Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Pozitivních účinků aromatických látek si lidé cenili již ve starověku. Éterické oleje totiž dokážou působit na psychickou i tělesnou stránku člověka, ovlivnit náladu, odbourat stres, a dokonce probudit v těle léčebné procesy.

Růže na špatnou náladu, skořice pro povzbuzení: Jak nás ovlivňují vůně?

Aromaterapie
zdroj: Thinkstockphotos Aromaterapie
aktualizováno 23.04.2018, 16:56 | 23.04.2018, 16:56 | Krásná.cz

Pozitivních účinků aromatických látek si lidé cenili již ve starověku. Éterické oleje totiž dokážou působit na psychickou i tělesnou stránku člověka, ovlivnit náladu, odbourat stres, a dokonce probudit v těle léčebné procesy.

Vůně lze přitom nejen čichat, ale třeba i využít při masážích. Jaké vůně jsou účinné pro stimulaci a povzbuzení a jaké naopak pomohou ke zklidnění a relaxaci? To se dozvíte v následujícím článku.

 

Čich je pro člověka jedním ze zásadních smyslů sloužících k poznávání okolního světa. Dle posledních výzkumů totiž člověk dokáže rozpoznat biliony různých vůni a pachů. Čichová kůra, která za vnímání pachů zodpovídá, je v úzkém vztahu s limbickým systémem, vliv čichu na emoční prožívání a mozkové procesy je tak nevyvratitelný. Vůně působí na lidské emoce, stimulují paměť a často vyvolávají vzpomínky, které jsou s nimi spojeny. Vůně a pachy hrají navíc velmi důležitou úlohu i při volbě partnera a v mezilidské komunikaci.


Příznivé účinky éterických olejů je možné užívat dvěma způsoby – prostřednictvím čichu, nebo vstřebáváním přes kůži. V prvním případě je možné účinné látky éterických olejů inhalovat, využít aromalampy či si namíchat osobní parfém, který vám bude kdykoliv asociovat příjemné pocity.

 

Přes kůži poté tělo vstřebá účinné látky nejlépe prostřednictvím masáže. „Aromatické relaxační masáže uvolní člověka po fyzické i psychické stránce. Dle typu zvoleného oleje dokáže masáž člověka zbavit napětí a stresu, uvolnit ho, ale i nakopnout k potřebnému výkonu. Záleží tak pouze na tom, co klient od masáže očekává,“ komentuje Tomáš Svoboda z Aqualandu Moravia.

 


Oleje lze využít i při saunování. „Esenciální oleje se působením tepla postupně odpařují, intenzivně stimulují mozkové centrum a podporují obranyschopnost. Doporučujeme také volit esenciální oleje dle konkrétních účinků na vaše tělo a mysl. Mohou pomoci při dýchacích potížích, podporovat koncentraci a příznivě působit při migrénách. Dokáží tělo příjemně povzbudit i uvolnit a některé esenciální oleje mohou mít až afrodiziakální účinky,“ dodává Jiří Harašta, z české značky přírodní kosmetiky Saloos.


Když potřebujete vypnout, pomůže levandule


V případě, že za sebou máte náročné období a potřebujete na chvíli vypnout, pomohou vám éterické oleje z řad relaxantů. Právě ty pomáhají odpočívat, zbavovat stresu a napětí. Mezi nejúčinnější relaxanty patří například levandule. Olej z levandule pomáhá uvolňovat psychické napětí a stres a zlepšovat koncentraci, vůně levandule navíc tělu dodává pocit klidu a pozitivního naladění. Masáž levandulovým olejem pak pomáhá při snižování krevního tlaku, preventivně působí i proti chřipce a nachlazení, vůně levandule také podporuje klidný spánek. Mezi další relaxanty patří například heřmánek, meduňka, cedr, čajovník, fenykl, fialky, mandarinka nebo hřebíček.

 

PŘEČTI SI TAKÉ.

Co o tobě řekne tvoje oblíbená vůně?
Malý průvodce světem vůní aneb Vyber si ten správný parfém na míru
Zavři oči a přivoň si. Jak voní tvůj kluk?

 

Stabilizátory ukočírují bouřlivé emoce


V případě že zažíváte emocionálně vypjaté období a emoce se u vás střídají jako na houpačce, pomoci mohou esenciální oleje se stabilizačními účinky. Za velmi účinný stabilizátor emocí je považována například vůně růže. „Oleje z růže ocení hlavně ženy. Jsou totiž velmi účinné při boji s poporodní depresí i menstruačními problémy. Celkově pak pomáhají harmonizovat hormonální systém. Olej z růže navíc zanechá i citlivou a suchou pokožku vyživenou a jemnou,“ popisuje účinky masáže s olejem z růže Tomáš Svoboda. Podobné účinky má podle něj i olej z pomeranče. Také ten působí antidepresivně, uvolňuje a osvěžuje, pozitivně navíc působí proti nespavosti nebo nechutenství.


Intenzivní vůně koření povzbudí před výkonem

 

Aromaterapie ale nemusí vždy sloužit pouze k uvolnění. Naopak, využít ji můžete i v případě, kdy potřebujete dodat energii a povzbudit před důležitým úkolem nebo životní zkouškou. Účinnými stimulátory jsou například zázvor, rozmarýn nebo skořice, na odstranění únavy a zvýšení koncentrace jsou vhodné éterické oleje z citrónu, šalvěje a jalovce.


Právě intenzivní kořenitá vůně skořice prohřeje a posílí celé tělo, dodá mu energii a nabudí smysly. Skořice pomáhá aktivovat metabolismus, prokrvovat tkáně a uvolňovat svalové napětí. Mimo to je vhodná též v boji s dýchacími problémy, podporuje správné trávení a pomáhá při nadýmání. Díky schopnosti rozkládat tuky se hodí i při hubnutí.

 

V případě, že se chystáte na velkou životní změnu a potřebujete pomoci s jejím zvládnutím, pomohou vám éterické oleje z řady adaptogenů. Mezi ty patří především máta, borovice, jalovec nebo eukalyptus.

 

Samozřejmě, musí jít o vždy o stoprocentní přírodní oleje, protože méně procentní olej znamená, že je syntetický a namísto dobití energií vám může způsobit problémy.0 hlasů
Vaše hodnocení