Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Vztek se dá zvládnout.

Často se vztekáš a křičíš? Pár rad, jak mít emoce pod kontrolou

Vztek
zdroj: Thinkstockphotos Vztek
aktualizováno 25.04.2017, 15:34 | 25.04.2017, 15:34 | krasna.cz/rosa-os.cz

Vztek se dá zvládnout.

Vztek. Možná jste měli chuť někdy do něčeho praštit, kopnout, rozbít. Možná někoho uhodit… Vztek je běžný citový stav. Nezvládnutý vztek je ale nebezpečný, vede k násilí a agresi. Příbuzní vzteku jsou hněv, strach, rozčílení, žárlivost. Ta je velmi destruktivní. Někteří lidé jednají s druhými, jako by byli jejich majetkem. To je ale špatně. Lidi nemůžeme vlastnit.


Když dostanete vztek, mělo by vám v hlavě problesknout: AHA, POZOR!, jsem v nebezpečném stavu. Vztek se nesmí potlačovat, ale musí se zvládnout. Potřebujete první pomoc, a pokud je vztek dále nezvladatelný, pak i odbornou pomoc.


Někdy stačí počkat, než zase máme kontrolu nad svým chováním. Nic ale nezaručí, že se znovu nerozčílíme. Ale můžete se naučit projevy vzteku kontrolovat, naučit se vztek ovládat. Počítat do deseti, jít boxovat do pytle... Někdy je nutné vztek léčit: zloba může pramenit i z pocitu nejistoty.


Jediný způsob, jak rozlomit své násilné chování, je rozpoznat, pod jakým jsem tlakem, rozkrýt své pocity a převzít zodpovědnost za své pocity a konání.

 


Jak zvládat svůj vztek?


• zapište si své pocity – co je příčinou vašeho hněvu?
• vztek transformujte – složte písničku, posilujte, jděte si zaběhat, jezdit na kole. Uvolněte napětí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proč si nerozumíte - a jak to napravit
Tak s touhle kamarádkou to budeš mít těžké
On si na mne prostě zasedl!


Co hněv rozhodně neuvolní:


• Vylévání vzteku – to je jako kámen vhozený do vody, dělá větší a větší kola. Nabalují se další a další negativní emoce a vztek spíše vzrůstá.
• Bití – když si budete takto chtít vylít vztek, nejen že týráte druhého, ale váš vztek tím nekončí, zvětšuje se. V agresi se skrývá náchylnost k nárůstu.
• Alkohol – možná vám pomůže na chvíli vztek potlačit, ale nepomůže vám jej přijmout, prožít a uvolnit.


Když už hněv překročí hranice směrem k druhé osobě, hovoříme o ubližování a týrání. Některé problémy sice dokážete vyřešit sami, jindy ale potřebujete pomoc. Pokud hněv, vztek a agrese narušuje vztahy, způsobuje problémy ve škole, ve vztazích s přáteli, potřebujete pomoc, abyste porozuměli svému hněvu, zacházení s ním, jeho vyjádřením a uvolněním.0 hlasů
Vaše hodnocení