Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Thom Artway, vlastním jménem Tomáš Maček, má před sebou slibnou kariéru, která má své kořeny na ulici. Svůj zpěv totiž trénoval v ulicích Prahy a s takzvaným buskingem i procestoval svět. Přečti si o jeho silných zážitcích, nebo třeba o tom, jestl...

Thom Artway: Hraní na ulici mi přineslo i nová přátelství, občas i někdo brečel ROZHOVOR

Thom Artway - 1
zdroj: Facebook official Thom Artway - 1
aktualizováno 25.10.2017, 11:59 | 25.10.2017, 11:59 | Krásná.cz / sim

Thom Artway, vlastním jménem Tomáš Maček, má před sebou slibnou kariéru, která má své kořeny na ulici. Svůj zpěv totiž trénoval v ulicích Prahy a s takzvaným buskingem i procestoval svět. Přečti si o jeho silných zážitcích, nebo třeba o tom, jestli má radši svoji rodnou zem, nebo zahraničí.

Thom Artway je český zpěvák z Vlachovic, který ale tvoří písničky v anglickém jazyce. Za jeho start se dá považovat písnička Towards The Sun, která byla vybrána do filmu Křídla vánoc. Do podvědomí fanoušků se více dostal až svým prvním singlem I Have No Inspiration v roce 2015 a o rok později s ní byl nominován na udílení cen Českého slavíka Mattoni v kategorii Objev roku.

 


Jeho talent dokazují i dvě sošky z ankety Anděl za rok 2016. Za svůj dosavadní mladý život toho hodně procestoval, počínaje Irskem v roce 2013, a následovaly cesty do Austrálie či Nový Zéland, kde hrál na ulicích. V současné době jezdí Thom se svou kapelou turné po česku a vidět ho můžete stále v ulicích Prahy, kam si stále chodí „zabudovat“.

 

1. Tvoříte písničky v anglickém jazyce. Proč zrovna v angličtině? Nepřemýšlel jste, že byste nazpíval něco i česky?


Zpívám v angličtině už od šestnácti, protože jsem začal poslouchat anglicky zpívající interprety a snažil se je následovat. Byla to skvělá inspirace. A tak už zhruba šest let zpívám jenom anglicky. Česky mi to totiž zatím nezní tak dobře jako v angličtině – to sitedy myslím já i hodně mých blízkých. Nicméně bych rád nazpíval album i v češtině, která je opravdu krásný jazyk. Ale nedokážu říct, jestli to bude za rok nebo za dva, za pět nebo dvacet let…

 


2. Vaše začátky jsou spojovány s pouličním hraním. Jak na to období vzpomínáte? Stalo se vám někdy něco zajímavého během hraní na ulici?


Každý den, kdy jsem hrál, a nebo když stále hraji na ulici, tak jsem měl možnost potkávat opravdu zajímavé lidi. Občas se s nimi dám do řeči. Kolikrát mi někdo pomohl, poradil a nebo jsem tak našel nová přátelství. A jestli se mi stalo někdy něco zvláštního? Vždycky mě překvapí, jsem z toho vlastně úplně paf, když se někdo rozpláče během mého hraní.

 

Thom Artway - 6
(Foto: Facebook official)


2. Nejenom v Česku jste se ale věnoval pouličnímu hraní, že? Spojil jste tuto činnost i s cestováním. V čem bylo hraní v zahraničí jiné, než v Česku? Dá se tím i dobře vydělat, nebo jste to dělal hlavně pro zkušenost?


Když jsem jel třeba do Austrálie, tak jsem šel vysloveně za tou zkušeností – chtěl jsem se zdokonalit v angličtině, v komunikaci. Osamostatnit se a zvyknout si cestovat sám, kdy se o vás nikdo nepostará.


Před Vánoci se opět chystám jet do Německa nebo Švýcarska, doufám, že to vyjde, protože tam jezdím hlavně kvůli atmosféře těch jejich vánočních trhů, to je krása.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Jindra Polák z kapely Jelen: Písničky nepíšu, nechávají se skrze mne napsat samy! ROZHOVOR
TOMÁŠ KLUS O MIMINKU A RODINĚ: Josefína je takový tulič obecný, s Alfrédem se zase člověk nenudí
Štěpánka Fingerhutová otevřeně promluvila o anorexii i první lásce! ROZHOVOR


4. Jaké všechny země jste procestoval/navštívil? Kde se vám líbilo nejvíce? Chcete žít v Česku nebo se plánujete časem přestěhovat za hranice?


Nejdál jsem byl v Austrálii, jak jsem už zmínil. S kytarou jsem pak procestoval hodně Evropu, byl jsem ve Francii, Německu, Švýcarsku, Itálii, Belgii, Rakousku, Dánsku i dalších zemích. Těžko se to už počítá. Cestuji moc rád, ale vždycky, když se vrátím do Česka, kde jsem se narodil, tak se tu cítím doma. Zatím to mám tedy tak, že bych chtěl mít v Čechách takovou svou základnu.

 

Thom Artway - 4
(Foto: Facebook official)


5. Je nějaká vysněná země, kam se chcete podívat? Ať už třeba z pohledu kariéry, tak jenom jako návštěva/dovolená.


Navštívil bych rád určitě Island, ze kterého pocházejí moji oblíbení Sigur Rós. Dovolená by mě lákala i v dalších severských zemích, například ve Finsku a Švédsku, kam jsem se zatím nepodíval. Taky bych rád poznal Kanadu. A profesně mě přitahuje Amerika. Vím, že na to ještě asi není teď hned čas, ale rád bych si tam jednou zahrál!


6. Co děláte nejraději ve volném čase?


Ve volném čase rád chodím do kaváren, piju kávu a čtu knížky, ačkoliv na to teď nemám tolik času... To, že rád cestuju, je už asi jasné. Baví mě jezdit i na kratší výlety.Jsem šťastný, když můžu trávit čas s rodinou, rád si odpočinu na Moravě v mých rodných Vlachovicích.

 

Thom Artway - 2
(Foto: Facebook official)

 

7. Věnujete se i charitativním akcím. Jakým? A co vás k tomu vede?


Teď jsem se zapojil do ochranářské kampaně SilentForest, pro kterou jsem složil písničku HighAboveTheTrees. Věřím, že tento celosvětový projekt, který v České republice zaštiťuje liberecká ZOO, pomůže tomu, aby se z pralesů nadobro nevytratil ptačí zpěv. Když cítím, že je potřeba někde pomoci, a já zrovna pomoct můžu, rád to udělám.

 


8. Plánujete nějaké podzimní tour nebo koncerty tady v Česku? Na co se mohou fanoušci těšit?
Na začátku října jsem odehrál velký koncert v Paláci Akropolis v Praze, a teď mě čeká větší koncert v Brně 25. října v SonoCentru, kam bych vás rád všechny pozval! V průběhu měsíce jsem hrál ještě třeba v Olomouci s Emmou Smetanou i na dalších místech.


9. Díky výhře v Czech Fresh se dostanete i do zahraničí. Jak se na to těšíte? Víte už, do jakých zemí pojedete vystupovat?


Pojedu hrát na showcase festivaly – s největší pravděpodobností do Maďarska, Německa, Nizozemska. A těším se moc, každé hraní v zahraničí je výzva!

 

Thom Artway - 7
(Foto: Facebook official)


10. Pracujete na nové desce?


Ano, už mám hotových několik nových písniček! Deska by měla vyjít v září 2018, měly by na ní být třeba kousky In Your Mind a HighAbovetheTrees, které jsem nedávno pouštěl do světa.

 

11. Co vás na práci zpěváka baví nejvíce? Co si při koncertech nejvíce užíváte? Máte nějakou silnou zkušenost s fanouškem?


Baví mě, když si lidé naplno užívají koncert, třeba když vidím, že hltají každé slovo – to je ta energie je mezi mnou a publikem tak silná, že mám úplně husí kůži. A když pak někdy po koncertě za mnou lidé přijdou a povídáme si, mám pocit, že takové setkávání má největší smysl. Někdy někdo řekne, že mu třeba nějaká z mých písniček pomohla, někdy se někdo rozpláče, a to je opravdu silné. Na koncertě v Akropoli mi jedna paní svěřila, že takhle silné emoce cítila naposledy při porodu, tak to mě opravdu dostalo!


12. Přemýšlel jste někdy i nad jiným povoláním?


Kdybych nebyl zpěvák, rád bych pracoval v kavárně. Ale nejradši v nějaké klidné, zapadlé. 0 hlasů
Vaše hodnocení