Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

12. října přijde do kin film 8 hlav šílenství s Anetou Langerovou. Mění zpěvačka hudbu za svět filmu?

Aneta Langerová ve filmu! Bude ze zpěvačky herečka? ROZHOVOR

8 hlav šílenství
zdroj: oficiální zdroj 8 hlav šílenství
aktualizováno 26.09.2017, 00:23 | 26.09.2017, 00:23 | Krásná.cz

12. října přijde do kin film 8 hlav šílenství s Anetou Langerovou. Mění zpěvačka hudbu za svět filmu?

Film 8 hlav šílenství s Anetou Langerovou v hlavní roli svérázné ruské básnířky Anny Barkovové přijde do českých kin 12. října. Celovečerní hraný snímek, který historické téma zpracovává nadčasově, na mnoha místech s nadhledem, vtipem, ironií a s výjimečným výtvarným pojetím, natočila režisérka Marta Nováková.


Osm hlav – kapitol – skládá dohromady strhující příběh výjimečně nadané básnířky, unášené dějinnými událostmi první poloviny 20. století v Sovětském svazu. „Té šílené doby, kdy vnitřní svoboda, tvorba a láska zůstávaly posledním záchranným ‚stéblem‘ v bažině totalitního systému,“ vysvětluje režisérka Marta Nováková. Mladičká Anna Barkovová měla v roce 1921 před sebou hvězdnou kariéru, právě jí vyšla první sbírka, řada lidí jí prorokovala, že zastíní samotného Puškina. O pár let později už se ale tísní v nákladním vagónu, který směřuje do neobydlených stepí Kazachstánu. Není to její jediná cesta ani její jediný lágr. Anna Barkovová nakonec strávila v pracovních táborech sovětského Gulagu a ve vyhnanství dvacet dva let života, během nichž vznikla také novela 8 hlav šílenství.


Vedle Anety Langerové ve filmu excelují přední české i slovenské herecké osobnosti: Zuzana Fialová, Marie Štípková, Viktorie Čermáková, Anna Sedlačková, Pavel Zedníček, Tomáš Jeřábek, Martin Sitta, Miroslav Táborský, Sabina Remundová, Luboš Veselý a další.

 

 

Co vám běželo hlavou, když Vám Marta roli nabídla a proč jste tu nabídku přijala?

Hlavou mi proběhla jednoduchá věta, že režisérka Marta Nováková blouzní. Nikdy jsem ve filmu nehrála, ani jsem to neměla v plánu, snažila jsem se jí to vymluvit, ale přiznám se, že ve mně postupně rostla zvědavost, jestli bych takovou úlohu vůbec zvládla a jaké to je, hrát ve filmu. Byla to výzva a ty mám ráda. Nicméně mou zvědavost by bohatě uspokojila i nějaká vedlejší role. Marta mě po čase přesvědčila, že ví, co dělá, a tak jsem jí začala důvěřovat a nechala se vést. Byl to však dlouhý proces, než jsem řekla definitivně ano.

 

Čím je vám ta role a i osobnost Anny Barkovové blízká?
Když jsme s Martou procházely scénář, tak jsem si Annu dokázala představit v popsaných situacích, které odrážejí Anin postoj k životu, k lidem kolem a také k její tvorbě. Oslovila mě zejména tím, jakým způsobem a za jakou cenu dokázala hájit své názory a svou tvorbu, která reflektovala tehdejší nelehkou dobu. Byla za to také krutě potrestána.

 

Jak vzpomínáte na samotné natáčení?
Na natáčení nikdy nezapomenu. Byl to pro mě výjimečný zážitek. Když se natáčelo, vždy vládla skvělá atmosféra, a to zejména díky Martě. Mám pocit, že jsme se všichni stále smáli. Byly i těžší chvíle, ale bez nich by to bylo asi divné. Nejraději vzpomínám na první natáčení, plazila jsem se ve vaťáku a ve velmi „slušivé“ paruce hlubokým sněhem, pusou otrhávala zmrzlé brusinky z jednotlivých keříků, a ještě jsem se k tomu měla tvářit, že jsem šťastná.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

EWA FARNA: Po deseti letech kariéry se stávám z holčičky ženou ROZHOVOR
ROZHOVOR: Instagramový král Leoš Mareš prozradil, kdo ho na sociálních inspiruje!
Štěpánka Fingerhutová otevřeně promluvila o anorexii i první lásce! ROZHOVOR

 

Co bylo nejobtížnější, a s čím naopak jste měla nejméně starostí?
Nejobtížnější pro mě bylo rozpoznat krátce po každém natáčení, zda jsem víc Aneta, nebo Anna. Neumím měnit role a následně se s přehledem vrátit do své hlavy, sama k sobě. Také mě zpočátku svazovalo vědomí, že nemám zkušenosti, bála jsem se, že budu celý štáb stále zdržovat, než něco pochopím a dokážu zahrát. Ostatní se vždy dalo nějak zvládnout, opět díky důvěře k Martě, která mě neustále povzbuzovala, ujišťovala a vedla.

 

Koncertování a hraní ve filmu je v zásadě obojí jakési ukazování se, vystavování se veřejnosti, kritickému hodnocení… Samozřejmě je to odlišné, ale v čem je pro vás ten hlavní rozdíl?
V tom, že ve filmu musím hrát nějakou roli, kdežto když zpívám, jsem na pódiu a před lidmi sama za sebe, jsem to já, a to mi je mnohem příjemnější.

 

Proč by lidé dle vašeho názoru měli na 8 hlav šílenství jít do kina?
Lidé by tento film měli vidět už jen proto, že jeho téma je stále aktuální. Je jedno, že je jiná doba, stále se podle mě děje to samé, jen v jiné formě a intenzitě. Utlačování, nesvoboda, zastrašování, manipulace… Samotná Anna Barkovová je pro mě symbolem odvážného člověka, autora. Ve své tvorbě dokáže čelit tvrdé realitě, pojmenovávat věci tak, jak je doopravdy vidí kolem sebe, a to i přes neustálou hrozbu, že ji to možná bude stát i život. Například ještě nedávno probíhal v Rusku soudní proces s kapelou Pussy Riot. Členky této kapely byly dva roky vězněny v pracovním táboře. Je zkrátka dobré, být stále obezřetný. Film 8 hlav šílenství je výjimečný nejen svým obsahem, ale i zpracováním, které není ve zdejších vodách běžné.

 

8 hlav šílenství
(Foto: oficiální zdroj)


Proč dostala roli právě Aneta?

„Anetu jsem oslovila, zda by do snímku nenazpívala duet. Sešly jsme se, povídaly jsme si a… Seděla přede mnou charismatická osoba, velmi vtipná, velmi inteligentní. Pečlivě jsem se podívala na její klipy a rozhodlo jedno skvěle zahrané gesto v jednom z nich. Díky němu jsem pak nabídla Anetě hlavní roli,“ vypráví režisérka Marta Nováková.

 

O výraznou výtvarnou složku filmu se postarala výtvarnice Anna Krtičková. Snímek pracuje s odkazy na sovětskou avantgardní typografii, hodně se inspiroval sovětskými propagandistickými plakáty. Celá jedna část například odkazuje k ruské secesi a k rané avantgardě, která ji vystřídala.

 

Původní, velmi pestrou hudbu složila hudebnice a skladatelka Vladivojna La Chia, která je zároveň autorkou a producentkou speciálního písňového alba inspirovaného filmem 8 hlav šílenství.1 hlasů
Vaše hodnocení