Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

V tomto dvoudílném seriálu jsem pro tebe rozebrala téma, zda jsme generací ovcí bez vlastního názoru, nebo ne.

Necháváme sebou moc manipulovat? I. díl

Hádka
zdroj: Thinkstockphotos Hádka
aktualizováno 18.02.2013, 00:00 | 18.02.2013, 00:00 | PJ/Krasna.cz

V tomto dvoudílném seriálu jsem pro tebe rozebrala téma, zda jsme generací ovcí bez vlastního názoru, nebo ne.

Je tomu tak snad od pradávna, že se mezi námi vždy vyskytují lidé bez vlastního názoru. Poslední dobou jich však zaznamenávám více a více. Nevím tedy, zda-li je to tím, že se na to soustředím a tudíž si takové lidi do svého života přitahuji, nebo zda jich skutečně přibývá. Je to snad “nemoc” naší generace? A kdo převážně má nad námi takovou moc?

Prvním takovým znamením a iniciativou pro napsání tohoto článku pro mne byly nedávné prezidentské volby, kterých je ještě dnes plný internet. Skoro celá má, tedy naše, generace byla přesvědčena o jednom kandidátovi. (Jelikož chci, aby byl tento článek nestranný, nebudu uvádět jména. Ačkoli tedy asi určitě víte, o kom bude řeč.) Nechci zde tvrdit, že jelikož jsem byla pro kandidáta druhého, můj názor byl ten nejlepší. Opravdu nemám to právo toto tvrdit. Svůj názor jsem ale nikomu nevnucovala a respektovala názory druhých, i když jsem s nimi sebevíc nesouhlasila.

Nejvíce mne ale rozčílilo, když mi ostatní z “druhého tábora” můj názor vyvraceli a ještě mi pomalu vynadali, že s nimi nesouhlasím. Ne jen, že je to proti té jejich slavné “demokracii”, ale především se takto může zachovat pouze primitiv. Ale většina z nich mi nebyla schopná říci kloudný argument, abych změnila názor.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jsi jednou z miliardového stáda?
Pozitivním myšlením k životu, o kterém sníš

Jejich nejsilnějším argumentem bylo: “Ty chceš to trapný prase? I Vojta Dyk hlasuje pro toho mého.” A nebo se pak také našli tací, co mi zopakovali slova z videa Bena Cristovaa a nebo “drby” z bulvárních časopisů nebo televize.

Ono je zkrátka jednodušší převzít názory, které nám předkládají média a především ty, řekněme silnější, osobnosti. Ať už se jedná o celebrity nebo jiné populární osoby, ke kterým vzhlížíme.

Bohužel, tohle se neděje jenom v politice, jako příklad bych mohla uvést i Justina Biebera. Znám spoustu lidí, kteří by nikdy neřekli, že se jim líbí byť jen jedna písnička. Buďme prostě jako ovce a pojďme za stádem.

To samé ale zažíváme jistě všichni i ve třídě. Jedna silná osobnost rozhodne o tom, s čím ostatní budou souhlasit. Kdo se jim postaví? Skoro nikdo, protože jít jako jeden proti všem není zrovna ta nejpříjemnější cesta.

Je jenom na nás, jestli si necháme od médií a ostatních říkat, co si máme myslet a staneme se jenom další ovcí, nebo zda vystoupíme ze stáda a půjdeme svou vlastní cestou.4 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •