Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Snad každému se občas stane, že nevyjde s penězi. Dražší rtěnka, nová sukně nebo třeba kurz jógy, to všechno může narušit tvůj měsíční rozpočet. Pokud sis dala za cíl, že s novým školním rokem budeš šetrnější k penězům, pak pro tebe máme několik r...

Chceš ušetřit? Pak nejdříve musíš zjistit, za co nejvíce utrácíš!

Šetření
zdroj: Thinkstockphotos Šetření
aktualizováno 04.09.2017, 00:00 | 04.09.2017, 00:00 | DyA

Snad každému se občas stane, že nevyjde s penězi. Dražší rtěnka, nová sukně nebo třeba kurz jógy, to všechno může narušit tvůj měsíční rozpočet. Pokud sis dala za cíl, že s novým školním rokem budeš šetrnější k penězům, pak pro tebe máme několik rád, díky kterým se ti to podaří.

Ze všeho nejdůležitější je, abys zjistila, za jaké položky nejvíce utrácíš.


Jak na to?
Můžeš jít na to dvěma způsoby. První je poněkud zdlouhavější, avšak ve výsledku velmi přesný. Po celý měsíc si schovávej všechny účtenky. Na konci měsíce si na papír napiš kolonky typu: kosmetika, oblečení, zábava, jídlo a sport. Do těchto kolonek napiš celkovou částku, kterou si za tuto komoditu utratila. Získáš ucelený přehled, který ti prozradí, v jaké oblasti zbytečně utrácíš.

 


Druhý způsob je jednodušší, ale musíš k němu mít bankovní účet. Většina bank totiž nabízí historii transakcí, a především jejich analýzu. Na konci měsíce nalezneš v internetovém bankovnictví šikovné grafy, které jsou jednoduché a přehledné. Nevýhodou je, že po celý měsíc musíš platit debetní kartou, což je občas velmi obtížné.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Umíš vyjít s penězi?
Jak si jako teenager vydělat peníze?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Kde bereme peníze a od kolika let se má člověk začít živit sám?


Chytré aplikace
Se správou financí ti pomohou i mobilní aplikace. Určitě přijde vhod appka Spendee, ve které si můžeš filtrovat výdaje, a tím pádem zjistit, za co nejvíce utrácíš. Skvělé je, že Spendee je zdarma a připlatit si můžeš pouze za prémiové služby. Podobně užitečná aplikace je také Financisto, ve které si můžeš vytvořit měsíční rozpočet, plánovat finance a také filtrovat transakce. I Financisto si stáhneš zdarma, takže se nemusíš bát, že by tě tahle vymakaná věcička přišla draho.

 


Pět jednoduchých kroků, jak ušetřit!


Teď ale přichází nejdůležitější věc, kterou za tebe žádná chytrá aplikace neudělá, a to je, začít šetřit! Máme pro tebe pět šikovných tipů, které ti pomohou alespoň část peněz ušetřit!


1. Prodej oblečení
Určitě máš šatník plný nenošených kousků. Co je takhle prodat přes Vinted? Přes tuto aplikaci můžeš oblečení nafotit, vpustit do internetového světa a také prodat. Je to snadné a především efektivní, tak proč tam ještě nejsi?


2. Ušetři za dopravu

Doprava rozhodně patří mezi největší položky našeho rozpočtu. Pokud dennodenně jezdíš vlakem, pak si zřiď slevové kartičky IN 25, nebo IN 50. Jejich pořizovací cena není vysoká, takže se nemusíš bát, že bys na ní prodělala.

 


3. Stravuj se doma
Jídlo v restauracích a bistrech je zbytečně předražené. Zkus se stravovat doma a případně si připravovat krabičky s jídlem, které si s sebou můžeš vzít do práce i do školy. Nejenže ušetříš, ale navíc budeš vědět, co jíš.


4. Zbav se špatných návyků
Některé zlozvyky nás opravdu stojí dost peněz. Řeč je například o kouření, které zásadně zasahuje do našeho měsíčního rozpočtu. Zkus se nad tím zamyslet, a vzdát se ho. Ocení to nejen peněženka, ale především tvé zdraví.

 


5. Změň si tarif

Mnoho peněz končí v rukou našich operátorů. Projeď si své měsíční vyúčtování, a zjisti, zda zbytečně neplatíš za služby, které nevyužíváš. V případě, že tomu tak je, ihned kontaktuj svého operátora a požaduj změnu tarifu.0 hlasů
Vaše hodnocení