Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Která z nás by si nepřála mít dokonalý úsměv? A k dokonalému úsměvu patří nejen rovné a zdravé zuby, ale také jejich barva. Čím hezčí bílá, tím lepší!

Bělení zubů – které metody pomohou?

Péče o zuby - 4
zdroj: Thinkstockphotos Péče o zuby - 4
aktualizováno 13.10.2014, 00:39 | 13.10.2014, 00:39 | Krásná.cz/Mersmerize

Která z nás by si nepřála mít dokonalý úsměv? A k dokonalému úsměvu patří nejen rovné a zdravé zuby, ale také jejich barva. Čím hezčí bílá, tím lepší!

V našem těle to nefunguje tak, že by sis řekla: "Chci mít bílé zuby,“ a tím by to bylo hotovo. Ne každý z nás má predispozice k tomu, aby měl zuby stále krásné a bílé. Často to je totiž v našich genech, že nám zuby rychleji žloutnou. A jde to tím rychleji, čím méně se o ně staráme. Proto by na prvním místě měla být vždy dostatečná péče. Čištění zubů by mělo být jak dostatečně frekventované, tak i správné (ano, jde to zkazit!) a měla by sis samozřejmě také dávat pozor na to, co jíš a piješ – některé potraviny a nápoje totiž žloutnutí mohou neuvěřitelně urychlit.

Teď se ale pojďme podívat na možnosti, jaké máš, pokud si zuby chceš bělit. Určitě sama víš, že možností a metod je spousta, ale bohužel ne všechny jsou stejně spolehlivé a účinné.

Bělící pasty

Asi ta nejdostupnější metoda jsou zubní pasty s bělícím účinkem. Hodně lidí si proto pravidelně bělící pasty kupuje a doufá v to, že po použití bude mít krásné bílé zuby jako z reklamy. Skutečně to ale tak je?

PŘEČTI SI TAKÉ:
Dentální hygienistka radí: Jak udržet zuby bílé
Užíváš hormonální antikoncepci? Tak pozor na zuby!
Péči o zoubky rozhodně nepodceňuj


Aby pasta bělila, musí mít určitě složení – musí obsahovat dostatečné množství peroxidu (samozřejmě i jiných látek, ale pojďme se bavit hlavně o peroxidu). Každá pasta ale musí vyhovovat určitým normám, aby neohrožovala lidské zdraví a mohla se legálně v obchodech prodávat – nesmí tedy překračovat určité limity. Proto je nastaveno přesné maximální množství toho, kolik peroxidu v pastě může být – a není to velké číslo.

 

Péče o zuby - 3
Základem správné péče o zuby je kartáček a pasta. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Proto se od past nedají očekávat extrémní zázraky. Pasta zuby vyčistí, udrží je v dobré kondici, ale nikdy ze žlutých zubů neudělá krásně a perfektně bílé. Samozřejmě nejsou úplně na odpis, protože ti mohou udržet hezkou barvu, nicméně se nedá čekat rozdíl několika odstínů. 

Bělící gely

Bělící gely jsou dnes také již poměrně rozšířené, seženeš je jak v obchodech (například v drogerii), tak i na internetu. Mívají o něco složitější použití než pasty, také se musí nechat déle působit, ale rozhodně mají spolehlivější a viditelnější účinky než klasické zubní pasty.

Použití závisí na konkrétní značce. Většinou jsou v balení násady na zuby, které si vytvaruješ podle svých zubů, naneseš do nich gel a nasadíš na zuby (dá se bělit horní i dolní patro). Cena se pohybuje od 400 do 800 korun.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše:
Jídelníček pro krásu? Bílé zuby, lesklé vlasy a bezchybná pleť!
Ušetřete za zubaře! Pět rad pro zdravé a silné zuby


U tvého stomatologa

Když si už povídáme o těch nejznámějších způsobech, nesmíme zapomenout na tvého zubaře, který ti zuby také může vybělit. Existuje totiž i stomatologické bělení (bělení laserem), které je z výše zmíněných metod nejúčinnější. Bohužel bývá ale dost drahé. Samozřejmě to nejsou statisíce, ale jsou lidé, kteří si to zkrátka dovolit nemohou.

 

Péče o zuby - 2
Zuby si můžeš nechat vybělit i u svého stomatologa. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Vynech domácí pokusy

Hodně populární jsou teď domácí pokusy, jak si vybělit zuby. Popravdě jsem nezjišťovala víc, ale hodně se doporučuje kypřící prášek do pečiva, který by zuby měl údajně bělit. Takovým receptům raději řekni ne. Je možné, že to zuby třeba o trošku vybělí, ale rozhodně takovéhle metody nejsou zdravé.
Může to poškodit sklovinu, můžeš zubům i jinak ublížit, což si přeci nikdo nepřeje.

Ono je totiž nutné dívat se na to i z toho dlouhodobého hlediska – zuby nemáš na rok nebo deset let, zuby máš na celý svůj život, a proto by sis jich měla vážit a starat se o ně co nejlépe!7 hlasů
Vaše hodnocení