Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Omračující strach ze selhání kvůli nečekanému náročnému úkolu nebo snížená schopnost vyrovnat se s prohrou či životní ztrátou. To vše komplikuje lidem život jak v práci či ve škole, tak i v soukromí. Nabízíme ti proto 4 praktické tipy, které ti po...

4 osvědčené tipy, jak lépe zvládat své emoce

Naštvaná dívka
zdroj: Thinkstockphotos Naštvaná dívka
aktualizováno 05.02.2018, 00:49 | 05.02.2018, 00:49 | Krasna.cz/trm

Omračující strach ze selhání kvůli nečekanému náročnému úkolu nebo snížená schopnost vyrovnat se s prohrou či životní ztrátou. To vše komplikuje lidem život jak v práci či ve škole, tak i v soukromí. Nabízíme ti proto 4 praktické tipy, které ti pomohou emoce lépe zvládat.

Máš pocit, že se svými emocemi toho člověk moc neudělá? Že povahu máš danou a nemůžeš změnit své sebelítostivé záchvaty po hádce s kamarádkou nebo koktání před klukem tvých snů? Každý na sobě může pracovat a dostat své emoce pod kontrolu. Nauč se využít osvědčených zkušeností personalistů i úspěšných hráčů pokeru.

 

Pozor na katastrofické scénáře

 

Prvním předpokladem ke zvládnutí stresu je prevence a předvídání všech situací, kvůli kterým se cítíš pod tlakem. Z toho můžeš vyvodit různé záložní plány pro případ, že původní plán selže. Dá ti to pocit většího bezpečí. V tomhle jsme naštěstí my holky lepší než kluci, umíme předpokládat různé varianty vývoje situace a připravit si pro ně různé scénáře a možnosti řešení. Údajně je to biologicky daná vlastnost, která byla ženám dána proto, aby se dokázaly za každé situace postarat o své potomstvo.

 

Vhodné je také nedávat přílišný prostor nejrůznějším strachům a obavám. V principu je jedno, zda se jedná o důležitou zkoušku ve škole, stresující rozhovor s rodiči nebo první rande. „Je třeba si uvědomit, že mnohem větším zdrojem stresu jsou mnohdy katastrofické scénáře a představy, nežli skutečná událost sama o sobě, byť je vnímána jako nepříjemná,“ říká Šárka Fričová, ředitelka společnosti BeeConsulting a specialistka na lidské zdroje.

 

 

Necht emoce plynout bez ulpívání na nich

 

Někdy je vhodné nebrat své strachy a jiné emoce příliš vážně, což se můžeš naučit pomocí jednoduchého cvičení s dechem. Soustřeď se na proud vzduchu u nosních dírek a vnímej, jak proudí dovnitř a ven. Současně nechej své emoce plynout, neulpívej na nich a nesnaž se je dále rozvíjet a prohlubovat jejich intenzitu. Nepřehrávej si stále dokola v hlavě situace, kdy jsi byla podrážděná. Představuj si, jak s dechem, který tě opouští, odchází i negativní pocity, zklamání, naštvání... Po čase zdravého úsilí a pravidelného tréninku s dechem i vlastními emocemi se naučíš stresové a další emocionálně vypjaté situace vnímat s větším nadhledem. V nejhorším případě se alespoň krátkodobě uklidníš a postavíš se k problému s čistou hlavou.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Nebuď hysterka!
Jak ovlivňují barvy tvé emoce?
Měj pocení pod kontrolou

 

Nauč se pracovat se strachem ze selhání

 

Kdo umí prohrávat, naučí se vítězit. Tvým předpokladem pro úspěch je naučit se vyrovnat se strachem ze selhání. Neklaď na sebe nerealistické nároky – ve škole, v práci, ve vztahu i v povinnostech doma. Chyby jsou normální a nevyhnutelné. V okamžiku, kdy zdravě riskuješ a děláš chyby, mapuješ terén možných rizik. Poznáváš sebe sama a učíš se adaptovat na potenciální hrozby. Stejným způsobem postupuje i rodící se hvězda ženského pokeru Adéla Pecháčková. „Poker je hra, která je sama o sobě stresující a adrenalinová. Riziko prohry číhá v každém kole. I přesto riskuju a snažím se v sobě pokořit přirozený strach z neznámého a trpělivě se cvičit ve schopnosti přijímat krátkodobé ztráty. Důležité je chybám se nevyhýbat, ale zvyknout si na ně. Tuto důležitou dovednost ze světa pokeru pak používám nejen v zaměstnání, ale i třeba ve vztazích s lidmi,“ říká pětadvacetiletá úspěšná hráčka pokeru, jejíž kariéra odstartovala v pražském Casinu Ambassador.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Chceš se sebou něco udělat? Zkus osobnostní kurzy, sleduj akční ceny na slevových serverech

 

Neber prohru příliš osobně

 

V pokeru platí i další pravidlo, které je přenosné do oblasti mezilidských vztahů v osobním životě i na pracovišti. „V pokeru jsem se naučila nebrat prohry ani výhry příliš osobně. Poker je jen hra, která je v zásadě neutrální. Při pokeru zkrátka pochopíte, že když má někdo lepší karty než vy, lépe blafuje a nakonec vás porazí, není to útok na vaši osobu, ale podstata hry. Moje peníze jsou pro ostatní stejně lákavé, jako jsou jejich peníze lákavé pro mě. Je vlastně úplně jedno, zda vyhraju v Casinu Ambassador nad Davidem a Klárou a prohraju proti Ondřejovi nebo Karlovi. Není v tom nic osobního. Podstatné je spíš to, že se člověk řídí více rozumem než emocemi, myslí strategicky a nedělá si těžkou hlavu z prohrané bitvy, protože obrazně řečeno, důležitější je vyhrát válku,“ uzavírá nadějná mladá hráčka.5 hlasů
Vaše hodnocení