Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Jen tři týdny nás dělí od začátku dalšího školního roku. Prázdniny utíkají a pokud je většinou trávíš s nářky, že se nudíš, je načase to změnit a poslední letní dny užít naplno, abys v září nelitovala.

14 tipů, jak se o prázdninách zabavit: tohle do konce léta ještě stihneš

Dovolená u moře
zdroj: Profimedia Dovolená u moře
aktualizováno 16.08.2017, 00:46 | 16.08.2017, 00:46 | / Kuba

Jen tři týdny nás dělí od začátku dalšího školního roku. Prázdniny utíkají a pokud je většinou trávíš s nářky, že se nudíš, je načase to změnit a poslední letní dny užít naplno, abys v září nelitovala.

Jsou prázdniny (nebo kterýkoli den, kdy máš volno), kamarádi jsou zrovna někde pryč a ty nevíš, jak se zabavit? Zpovědníci z našeho seriálu Klučičí zpověď pro tebe sepsali, co o prázdninách nejradši dělají oni, mrkni na článek.

 

A zpovědník Kuba pro tebe vypracoval hned 14 tipů, co podniknout, kterými se můžeš nechat inspirovat:

 

1) Pečuj o své zdraví
Ať už jde o to, že potřebuješ/chceš zhubnout, nebo přestat kouřit, většinou je to běh na delší trať. Není vůbec špatné, se o tom poradit s odborníky. Pokud máš o prázdninách čas, je vhodné se na péči o zdraví více zaměřit. Ale jde také třeba o preventivní prohlídky, na které jindy není mnoho času, ale přitom je na ně nárok. Zdraví máš jenom jedno, a je škoda je nevyužívat. Jde například o pravidelnou kontrolu u zubaře, nebo o pravidelnou preventivní prohlídku u praktického lékaře ( od 19 let je hlídání pravidelných 2letých intervalů již jen na tobě). Pro holky je pak aktuální také pravidelná prohlídka u ženského lékaře - gynekologa. Pokud jej už nenavštěvuješ pravidelněji třeba z důvodu, že máš nějaké zdravotní problémy či potřebuješ předepsat antikoncepci, na kontroly by ses měla dostavovat i tak, přestože třeba zrovna nežiješ sexuálním životem.

 

2) Udělej si konečně pořádek v internetové komunikaci
Oč jde: Asi většina z nás používá například Facebook. Přidáváme si spoustu lidí do přátel, píšeme si, přidáváme fotky, a vůbec děláme spoustu jiných věcí. Zde se můžeš zamyslet, zda opravdu s těmi 1000 lidmi, které máš v přátelích, nějakým způsobem komunikuješ. Možná se tam najde dost lidí, se kterými už nekamarádíš, tudíž nemá smysl, abys jej v přátelích nadále měla. Další věcí mohou být například fotky, možná už nechceš, aby některé z nich tvoji přátelé mohli vyhledat, neboť už nejsou aktuální, nebo máš pro to jiný důvod. Tedy je můžeš smazat. Také si můžeš udělat pořádek ve zprávách, zkontrolovat nastavení svého soukromí na Facebooku (toho, co uvidí ti, kteří tě nemají v přátelích), můžeš si celkově zaktualizovat svůj profil, atd. Dále si můžeš udělat pořádek ve zprávách na svém e-mailu či mobilním telefonu. Vypadá tvůj e-mail po přihlášení tak, že tam na tebe vyvstane 500 nových (respektive nikdy nepřečtených) došlých zpráv? Pak se ale nemůžeš divit tomu, že něco důležitého přehlédneš, nebo že ti dokonce něco důležitého skončí ve spamu, protože tvá e-mailová schránka už je zkrátka plná (to platí i v případě mobilního telefonu). Hodně zpráv tvoří reklamy na nějaké produkty. Můžeš posoudit, zda si přeješ i nadále zasílání těchto zpráv, pokud ne, zruš jejich odběr (často stačí kliknout jen na daný odkaz přímo v daném e-mailu).

 

 

3) Udělej si pořádek doma ve svém pokojíku
I když je asi pravda, že nepořádní jsou spíše kluci, jistě je spousta holek, které mají ve svém pokojíku doma pěkný chaos. Když máš volno, je to dobrá příležitost k tomu, dát tomu konečně nějaký řád, vše uspořádat a dát na své místo. Ušetříš si tím spousta práce a hledání, když pak zrovna někam pospícháš a třeba najdeš i věci, které dlouho hledáš.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Co ještě musíš do konce léta stihnout
Jak uchovat vzpomínky z prázdnin? Vyrob si netradiční deník
Kam s fotkami z dovolené? Víme, na které sociální síti si (ne)trhneš ostudu

 

4) Zvaž, do jaké míry věci, které máš ve svém pokojíku, skutečně využíváš
Pokud už se pustíš do úklidu ve svém pokojíku, můžeš to spojit zároveň s tím, že dané věci přebereš. Určitě najdeš věci, které již sama nevyužiješ. Ty buď můžeš vyhodit, aby ti nezabíraly zbytečně místo.Pokud si ale myslíš, že je ještě někdy využiješ, a nechceš se jich zbavovat, můžeš je dát do nějaké krabice a tu pak dát třeba na půdu. Ovšem pozor, i tam bys měla průběžně dané věci kontrolovat a přebírat a posuzovat. Další možností je nabídnout některé věci k prodeji, čímž si můžeš přijít na nějaké peníze navíc, to samé platí i třeba o tvém šatníku - pokud už některé věci neunosíš, nabídni je k prodeji, či je můžeš věnovat charitě.

 

5) Úklid na půdě
Návštěva půdy je pro většinu z nás zážitkem sama o sobě. Zvlášť když jsme byli menší, bavilo nás nejen po ní různě šmejdit a nacházet různé staré věci, ba přímo poklady. Na půdě máš možná již nějaké věci, které jsi tam už dříve dala. Máš-li nyní více času, je čas je znovu přebrat a posoudit, zda si je chceš nadále ponechat, nebo bys je raději mohla nabídnout třeba k prodeji někomu jinému.

 

 

6) Prodej nepotřebných věcí
I když ti není 18 let, můžeš některé věci nabídnout prostřednictvím internetu k prodeji. Na internetu najdeš různé bazary, kde je možné podat si inzerát zdarma, a jsou hojně navštěvované. Samozřejmě, že prodávat některé věci bys měla s vědomím rodičů a předem by sis měla ujasnit, jakým způsobem budeš preferovat předání a platbu kupujícího za dané věci. Měla bys postupovat nanejvýš obezřetně. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že právě nyní máš čas, můžeš v klidu vyřídit e-maily kupujících či jejich telefonáty, pokud budou mít o nějakou tebou nabízenou věc zájem. Máš také čas zajít na poštu a dané věci tam odeslat. A jako příjemný bonus - získáš nějaké peníze navíc.

 

7) Podívej se, zda je na internetu daná věc k mání a posuď ceny
Platí to samozřejmě i naopak. Třeba už dlouho sháníš nějakou věc, kterou by sis ráda pořídila, ale přes školní rok nemáš pořádně čas se tomu věnovat. Nyní si můžeš projít různé internetové servery, bazary a jiné nabídky a tam zkusit hledat. Samozřejmě, opět nanejvýš obezřetně a v některých ohledech i s vědomím rodičů. Zároveň však můžeš získat orientační představu o ceně, za kterou můžeš dané věci nabídnout naopak ty k prodeji. Platí to i pro nějaké dražší věci. Často během školního roku koupíš nějakou věc, kterou bys mohla koupit mnohem levněji. Jenže zkrátka nemáš čas sledovat různé akce či nabídky na internetu. Nebo nakonec koupíš to, co vlastně nechceš. O prázdninách si můžeš v klidu projít nabídky prodejců, porovnat jejich ceny, možnosti záruky, kvalitu výrobků a podle toho se rozhodnout.

 

8) Udělej si pořádek v "ženských nezbytnostech"
Málokterá dospívající dívka nebo žena celkově se obejde bez rtěnky, líčidel či dalších zkrášlovadel. Je však pravdou, že i tyto věci mají omezenou dobu použitelnosti a po jejím uplynutí by se neměly používat. Zřejmě i ty najdeš při úklidu nějakou věc, kterou už bys měla vyhodit a prázdniny jsou v tomto ohledu dobrá příležitost k tomu, udělat si v těchto věcech pořádek.

 

Stojánek na šminky
(Foto: Archiv blogerky)

 

9) Věnuj se aktivitám, na které nemáš přes rok čas a necháváš je na prázdniny
Možná sis během školního roku vyhlédla v knihovně knížku, nebo si i rovnou zakoupila, ale jelikož je celkem obsáhlejší, nemáš čas ji během roku přečíst. Prázdniny jsou doba, kdy to můžeš napravit. Platí to samozřejmě i o jiných věcech - například filmech, ať už na internetu, DVD či v kině. Udělej si čas jen pro sebe a věnuj se aktivitám, na které nemáš jindy čas a často je odkládáš.

 

Prázdniny mohou být také vhodná doba, kontaktovat některé kamarády, na které už dlouho myslíš, jenže přes rok na ně většinou nemáš čas. Když se už se někde potkáte osobně, tak si popovídáte a rozhovor skončíte tím, že " já Ti napíšu". O prázdninách můžeš tedy realizovat tato setkání, na které jindy mnoho času není.

 

10) Začni se věnovat něčemu novému
Volný čas o prázdninách můžeš využít také k tomu, aby ses začala věnovat nějaké nově zálibě/koníčku.

 

11) Věnuj se domácím pracím
Tvoji rodiče jistě ocení, když uděláš během dne nějakou práci za ně, třeba dojdeš nakoupit a podobně. Nicméně o prázdninách se také můžeš více přiučit běžným domácím pracím, jejichž dovednost se ti do budoucna určitě bude hodit - nejen v době, kdy se budeš chtít osamostatnit.

 


12) Najdi si brigádu
Je pravda, že v půlce prázdnin se brigáda hledá poněkud obtížněji, neznamená to však, že to je nemožné. Samozřejmě pro ni platí nějaká pravidla, která je potřeba dodržovat, ale peníze navíc se hodí vždycky, nebo ne?

 

13) Pracuj jako dobrovolník
Dobrovolníci jsou potřeba stále a jistě najdeš i ve svém okolí nějakou instituci, která se dobrovolnictvím zabývá, resp. pracují v ní dobrovolníci. Ať už jde o domovy pro seniory, psí útulek, ale i spoustu dalších. Můžeš tak smysluplně využít svůj čas, nabýt nové zkušenosti a mít dobrý pocit z toho, že děláš něco, aby náš svět byl o trochu lepší.

 

14) Vzdělávej se
Chápu, že na konci školního roku můžeš mít školy až po krk, nicméně i o prázdninách můžeš pokračovat ve svém vzdělávání, a to v různých oblastech, nebo jako samouk. Pokud jsi starší, můžeš si na prázdniny naplánovat třeba absolvování autoškoly.


Pokud máš nápad na další možnosti, jak se o prázdninách zabavit, poděl se s nimi s ostatními v komentářích.0 hlasů
Vaše hodnocení