Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zkus na chvilku vypnout televizi, odložit talířek s vanilkovými rohlíčky a pojď se zabavit v duchu našich předků. Už teď ti můžeme slíbit, že si některé vánoční tradice doopravdy zamiluješ.

Vánoční zvyky a pověry, které bys měla dodržovat i dnes

Vánoce dívka
zdroj: Thinkstockphotos Vánoce dívka
aktualizováno 23.12.2017, 00:40 | 23.12.2017, 00:40 | Krásná.cz

Zkus na chvilku vypnout televizi, odložit talířek s vanilkovými rohlíčky a pojď se zabavit v duchu našich předků. Už teď ti můžeme slíbit, že si některé vánoční tradice doopravdy zamiluješ.

Některé zvyky či pranostiky se v dnešním světě nedají uplatnit. Existují však nadčasové tradice, které si můžeš vyzkoušet i ty.


VYPUSŤ LODIČKU


O tomto zvyku jsi určitě už slyšela. Jde o to, abys vytvořila vlastní lodičku z ořechové skořápky, do které následně připevnila svíčku. Ještě předtím, než lodičku vypustíš do velké nádoby s vodou, vyslov svou otázku. Měla by se týkat rodiny, vztahů, peněz či zdraví. Smí se vyslovit jenom jedna otázka, tak si dej pozor, na co se ptáš. Následně ti lodička poskytne odpověď.


- Zůstala u břehu = v příštím roce tě nečekají žádné změny
- Potápí se = jakákoliv snaha zlepšit svou životní situaci bude marná
- Dotýká se jiné lodičky = symbol lásky a přátelství
- Utvoří kruh s ostatními = značí bezproblémové soužití a úctu
- Ocitne se uprostřed ostatních = potřebuješ ochranu a pomoc od ostatních
- Ocitne se mimo kruh = příští rok opustíš rodinu
- Točí se v kruhu = nevíš, co chceš
- Svíčka zhasne = čeká tě komplikovaný citový vztah
- Sama dopluje k druhému břehu = získáš, co si přeješ

 


HOĎ SI STŘEVÍCEM


Chceš zjistit, zda tě příští rok čeká svatba? Pak nezbývá nic jiného, než si hodit střevícem! Na Štědrý den se postav zády ke dveřím a přes rameno hoď svou botu. Pokud po dopadu bude špička boty ukazovat ven ze dveří, pak to vypadá, že můžeš pomalu vybírat svatební šaty. V opačném případě tě musíme zklamat, ale žádná veselka se příští rok chystat nebude. Nedělej si ale vrásky, třeba to za rok dopadne lépe.

 

ČTĚTE TAKÉ:

POVÍDKA: Vánoce offline aneb den splněných přání
Co podniknout, aby Vánoce byly skutečně šťastné a veselé?
Jak si co nejlépe užít vánoční náladu?


ROZKROJ SI JABLKO


Krájení jablíčka patří mezi štědrovečerní klasiky v mnoha českých rodinách. Pokud tento zvyk neznáš, pak ho určitě vyzkoušej. Stačí, když rozkrojíš jablko a podíváš se, jaký symbol v sobě ukrývá. Hvězdička značí, že se příští rok budeš těšit pevnému zdraví. Naopak křížek s sebou nenese nic dobrého.

 

Co nesmíš na Štědrý den dělat?
- Před půlnoční mší nešij a nepleť, 
- Na Štědrý den neper – přináší to neštěstí do domu,
- Na Štědrý den nepiš svému milému psaní, mohlo by to znamenat rozchod.

 


NEZAPOMEŇ NA ŠUPINU

Máte na Štědrý večer kapra? Ano? Pak rozhodně nevyhazuj jeho šupiny. Nejprve je hezky omyj a očisti, a následně je ulož do své peněženky. Šupiny by ti měly zaručit přísun financí, a zároveň ti ochrání stávající peníze. Pravdou však zůstává, že do naší peněženky ukládáme šupinu pravidelně, ale ještě jsme zázračný přísun peněz nezaznamenaly. Kde se stala chyba? :-)


A jaké tradice a zvyky dodržuješ ty? Dej nám vědět v komentářích.0 hlasů
Vaše hodnocení