Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Puberta je životní období, které nikoho nemine. Některé dívky ji zvládnou s přehledem, jiné se trápí nad psychickými i fyzickými změnami, které s pubertou přicházejí. Za naším chováním i prožíváním stojí hormony, které je velmi náročné zkrotit.

Co dělají hormony s tvým tělem aneb Zvládni pubertu na jedničku

Akné
zdroj: Thinkstockphotos Akné
aktualizováno 16.02.2018, 00:51 | 16.02.2018, 00:51 | Krásná.cz

Puberta je životní období, které nikoho nemine. Některé dívky ji zvládnou s přehledem, jiné se trápí nad psychickými i fyzickými změnami, které s pubertou přicházejí. Za naším chováním i prožíváním stojí hormony, které je velmi náročné zkrotit.

Každý dospívající člověk by měl vědět, že za celou pubertou stojí hormony, které dennodenně ovlivňují náš vzhled i chování.


V první řadě bys měla vědět, že není přesně dáno, kdy se u tebe puberta projeví. Obecně ale hovoříme o tom, že u dívek přichází mezi desátým až dvanáctým rokem života. Hlavním znakem puberty je růst prsou, který se nejprve projeví tak, že tvé bradavky budou pevnější. Růst prsou probíhá dlouhodobě, a tak je klidně možné, že první změny ve velikosti pocítíš až po dvanácti měsících.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na to: Tahle věc ti přivolá dřív pubertu! A možná ji děláš denně
13 věcí, které by měla teenagerka vědět o lásce
Druhá menstruace dokáže potrápit

 

O tvůj mírný růst se postarají androgeny. Tyto hormony se tvoří v nadledvinkách a mají na starosti nejen tvou výšku, ale také první ochlupení, které je prvně viditelné v oblasti stydkých pysků. Existuje tzv. Tannerova stupnice, která poukazuje na pět stupňů vývoje prsou a ochlupení u dívek. Z této stupnice můžeme vyčíst, že teprve v páté fázi začínají růst chloupky v tříslech a vyskytují se i směrem k pupíku.

 

 

S pubertou jsou spojovány i gonadotropní hormony, což jsou pohlavně nespecifické hormony, které vyvolávají pubertu. Tvoří se v předním laloku podvěsku mozkovém a podporují prvotní činnost pohlavních žláz, tedy vaječníků u holek a varlat u kluků. Za růstem pohlavních orgánů u dívek stojí také estrogenní hormony, které jsou produkovány vaječníky stejně jako progesteron. Progesteron se vytváří při ovulačních cyklech. Nutno však podotknout, že ovulace může i nemusí doprovázet raný menses.

 


Jak zvládnout pubertu


Puberta se neprojevuje jenom na našem vzhledu, ale často promlouvá i do našeho chování a prožívání. Jsme více citlivé, rozhodí nás i drobnost a dokážeme se bezhlavě zamilovat téměř do kohokoliv. Ať chceš, nebo ne, s pubertou nelze bojovat. Vezmi ji na milost a zkus si na ni zvyknout. V prvních okamžicích to může být složité, ale uvidíš, že to zvládneš. V žádném případě se nenech zaskočit fyzickou změnou tvého těla. Místo toho zajdi do obchodu s podprsenkami a vyber si ideální tvar, který bude tvému poprsí slušet. Nezapomeň ani na produkty proti akné, díky kterým ukočíruješ svou pleť. V případě, že tě něco bude velmi trápit, obrať se na maminku, babičku nebo třeba učitelku. Každá žena prožila pubertu, a tak se nemusíš za žádnou otázku stydět.0 hlasů
Vaše hodnocení