Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Kdo by nemiloval výbornou kávu a příjemné kavárenské prostředí. U kávy řešíme vztahy, děláme školní úkoly nebo jenom tak relaxujeme. Pokud nechceš být nikomu pro smích, pak by ses měla naučit alespoň základní kavárenskou terminologii, díky které b...

Nechceš být v kavárně za blbku? Pak si osvoj NÁZVOSLOVÍ KÁVY

Pauza
zdroj: Thinkstockphotos Pauza
aktualizováno 22.09.2017, 11:37 | 22.09.2017, 11:37 | DyA

Kdo by nemiloval výbornou kávu a příjemné kavárenské prostředí. U kávy řešíme vztahy, děláme školní úkoly nebo jenom tak relaxujeme. Pokud nechceš být nikomu pro smích, pak by ses měla naučit alespoň základní kavárenskou terminologii, díky které budeš mít o kávě přehled.

Uvidíš, že tvé znalosti ocení nejen baristé, ale třeba i tvůj přítel.

 

Na tohle zapomeň
Máš chuť na malou kávu? Pak si v žádném případě neobjednávej piccolo. Tento pojem v souvislosti s kávou totiž neexistuje. Raději si dej RISTRETTO, malou kávu, která obsahuje 22 ml espressa. Je intenzivní, chutná a především silná. V kavárnách můžeš také často slyšet slova jako expresso či presso. Na tohle si dej velký pozor, protože existuje pouze ESPRESSO. Espresso se podává bez mléka a tvoří ho zhruba 30 ml kávy.

 


Pojďme si udělat jasno!


KÁVY BEZ MLÉKA


Teď už víme, jaký je rozdíl mezi ristrettem a espressem, ale co ostatní druhy kávy? Většina lidí si totiž objednává espresso v domnění, že dostanou velký hrnek kávy. Následně jsou zklamáni z toho, že mají "pouze" 30 ml silného espressa. Zapamatuj si, že zmiňovaný velký hrnek kávy dostaneš pouze v případě, že si objednáš AMERICANO, které v sobě nese 60 ml vody a 30 ml espressa. Pokud v nápojovém lístku nenalezneš toto označení, pak hledej LUNGO nebo ALTO, což jsou synonyma pro americano. V případě, že toužíš po opravdu silné kávě, která by probudila i mrtvolu, pak si dej DOPPIO. Pod tímto jménem nehledej nic složitého, jde o dvojitou dávku espressa (60 ml).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Káva: Povzbuď tělo i mysl nejen ranním šálkem
4 mýty o kávě aneb co možná nevíš o kofeinu
Můžeš pít kávu, když se snažíš zhubnout?


KÁVY S MLÉKEM


Mnoho holek dává přednost kávě s mlékem. Je ale důležité si uvědomit, že i káv s mlékem existuje hned několik druhů. Takové CAPPUCCINO se skládá z 30 ml espressa a 30 ml horkého mléka, naopak v LATTÉ v sobě obsahuje 60 ml espressa a 300 ml horkého mléka. Obě kávy jsou doplněny o mléčnou pěnu, která je zhruba 2 cm vysoká. Velkým nešvarem jsou různé posypky, ale správné latté i cappuccino by měla pokrývat jenom zmiňovaná mléčná pěna. V případě, že nemáš čas vysedávat u velkého cappuccina, pak si objednej MACCHIATO. Jde o kombinaci 30 ml espressa s kapkou mléka, a je to opravdová mňamka. Lahůdkou je i CORRETTO, které mohou pouze plnoletí, jelikož 30 ml espressa je zalito koňakem, nebo likérem.

 

 

Náš tip: Milovnice kávy s mlékem či smetanou a sladkých příchutí jistě potěší velký návrat Pumpkin Spice Latte do kaváren Starbucks. Kromě této oblíbené lahůdky zde stojí za vyzkoušení i Caramelised Pecan Latte.


ARABICA VS. ROBUSTA


Chuť samotné kávy velmi ovlivňuje i druh kávovníku. Arabika se pěstuje v oblastech se stálým klimatem, sklízí se ručně a je charakteristická výraznou a plnou chutí. Naopak robustu nalezneš v Asii a v Jižní Americe a sklízí se strojem. Určitě bys měla oba druhy vyzkoušet a sama zjistit, který ti chutná více.

 

Costa Coffee káva
(Foto: oficiální zdroj)


Náš tip: Od poloviny září můžeš v kavárnách Costa Coffee ochutnat nový exkluzivní druh kávy - 100% arabiku původem ze samotné Kolumbie. Lákavý nádech květinovo-medového aroma je dokonale vybalancován linkou hořkosladkého karamelu. Nová káva je pouze v limitované edici – do konce října - a jenom v pražských kavárnách! S její ochutnávkou proto neváhej.1 hlasů
Vaše hodnocení