už nejsme malé děti, abychom poslouchali, co nám dospělí hustí do hlavy. Proto si na to přestaňme hrát.5 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •