Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Velikonoce jsou druhým nejdůležitěším svátkem v roce a podle toho vypadá i naše stravování v těchto dnech. Když se přejíš, pomohou ti bylinky.

Bylinky na lepší trávení po svátečních hodech

Bylinkový čaj
zdroj: Thinkstockphotos Bylinkový čaj
aktualizováno 31.03.2018, 00:51 | 31.03.2018, 00:51 | Krasna.cz/lk

Velikonoce jsou druhým nejdůležitěším svátkem v roce a podle toho vypadá i naše stravování v těchto dnech. Když se přejíš, pomohou ti bylinky.

Je to smutná pravda, ale je to fakt. V Čechách se žádné svátky neobejdou bez jídla. A protože nejsme žádní troškaři, většinou se pěkně přejíme a pak je nám těžko, máme podrážděný žaludek, nebo dokonce bolesti břicha. To vše pak může vyústit v trávicí potíže.

Je nám jasné, že když maminka upeče mazanec, beránka, nádivku, jidášky, udělá vajíčkovou tlačenku, z trouby vytáhne pečínku a na stole jsou ještě chlebíčky, těžko se odolává. Tak aby tě nebolel žaludek a aby ses nemusela cpát léky, vyzkoušej bylinky. Poradíme, které ti pomohou.

Heřmánek

Heřmánek je drobná bylinka s běložlutými kvítky, která roste skoro všude a která voní tak, že si ji nemůžeš s ničím jiným splést. Jeho léčivou sílu objevili již ve starověkém Egyptě a využívá se v kosmetice dodnes. Je to bylinka, která má nejlepší zklidňující účinky na světě a můžeš ji užívat vnitřně i zevně jako čaj, nálev, koupel či třeba tinkturu.

 

Heřmánkový čaj pro lepší trávení můžeš popíjet už před jídlem, kdy správně nastartuje zažívací systém, ale pomůže ti i jako zklidňující prostředek, když se ti udělá nevolno z přejedení. Mírní také střevní koliky, průjem vyvolaný stresem, plynatost, nadýmání a hojí záněty střev.

 

Bolest břicha
Heřmánek mírní bolesti břicha. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Čekanka

Čekanka je vytrvalá až jeden metr vysoká bylina s tuhým stonkem, roste téměř po celém světě a najdeš ji samozřejmě i u nás, i když v tomhle počasí si pro ni budeš muset zajít do lékárny.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Bylinky, které ti pomohou s učením
Bylinky pro tvůj klidný spánek
Spaluj přebytečné kalorie: Známe cviky, které ti zrychlí metabolismus
Doma.cz píše: 
Jarní dieta: Týdenní detox vás zbaví špíčků kolem pasu
Mléko - škodí, nebo pomáhá?

I čekanka ti poslouží jako záchrana po svátečním hodování. Tato rostlinka, respektive látky obsažené zejména v kořeni či listech, podporují trávení, pomáhají při zácpě, nadýmání a prospívají i podrážděným střevům. Připravený nápoj z čekankového kořene se popíjí dvakrát denně.

Kmín

Jestli předchozí dvě bylinky nebudeš mít doma, tak tohle určitě ano. Jde o obyčejný kmín, který tvoje mamka dává například na brambory.

Kmín můžeš používat při žaludečních a střevních obtížích, protože dokáže utlumit křeče hladkých svalů v trávicím ústrojí, zklidňuje žaludek a podporuje vylučování trávicích šťáv. Dokáže rovněž výrazně omezit kvasné procesy ve střevech, takže zabraňuje nadýmání. I čaj z kmínu bys měla pít dvakrát denně.

Podobné účinky jako kmín má také fenykl a anýz.

Máta

Vždycky se hodí mít po ruce mátu, ať čerstvou, nebo sušenou, protože z ní můžeš připravit lahodný čaj, který má nejen skvělou chuť a vůni, ale i pro velice blahodárné účinky na naše tělo. Mátový čaj sice podporuje chuť k jídlu, zároveň však přinese rychlou úlevu od nafouklého bříška a od poruch trávení, protože podporuje tvorbu žluči a vylučování trávících šťáv.

 

Bylinkový čaj
Mátový čaj nejen zlepšuje trávicí problémy, ale například dokáže i povzbudit psychiku. A je výborný! (Foto: Thinkstockphotos)

 

Mateřídouška

Při plynatosti a kolikách může pomoci čaj z mateřídoušky, kde se sbírá nať. Dále mateřídouška podporuje vylučování žaludečních šťáv a obecně podporuje zažívání. Z obsažených látek lze uvést silice (které ji dodávají charakteristickou vůni), třísloviny, hořčiny a flavonoidy.

Pokud se rozhodneš využít sílu bylinek, je lepší sáhnout po sypaných čajích, které seženeš v lékárnách a v prodejnách s biopotravinami, než naporcovaný čaj v nálevových sáčcích.
 4 hlasů
Vaše hodnocení