Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Pátek třináctého je v mnoha zemích i kulturách považován za den plný neštěstí. Jenže proč lidi tak děsí? A je možné se nějak smůle v tento den bránit?

Pátek třináctého: Proč se ho lidé bojí a co vás v ten den ochrání?

Pátek 13
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Pátek 13
aktualizováno 12.10.2017, 12:19 | 12.10.2017, 12:19 | Krásná.cz

Pátek třináctého je v mnoha zemích i kulturách považován za den plný neštěstí. Jenže proč lidi tak děsí? A je možné se nějak smůle v tento den bránit?

Léta letoucí mají lidé z pátku třináctého hrůzu. Kde má tato pověrčivost kořeny? Například pro křesťany to začalo už v ráji. Právě v pátek podle jejich náboženství nabídla Eva Adamovi jablko hříchu, na Velký pátek ukřižovali Ježíše Krista. Při poslední večeři u toho bylo 13 lidí, tím třináctým byl Jidáš. Třináctým písmenem je v hebrejské abecedě M - první písmeno ve slově Mavet, což znamená smrt.

 

Reálný základ má pověra z pátku 13. října 1307, kdy začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním templářů. Svou teorii mají i obyvatelé severských zemí. Podle jejich legendy se ve Valhale sešlo dvanáct bohů. Toto setkání ovšem překazil třináctý, zlý Loki, který zapříčinil smrt boha radosti a na celou zemi uvrhl tmu.

 

Nejvíce se však bojí Američané. Jak vychází z průzkumů, kvůli pověrčivosti si až 21 milionů obyvatel USA v pátek třináctého bere v práci volno, ruší pracovní cesty, neodcházejí ze svého domova a snaží se vyhnout jakýmkoli rizikům.

 

Víte, že...Chorobný strach z pátku třináctého má i svou vlastní diagnózu? Tato fobie se jmenuje paraskavedekatriafobie.

 

Vy však můžete zůstat klidní. Psychologové vysvětlují, že nejde o žádný nešťastný den, ale o moc psychiky. Pokud si totiž vsugerujete, že se vám v pátek třináctého něco stane, budete roztěkaní a přestanete se soustředit. A neštěstí může být na světě.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

TEST: Jsi pověrčivá?
Pátek třináctého je tu. Proč se ho vlastně máme bát?
Kdo se chce bát? Tipy na filmy, se kterými prožiješ mrazivý pátek třináctého

 

Rituály, které pomůžou

 

Jestli se pátku třináctého i tak bojíte, strachu by vás mohly zbavit některé z následujících rituálů. Ano, jsou trochu úsměvné a působí jak rituál osoby trpící obsedantně kompulzivní poruchou, ale údajně fungují!

 

• Na první potřebujete talisman (osobní předmět, třeba prsten), misku s vodou, misku s hlínou a svíčku. Talisman položte na stůl mezi ostatní věci, přejte si, aby vás ochránil a sfoukněte svíčku.


• Než přejdete v pátek třináctého přes práh vašeho domova, třikrát si odplivněte. Stejně jako když vám přes cestu přeběhne černá kočka.


• Na kus papíru napište přání, aby se vám nic nestalo a papír spalte nad plamenem svíčky.


• Až budete odcházet ven, překřižte prsty - ukazováček a prostředníček. pak teprve projděte dveřmi.


• Ve dveřích udělejte tři otočky ve směru hodinových ručiček.


• Pokud máte strach o své blízké, dejte jim do kapsy nějaký váš talisman nebo amulet.0 hlasů
Vaše hodnocení