Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zajímá vás, jak tento pradávný kalendář vůbec vznikl a podle čeho se řídí? Zároveň se chcete dozvědět, co vás čeká v novém roce? Vše se dozvíte v našem článku, který vás seznámí se základními poznatky o čínském lunárním kalendáři a horoskopu.

Čínský horoskop: Co nás čeká v roce Opice?

Čínský rok Opice
zdroj: Thinkstockphotos Čínský rok Opice
aktualizováno 09.01.2016, 00:38 | 09.01.2016, 00:38 | Krásná.cz / cis

Zajímá vás, jak tento pradávný kalendář vůbec vznikl a podle čeho se řídí? Zároveň se chcete dozvědět, co vás čeká v novém roce? Vše se dozvíte v našem článku, který vás seznámí se základními poznatky o čínském lunárním kalendáři a horoskopu.

Čínský lunární kalendář patří mezi nejstarší známé datovací systémy na světě. Poprvé se zmínka o něm objevila v roce 2637 př. n. l. Podle legendy ho vytvořil Žlutý císař Huang Di. Mísí se v něm prvky lunárního (řídícího se pohybem měsíce) a solárního kalendáře, nicméně Měsíc je považován za silnější těleso než Slunce. Podle čínského lunárního kalendáře se orientovali třeba zemědělci, aby dosáhli co největší úrody.

 

Dnes se používá v Asii, a to především v Číně, Taiwanu, Japonsku, Vietnamu a v Koreji. Určují se podle něj významné svátky, jako je Čínský nový rok. K běžným činnostem se využívá gregoriánský kalendář (celosvětový systém). Rok má v čínském kalendáři také dvanáct měsíců, ale dní 354 až 355. Měsíce mají totiž 29 nebo 30 dnů. Den má v lunárním kalendáři 24 hodin, 50 minut a 28 sekund.

 

Čínský nový rok je nejvýznamnějším z tradičních čínských svátků a velmi důležitý svátek i pro ostatní státy v jihovýchodní Asii (označují ho jako lunární nový rok). Oslavy začínají prvním dnem prvního lunárního měsíce čínského kalendáře a končí patnáctým dnem, který je nazývám Svátkem lampionů. Datum čínského nového roku se pohybuje mezi 21. lednem a 20. únorem. Letos vychází na 8. února. Při oslavách se ulice plní barvami, tanečníky nebo symboly draka a lva.

 

 

Čínský zvěrokruh tvoří dvanáct zvířat v tomto pořadí: myš (nebo krysa), buvol, tygr, králík, drak, had, kůň, ovce (nebo koza), opice, kohout, pes a prase (vepř). Pro každý rok je přirazeno jedno zvíře a lidé věří, že tato zvířata byla pro kalendář vybrána bohem. Čínská astrologie zároveň rozlišuje pět živlů: dřevo, oheň, zemi, kov a vodu. Přičemž každý z nich má jistý význam, který se kombinuje s čínským znamením. Živel platí dva roky a opakuje se v cyklu dvanácti znamení.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Tvoje silné a slabé stránky podle horoskopu
Květinový horoskop: Jaká jsi v řeči květin?
PARTNERSKÝ HOROSKOP: Které znamení se k tobě hodí?

 

Co nás čeká?

 

Letos nás čeká rok rudé ohnivé Opice. Lidé narození v roce Opice budou inteligentní, bystří a schopní. Jsou dobrými společníky, dokážou se rychle učit, rády vzbuzují pozornost a mají talent pro správná rozhodnutí. Opice chtějí vše vyzkoušet, milují věci, které jim přináší požitek, ale mají nízkou sebekontrolu. Často mají problém splnit to, co slíbily a jsou nespolehlivé.

 

 

Rok Opice přinese mír a klid. Čeká nás především úspěch, změny a posun vpřed. Opice je šetrná a opatrná, což znamená, že v tomto období můžete ušetřit mnoho peněz. Zároveň bude velká pravděpodobnost, že získáte spřízněnou duši. Opice není vůbec tolerantní vůči mileneckým vztahům a věří spíše v partnerství a manželství. Proto vás jistě čeká posílení rodinných vztahů. Opice je také velmi kreativní, letos se tedy bude dařit tvůrčí a vědecké činnosti. Dávejte si také pozor na jazyk, protože opice si všechny urážky moc dobře pamatuje. Ovšem nečeká nás jen pozitivní události. Rok Opice může totiž přinést i různé přírodní katastrofy.

 

Přejeme vám rok, který bude plný úspěchů a štěstí.11 hlasů
Vaše hodnocení