Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Nechceš riskovat nechráněný sex, ale zanášet si tělo hormony se ti také nechce. Co s tím? Řešením jsou nehormonální metody antikoncepce.

Bojíš se hormonální antikoncepce? Známe zdravější metody

aktualizováno 16.04.2012, 00:00 | 16.04.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Nechceš riskovat nechráněný sex, ale zanášet si tělo hormony se ti také nechce. Co s tím? Řešením jsou nehormonální metody antikoncepce.

Mnoho dívek dnes jako metodu antikoncepce volí pilulky. Jsou pohodlné, navíc pomáhají i k řešení jiných potíží (akné, menstruační bolesti apod.). Jenže si rovněž neuvědomují, že tím své tělo zásobují hormony a pozměňují jeho přirozené reakce. Lékaři sice s moderní hormonální antikoncepční pilulkou nespojují žádné problémy a riziko vzniku závažného onemocnění, ale jaká je skutečnost, nikdo neví. Pokud se chceš hormonům vyhnout, využij jiných antikoncepčních metod, které jsou na trhu.


PSALI JSME:

Co se stane, když přestaneš brát hormonální antikoncepci?


Pokud se chceš vyhnout hormonům, tak zapomeň nejen na pilulky, ale i hormonální náplast, kroužek a antikoncepční tyčinku, která se vkládá pod kůži na předloktí. Nehormonální metody by měly také volit dívky s určitými zdravotními problémy (trombóza, poruchy srážlivosti krve, onemocnění jater atd.), dívky s vysokou nadváhou a kuřačky.

 

Vaginální globule Pharmatex
(Foto: oficiální zdroj)


Jaké nehormonální metody se nabízejí? Existuje celá řada přirozených metod, které ovšem nejsou příliš spolehlivé. Počítání plodných a neplodných dnů, přerušovaná soulož, měření bazální teploty nebo kontrola děložního hlenu rozhodně není metodou, na kterou by ses mohla skutečně spoléhat.


Pak jsou stoprocentně spolehlivé metody, které se ti ovšem nebudou zdát nejspíš vhodné. Jedná se o sexuální abstinenci a mužskou či ženskou sterilizaci. Těm se tedy nijak podrobně věnovat nebudeme.


Jaké nehormonální metody by tě tedy mohly zaujmout?


Bariérové metody antikoncepce


Kondom


Nejčastější metodou antikoncepce je kondom. Chrání nejen před otěhotněním, ale i před přenosem pohlavně přenosných nemocí. Jeho výhodou je jeho dostupnost – je levný a seženeš ho téměř všude, od lékáren, přes supermarkety, benziny, až po automaty na WC v baru. Kondomy se vyrábějí v různých variantách: velikostech, barvách, lubrikované, ztenčené, znecitlivující pro delší prožitek, a s různými výstupky a zdrsněním pro intenzivnější prožitek.

 

Spermicidní gel
(Foto: Oficiální zdroj)


Výhody a nevýhody: Kromě vzácné alergie na latex se s ním nepojí žádná zdravotní rizika, navíc dnes již existují i kondomy z jiného materiálu než latexu. Nevýhodou je riziko sklouznutí či prasknutí, někomu vadí i nutnost přerušit milostné hrátky a včas ho nasadit.

 

Poševní pesar (vaginální diafragma, cervikální klobouček)


Vypadá jako gumový klobouček, který funguje podobně jako kondom, jen si ho zavádíš před pohlavním stykem do pochvy. Používá se opakovaně, musí se omývat, vydrží až dva roky.
 

 

Výhody a nevýhody: Pesar jako takový je zdravotně nezávadný, materiál, ze kterého je vyroben (dnes často silikon), je nezávadný. Pokud ho ale neudržuješ v dostatečné hygieně, riskuješ různé záněty a infekce. Trochu obtížně se s ním manipuluje, pro lepší zavádění i zvýšení ochrany se kombinuje se spermicidním (nebo lubrikačním) gelem. V případě nesprávného umístění nemusíš být chráněna. Navíc nechrání proti pohlavně přenosným chorobám.


Nitroděložní tělísko


Tělísko zavádí lékař do dělohy a funguje tak, že narušuje pohyb spermií i přesun vajíčka, a tím znemožňuje oplodnění. Některá tělíska jsou navíc částečně vyrobena z mědi, která ničí spermie. Novinkou na trhu jsou i hormonální tělíska, která uvolňují hormon gestagen a brání pohybu spermií zhuštěním poševního hlenu.

 


Výhody a nevýhody: Donedávna se tělísko doporučovalo jen ženám po porodu, zavádí se totiž na několik let, ještě nerodící ženy mají navíc vyšší pravděpodobnost, že tělísko vypudí. Dnes již existují i tělíska, která mohou mít i dospívající dívky a ženy, které ještě nerodily. Komu se obecně nedoporučují, jsou ženy a dívky, které trpí nepravidelným menstruačním krvácením, velmi bolestivou menstruací, častými infekcemi a poševními záněty a ženy a dívky s promiskuitním způsobem života. Výhodou je rozhodně dlouhodobé řešení, cena a to, že nemusíš na antikoncepci myslet (jako při užívání pilulky). Nevýhodou je intenzivnější a delší menstruace, riziko krvácení mezi cykly, riziko srůstu s poševní sliznicí nebo uvolnění tělíska a možné poranění, a také nepříjemné zavádění.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Nechce kondom? Jak ho přesvědčit?
Máš spoléhat na to, že si "dá pozor"?
Myslíš, že se tě AIDS netýká?


Chemické metody antikoncepce


Spermicidní čípky, krémy a pěny


Chemické antikoncepční metody fungují díky obsahu látky, která zabíjí nebo znehybňuje spermie, a tím brání otěhotnění. Seženeš je ve formě pěny, gelu nebo čípků. Aplikují se těsně před pohlavním stykem hluboko do pochvy, účinkují dvě až deset hodin po aplikaci.

 


Výhody a nevýhody: Seženeš je volně v lékárně. Nevýhodou je častá alergická reakce, nepříliš vysoká účinnost, navíc nechrání před pohlavními nemocemi. Také mají často nepříjemnou pachuť, takže znepříjemňují orální sex. Dvě hodiny před sexem a dvě hodiny po něm se také nesmíš mýt, aby se chemickou reakcí s vodou nenarušil antikoncepční účinek.


Vaginální tablety


Nehormonální antikoncepce ve formě tablety také existuje, pilulka se zavádí přímo do pochvy, několik minut před pohlavním stykem. Zde se rozpustí a její účinné látky způsobují nepohyblivost spermií.

 


Výhody a nevýhody: Koupíš je bez předpisu. Na rozdíl od spermicidních látek jsou aromatizované, voní po levanduli, takže nejsou překážkou orálního sexu. Při kombinaci tablety a kondomu jsi velmi spolehlivě chráněna.


Máš s některou z těchto metod vlastní zkušenost? Poděl se v komentářích.9 hlasů
Vaše hodnocení