Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Jsi v jednom kole a víš, že na procházky s pejskem nebo starost o kočku nemáš dostatek volného času? Možná právě pro tebe je tu tarbík. Tento drobný hlodavec tě potěší svou přítomností, ale zároveň nebude vyžadovat náročnou péči.

Chceš nenáročného domácího mazlíčka? Pořiď si TARBÍKA

Tarbík
zdroj: Thinkstockphotos Tarbík
aktualizováno 18.03.2017, 00:09 | 18.03.2017, 00:09 | DyA

Jsi v jednom kole a víš, že na procházky s pejskem nebo starost o kočku nemáš dostatek volného času? Možná právě pro tebe je tu tarbík. Tento drobný hlodavec tě potěší svou přítomností, ale zároveň nebude vyžadovat náročnou péči.

Tarbíka si zamilovali především lidé, kteří bydlí v malých bytech nebo mají alergii na zvířata.


Kdo to je?
Tarbíků existuje hned několik druhů. Pokud se rozhodneš pro jeho chov, pak si zřejmě pořídíš tarbíka egyptského, který se vyznačuje svým drobným tělem. V dospělosti má tarbík maximálně 15 centimetrů a jen pár desítek gramů. Pro tarbíka je charakteristické, že jeho zadní nohy jsou až 4x delší než přední. Na nohou má tři srstnaté polštářky, které tarbíka chrání před spálením od horké pouště. Právě poušť je původní domovinou těchto drobných zvířátek. Tarbíci jsou někdy přezdíváni jako turbomyši, a to především kvůli tomu, že jejich pohyby jsou rychlé a nekontrolované.

 


Jak se na něho připravit?
Tarbík je opravdu nenáročný tvor, který nepotřebuje speciální podmínky k životu. Rozhodně bys mu ale měla koupit velké terárium, protože tarbík doskočí až metr daleko. V ideláním případě by mělo být jeden a půl metrů dlouhé a alespoň metr vysoké. Pokud to nebude problém, tarbíkovi udělá moc dobře i to, když ho jednou za čas necháš proběhnout po bytě. Protože jsou to pouštní tvorové, měla bys tarbíkovi nasypat na dno terária písek a pohodit mu do něj kousek sena, ze kterého si postaví hnízdo. Můžeš mu koupit i dřevěný domeček.


Co tarbík jí?
Tarbík si určitě pochutná na ovoci, zelenině, seně, kukuřici a slunečnici. Dej si jenom pozor, abys mu nedala tvrdá semínka, která by mu mohla poškodit slabou čelist. Tarbík příliš nepije, ale určitě by měl mít v teráriu mističku s čerstvou vodou. Pokud budeš mít čas, můžeš terárko rosit. Především ve večerních hodinách se tarbíkovi bude rosení moc zamlouvat.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

TEST: Můžeš mít zvíře?
Jak poznat své totemové zvíře a dostat se pod jeho magickou ochranu?
Chci psa! Jak ale přemluvit rodiče?


Další důležité informace
V mnoha článcích najdeš, že je tarbík samotářské zvířátko, které nepotřebuje kontakt s ostatními tvory. Určitě na tom něco bude, a tak si raději pořiď jednoho tarbíka místo dvou. Dále bys měla vědět, že ve většině případů se tito hlodavci dožívají pěti až šesti let, ale samozřejmě existuje i mnoho výjimek. Cena tarbíků se pohybuje okolo 1000 - 1500 korun. Rozhodně si před samotným pořízením přečti všechny dostupné informace a neboj se zeptat chovatele, který ti určitě zodpoví všechny otázky. 0 hlasů
Vaše hodnocení