Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Občas jsme v soutěži svědky takzvaného touchdownu - tedy životního výkonu, který už soutěžící jen tak nepřekonají.

SuperStar: Když se země pohnula – nejlepší momenty minulých řad

Česko hledá Superstar - 2004 - Aneta Langerová
zdroj: TV Nova Česko hledá Superstar - 2004 - Aneta Langerová
aktualizováno 24.03.2011, 09:57 | 24.03.2011, 00:00 | krasna.cz/Scalex

Občas jsme v soutěži svědky takzvaného touchdownu - tedy životního výkonu, který už soutěžící jen tak nepřekonají.

Fanouškem SuperStar a dalších talentových soutěží jsem od prvního dílu první řady Česko hledá SuperStar. Rád se nechávám unášet snahou soutěžících o nastartování kariéry, rád se dívám na to, jak se lidem plní (ale i rozplývají) sny, baví mě sledovat souboj píle a talentu s neúprosným časem a tlakem. A baví mě dívat se na vývoj soutěžících, kteří se mnohdy z vyplašených a třesoucích se uzlíčků nervů stávají sebevědomými bytostmi, které se na pódiu rozvinou z poupěte v dokonalou květinu.

 

Občas se stane, že se některému soutěžícímu výkon podaří tak, že mi běhá děda Mráz po zádech, chloupky se mi postaví i na nehtech a dočista si zapomenu dělat sžíravé poznámky pro podklady ke gilotinám. Pro tento článek jsem vybral několik nejvýraznějších momentů, kdy k tomuto došlo, kdy soutěžící podal jeden z nejlepších výkonů nejen v soutěži, ale možná i na dlouhou dobu dopředu. Některé z těchto výkonů si dobře pamatuji, přestože jsou už sedm let staré. Takže asi se tehdy opravdu "země pohnula", jak se říká.

 

Aneta Langerová - Ironic

 

 

Pro skladby od Alanis mám slabost a Aneta píseň Ironic zazpívala skvěle. Naplno rozbalila svůj výrazný hlas a mně bylo jasno, že s touhle dívkou se uvidíme v superfinále. Bylo prakticky nemyslitelné, že by po tomto výkonu neměla obrovskou podporu lidí. Tohle byl ten katapult, po němž Aneta směřovala ostře vzhůru až k vítězství.

 

Šárka Vaňková - Já půjdu dál

 

 

U Šárky bylo o něco méně talentu než u Anety, ale doháněla to snaživostí a pílí. V průběhu soutěže na sobě tvrdě dřela. Nakonec skončila stříbrná, ale otevřela se jí muzikálová scéna, na které dodnes působí i v hlavních rolích. V této písni ukázala talent pro zpívání v češtině i pro to, že umí písním dát naléhavost a emoce.

 

Sámer Issa - Against All Odds

 

 

Tak tady to u mne nebyly vyloženě "zimomriavky", ale ze Sámera, který už na castingu působil jako sympaťák, tu jde taková energie, že jsem na chvíli myslel, že by mohl na stříbrné příčce skončit on. Když se ale s odstupem podíváme na kariéru všech českých superstars, tak je vidět, že se Sámer rozhodně neztratil.

 

Petr Bende - Angels

 

 

Petr u mne patřil (neprávem) k nejpodceňovanějším soutěžícím. Zpočátku jsem nevěřil, že může postoupit někam daleko. S každou další odzpívanou věcí jsem ale nabýval na jistotě, že se tu rodí hvězda. Bendeho Angels se mi líbí více než Robbieho originál a dnes už všichni víme, že Petr udělal v muzice docela slušnou kariéru.

 

Gabriela Al Dhábba - Total Eclipse of the Heart

 

 

Máme tu hezké srovnání, tuto píseň v češtině zpívala o víkendu Aneta Salačová a podle porotců se jí to vůbec nepovedlo. Gába v soutěži sáhla po originálu a prodala svůj zajímavý zastřený hlas. Líbí se mi více jejích superstářích výkonů, ale tenhle patří k nejlepším.

 

David Spilka - Behind Blue Eyes

 

 

Klasický rockový flák zazpívaný Davidovým nezaměnitelným chraplákem. Nádherné dlouhé tóny, přecházejíci do lehkého zachraptění. Dodnes mi hlava nebere, proč se David nevrhnul vší silou na kariéru a dělá své věci spíš jen lokálně. Se svým hlasem a talentem by přitom mohl být mezi nejlepšími rockovými zpěváky u nás - a možná nejen u nás. On ale zůstává stále trochu vzadu. Škoda, zbytečná skromnost.

 

Bára Zemanová - Hodina H

 

 

Od Báry se mi ještě více líbila její první semifinálová skladba, ale nakonec jsem zvolil tuto ukázku. Dokazuje, že mladý, totalitou nezatížený člověk dokáže diskotékovku z osmdesátých let a navíc v české verzi zazpívat tak, že je to vkusné a zábavné. Navíc perfektní frázování a vysoká srozumitelnost. Bára je opravdu jedinečná.

 

Markéta Konvičková - Umbrella

 

 

Jedno z největších překvapení minulé řady Česko Slovenské Superstar. Markétě se podařilo dobře zazpívat více věcí, ale na její Umbrellu asi hned tak diváci nezapomenou. Sám nesmlouvavý Paľo Habera prohlásil, že tohle tak, jak bylo zazpíváno, může rovnou do lisovny cédéček.

 

Martin Chodúr - Supreme

 

 

Uvádím tu verzi ze Superfinále, ale Martin s touto skladbou zabodoval už v Divadle, kde šokoval porotu i diváky. Prakticky už od dílu z Divadla byl pasován na vítěze a skutečně tuto jízdu dotáhnul do úspěšného cíle.

 

Monika Bagárová - His Eye Is on the Sparrow

 

 

Monice se podařilo udělat touchdown už na castingu. Její výkon byl křehký a poutavý, silný a zároveň skromný, a když byl její zpěv dodatečně podbarven klávesami, vznikl záznam jednoho z nejúžasnějších okamžiků v minulé řadě Česko Slovenské SuperStar.  Kdyby nepřišla Dominika Stará se svojí Larou Fabian, asi by to i zůstalo nepřekonáno.

 

Dominika Stará - Je Suis Malade

 

 

Jak jsem naznačil, výkon Moniky předčilo snad jen to, jak se Dominika Stará - pro mě pěvecky zajímavější než Chodúr se Šmajdou - popasovala s velmi náročnou skladbou od Lary Fabian. Zazpívat ji tak emotivně v jejím věku je doslova zázrak. Tady se u mě konala husí kůže snad i na zubech.

 

Anketa
Který výkon je tím vůbec nejlepším momentem pro tebe?
 

 

Na závěr malý odskok mimo SuperStar. Pokud bych měl jmenovat jedno jediné vystoupení ze všech českých a slovenských talentových show, které mě opravdu dostalo na maximum a kdy jsem ani během písně snad ani nedýchal, jak jsem to prožíval spolu se zpěvačkou, pak by to jednoznačně bylo toto vystoupení Patricie Janečkové v Talentmanii. Nic lepšího jsem ani v SuperStar neviděl – a obávám se, že laťku nastavila Patricia tak vysoko, že se budou letošní i další soutěžící muset hodně snažit, budou-li to chtít překonat.

 7 hlasů
Vaše hodnocení