Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Volby jsou za dveřmi a ty bys chtěla jít taky volit? Čekají tě úplně první volby? Připravili jsme pro tebe odpovědi na nejčastější otázky, které ti poslouží jako takový manuál k volbám.

CHCEŠ JÍT VOLIT? Přečti si odpovědi na nejčastější dotazy

Přemýšlení
zdroj: Thinkstockphotos Přemýšlení
aktualizováno 03.10.2017, 14:33 | 03.10.2017, 14:33 | Krásná.cz / sim

Volby jsou za dveřmi a ty bys chtěla jít taky volit? Čekají tě úplně první volby? Připravili jsme pro tebe odpovědi na nejčastější otázky, které ti poslouží jako takový manuál k volbám.

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se uskuteční 20. a 21. října 2017.

 

Můžu jít volit, když mi bude 18 těsně po volbách?

 

Hlasovat může každý, kdo dovršil 18-ti let. Platí to i v případě, že přímo ten den, nebo alespoň druhý den voleb, ti bude 18. Jinak to nejde.

 

Kam mám jít vlastně volit? Kde je volební místnost?

 

Adresu místnosti najdeš na volebních lístcích, které ti přijdou do schránky. Je na nich i datum a čas, kdy budeš moci k volbám jít. Seznam volebních místností bývá i na vývěsních místech v daných okrscích/obcích.

 

Musím se při volbách nějak prokazovat?

 

Ano, s sebou si vezmi určitě občanský průkaz nebo cestovní pas, který ukážeš komisi. Teprve pak můžeš jít volit. Pokud ti občanka třeba přestala platit, pas nemáš, a ty to zjistíš den před volbami, můžeš požádat o takzvanou rychloobčanku. O tu požádáš úřad, který průkazy totožnosti vydává. Bývá to obvykle do druhého dne, ale má omezenou platnost.

 

Co to je ta volební komise? Proč tam je?

 

Komise je obvykle tvořena nejméně pěti lidmi. Komise tu je od toho, aby ti s volbami pomohla, zodpoví jakékoliv tvé dotazy. Neboj se jich zeptat, je to lepší, než to udělat špatně.

 

Volby - numerologie
(Foto: TN.cz/ Thinkstockphotos.com)

 

Jak vypadá volební lístek?

 

Každá strana má vlastní volební lístek, vyber si tedy tu, které chceš dát svůj hlas. Na lístku pak můžeš zaškrtnout až čtyři konkrétní osoby, které mají tvé preference. Tím zvýšíš jejich šance na postup do sněmovního křesla. Pokud nikoho vybrnaého nemáš, zaškrtávat nikoho nemusíš, nebo můžeš vybrat méně kandidátů. Platnost lístku to nijak neovlivní.

 

Hlas dám tedy do obálky…a co s ní?

 

Takovým detailem je i to, jestli obálku zalepit nebo ne. To je ale čistě na tobě, hlas je platný tak jako tak. Poté ji hodíš do urny. Volit se musí jenom za plentou - to znamená, že za ni dojdeš, volební lístek vložíš do obálky a s tou pak vyjdeš a vhodíš ji do urny.

 

Co když onemocním? Můžu i tak volit? Může mě někdo zastoupit?

 

Ano, ale musí jít o závažné zdravotní problémy, nebo pobyt v nemocnici. Pokud jsi dlouhodobě v nemocnici, můžeš požádat o zapsání na zvláštní seznam voličů. Pokud tak učiníš, přijdou za tebou členové komise s přenosnou volební schránkou. Pokud jsi nemocná, můžeš požádat předem obecní úřad, zda by za tebou v době voleb nepřišli s volební urnou. Přímo zastoupení ale někým jiným zákon zakazuje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Co si myslíme o politice v Česku a koho bychom chtěli za prezidenta?

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Měla by se znovu vrátit vojna?

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Bojíme se terorismu?

 

Co když žiju v zahraničí?

 

Voleb se může zúčastnit každý český občan i ten, který žije dlouhodobě v zahraničí. Musíš si ale nechat vystavit voličský průkaz. Ten se ale vydává pouze k aktuálním volbám, nemůžeš tedy s tím samým průkazem jít volit i příští rok.


POZOR!

 

Je možné, že i když vhodíš svůj hlas do schránky, bude považován za neplatný. Neplatné třeba je, když do obálky vložíš více hlasovacích lístků.Nepočítá se také volební lístek, který není vložen v obálce, nebo je v jiné než volební obálce.

 

S každým dotazem se obrať na komisi. Na každém hlasu totiž záleží, tak ať svou šanci nepromarníš zbytečnou chybou.0 hlasů
Vaše hodnocení